| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Kara za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych w 2018 r.

Zgodnie z rozporządzeniem PE i Rady UE 2016/679 czekają nas duże zmiany w zakresie zasad ochrony danych osobowych. Dotyczą one w szczególności zakresu odpowiedzialności karnej, cywilnej oraz administracyjnej za naruszenie ustawy o ochronie danych osobowych.

W związku z powyższym podmioty publiczne nie wymienione powyżej np. jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, związki metropolitalne, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe nie będą karane na podstawie nowych przepisów.

Zobacz też: Postępowanie administracyjne

Zgodnie z art. 53 ust 1 projektu Prezes Urzędu będzie mógł na wniosek podmiotu ukaranego odroczyć uiszczenie kary pieniężnej albo rozłożyć ją na raty ze względu na ważny interes wnioskodawcy.

Wysokość i zasady nakładania administracyjnych kar pieniężnych zostały określone w z art. 83 w dziale pt. „Ogólne warunki nakładania kar pieniężnych” w omawianej regulacji  UE.

Górna granica kary wyznaczona w rozporządzeniu  UE to 20 mln EUR . W przypadku przedsiębiorców kara może wynieść 2% bądź 4% całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego. Warto podkreślić, iż wysokość sankcji będzie zależna od m. in. rodzaju, charakteru, wagi, czasu trwania naruszenia i innych kryteriów wskazanych w rozporządzeniu  UE.

Odpowiedzialność cywilna

Zgodnie z założeniami projektu każda osoba, której prawa przysługujące na mocy przepisów o ochronie danych osobowych zostały naruszone, może żądać, aby podmiot, który dopuścił się naruszenia, dopełnił czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków (art. 55 projektu).

Wystąpienie z powyższym roszczeniem, nie wyłącza możliwości wystąpienia z innymi roszczeniami z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

Sąd cywilny do którego wniesiono pozew z żądaniem usunięcia skutków naruszeń będzie musiał zawiadomić o tym niezwłocznie Prezesa Urzędu. W związku z toczącym się postępowaniem przed PU w tej samej sprawie Sąd może zawiesić toczące się przed nim postępowanie do czasu zakończenia postępowania przed Prezesem Urzędu (art. 57 projektu). Ponad to, sąd ma obligatoryjny obowiązek zawiadomić PU o każdym wyroku w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych.

Zobacz też: Pozwy

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2016 poz. 922)
  2. Projekt ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 28 marca 2017 r.
  3. Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. 2016 poz. 1870)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »