reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument w sieci > RODO: Ochrona danych osobowych – zmiany 2018 r.

RODO: Ochrona danych osobowych – zmiany 2018 r.

W związku z gruntowną reforma przepisów UE, państwa członkowskie są zobowiązane implementować nowe przepisy o ochronie danych osobowych. Zmiany jakie nas czekają w 2018 r. dotyczą m.in. zasad składania wniosku o usunięcie danych z Internetu czyli prawa do bycia zapomnianym.

Najważniejszym aktem prawnym UE jest rozporządzenie PE i Rady UE 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. Niniejsze rozporządzenie po wejściu w życie 25 maja 2018 r. uchyli obowiązującą aktualnie dyrektywę 95/46/WE.

Redakcja poleca: Dotacje unijne – jak pozyskać środki dla firmy

Wniosek o usuniecie danych z Internetu, czyli prawo do bycia zapomnianym

Rozporządzenie 2016/679 zawiera szereg przepisów kształtujących formy kontroli konsumentów nad ich danymi osobowymi (w szczególności Sekcja 3 „Sprostowanie i usuwanie danych”). Przepisy te regulują prawną możliwość sprostowania, usunięcia danych tzw. „prawo do bycia zapomnianym” oraz ograniczenia przetwarzania danych.

Zobacz: Prawa konsumenta

Zgodnie z art. 17 rozporządzenia 2016/679 istotą „prawa do bycia zapomnianym” jest możliwość żądania przez osobę, której dane dotyczą niezwłocznego usunięcia jej danych osobowych. Administrator ma obowiązek bez zbędnej zwłoki usunąć te dane osobowe, jeżeli zachodzi jedna z następujących okoliczności:

  • dane osobowe nie są już niezbędne do celów, w których zostały zebrane lub w inny sposób przetwarzane;
  • osoba, której dane dotyczą, cofnęła zgodę, na której opiera się przetwarzanie i nie ma innej podstawy prawnej przetwarzania;
  • osoba, której dane dotyczą, wnosi sprzeciw na mocy art. 21 wobec przetwarzania
    i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania;
  • dane osobowe były przetwarzane niezgodnie z prawem;
  • dane osobowe muszą zostać usunięte w celu wywiązania się z obowiązku prawnego przewidzianego w prawie Unii lub prawie państwa członkowskiego, któremu podlega administrator;
  • dane osobowe zostały zebrane w związku z oferowaniem usług społeczeństwa informacyjnego.

Wyrok TS – prawo do bycia zapomnianym

Zgodnie z  wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z dnia 13 maja 2014 r. C-131/12 orzeczonym w sprawie Google Spain SL i Google Inc, działalność wyszukiwarek internetowych należy uznać za przetwarzanie danych, zaś operatorzy wyszukiwarek muszą zostać uznani za administratorów danych.

Trybunał podkreślił również, iż  prawo do poszanowania życia prywatnego, rodzinnego i ochrony danych osobowych tych osób fizycznych stanowią wartość nadrzędną w stosunku do interesu operatora wyszukiwarki.

W związku z powyższym osoba, której dotyczą dane, może skierować do operatora wyszukiwarki internetowej wniosek z żądaniem usunięcia z listy wyszukiwania linków do wskazanych stron internetowych, a operator obowiązany jest zbadać zasadność wniosku. W przypadku gdy operator pozostawia wniosek bez rozpoznania lub odmówi jego wykonania, wnioskodawca może zwrócić się odpowiednio do organu nadzorczego i sądu w celu przeprowadzenia kontroli i nakazania administratorowi podjęcia stosownych kroków.

Zobacz: Konsument w UE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rozwoju Biznesu

Firma doradczo-szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama