reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Informacje ogólne > Kiedy można wnieść powództwo wzajemne

Kiedy można wnieść powództwo wzajemne

Wynajmujący mi mieszkanie wniósł przeciwko mnie pozew do sądu. Chce ode mnie pieniędzy za czynsz. Tymczasem umówiliśmy się, że ja mam mu nie płacić czynszu za 20 miesięcy. Umówiliśmy się tak ponieważ sprzedałem wynajmującemu samochód i nie brałem za niego pieniędzy. Czy ten fakt mogę zgłosić w sądzie? I jak to zrobić?

Bardzo dobrym sposobem na rozwiązanie Pana problemu jest wniesienie powództwa wzajemnego.

Kwestie dotyczące powództwa wzajemnego reguluje art. 204 k.p.c. Zgodnie z tym przepisem powództwo wzajemne jest dopuszczalne, jeżeli roszczenie wzajemne jest w związku z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia.

Pozew wzajemny można wytoczyć bądź w odpowiedzi na pozew, bądź oddzielnie, nie później jednak niż na pierwszej rozprawie, albo w sprzeciwie do wyroku zaocznego.

Co wynika z przepisu

Roszczenie wzajemne jest dopuszczalne tylko gdy roszczenie ma związek z roszczeniem powoda lub nadaje się do potrącenia. Definicję potrącenia znajdujemy w kodeksie cywilnym.

Stanowi on, że gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innymi organami państwowymi.

Pana sytuacja wydaje się spełniać wymogi jakie ustawa przewiduje dla potrącenia. Dlatego też może Pan skorzystać z instytucji jaką jest pozew wzajemny

Kiedy zgłaszać

Powództwo wzajemne można wnieść w odpowiedzi na pozew albo w oddzielny piśmie. Odpowiedź na pozew co do zasady stanowi pismo fakultatywne. Strona nie ma obowiązku go wnosić. Inaczej jest na przykład w postępowaniu gospodarczym. Tam pozwany przedsiębiorca musi odpowiedzieć na pozew.

Odpowiedz na pozew wnosi się do sądu do którego wpłynął pozew. Wnosi się go w terminie 14 dni od dnia otrzymania pozwu.

Powództwo wzajemne można wnieść również w oddzielnym piśmie procesowym. Pismo to musi spełniać wszystkie wymagania określone w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Musi więc w szczególności zawierać oznaczenie sądu do którego jest kierowane, oznaczenie stron procesu, wartość przedmiotu sporu, żądanie oraz uzasadnienie.

Powództwo takie można również zawrzeć w sprzeciwie od wyroku zaocznego. Sprzeciw jest zwykłym środkiem zaskarżenia wyroku zaocznego.

Powództwo wzajemne należy wnieść nie później niż na pierwszej rozprawie. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji gdy powództwo wnosi się w niezależnym piśmie procesowym.

Sąd

Powództwo wzajemne wnosi się do sądu w którym toczy się powództwo główne. W wyjątkowych sytuacjach gdy dla powództwa wzajemnego właściwy jest sąd okręgowy a powództwo główne toczy się przed sądem rejonowym, sprawa rozpatrywana jest przez sąd okręgowy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama