| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Dodatkowe opłaty zabronione

Dodatkowe opłaty zabronione

Spółka energetyczna narzucała konsumentom dodatkowe, nieprzewidziane przepisami opłaty za przyłączenie do sieci. Prezes UOKiK uznała, że nadużywała pozycji dominującej i nakazała zmianę praktyki oraz nałożyła na nią karę w wysokości ponad 200 tys. zł.

Postępowanie antymonopolowe przeciwko spółce PGE Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego Dystrybucja zostało wszczęte we wrześniu 2008 roku na skutek skargi konsumenckiej, przekazanej do UOKiK przez miejskiego rzecznika konsumentów. Skarżący zakwestionował zasady pobierania przez spółkę opłat za zmianę przyłącza do sieci elektroenergetycznej z napowietrznego na kablowe, które były naliczane niezgodnie z obowiązującą taryfą.

Przedsiębiorstwo energetyczne zawiera umowy o przyłączenie do sieci, jeżeli infrastruktura techniczna na to pozwala i jest to uzasadnione ze względów ekonomicznych. Wówczas zgodnie z prawem energetycznym, opłatę za przyłączenie do sieci ustala się w oparciu o stawki określone w taryfie zatwierdzonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. W sytuacji, w której spółka odmówi zawarcia umowy musi powiadomić o tym prezesa URE oraz konsumenta. Jeżeli powodem jest konieczność poniesienia przez przedsiębiorcę zbyt wysokich kosztów wykonania przyłącza, a prezes URE w ciągu 2 miesięcy od dnia otrzymania powiadomienia nie zgłosi zastrzeżeń, przedsiębiorstwo może przyłączyć do sieci według opłaty uzgodnionej indywidualnie w umowie z konsumentem. W takim przypadku nie stosuje się stawek zawartych w taryfie.

Postępowanie wykazało, że spółka PGE Zakłady Energetyczne Okręgu Radomsko-Kieleckiego Dystrybucja, niezależnie od okoliczności, pobierała każdorazowo dodatkowe opłaty za zmianę przyłącza według stawek pozataryfowych. Była to praktyka godząca w interesy finansowe klientów spółki – stosowane przez nią opłaty były nawet do 140% wyższe niż przysługujące z taryfy.

Prezes UOKiK uznała, że stosowana przez przedsiębiorcę praktyka jest niedozwolona i nakazała zaniechanie jej stosowana. Nałożyła na niego także karę finansową w wysokości 204 414 zł. Decyzja nie jest ostateczna. Przysługuje od niej odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

UOKiK

Zobacz: Prawa konsumentów

Zobacz także: Kary za nielegalny pobór energii

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »