REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?

Upadłość konsumencka
Upadłość konsumencka
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.

Istota przygotowanej likwidacji

REKLAMA

Upadłość konsumencka jest postępowaniem wzorowanym na procedurze upadłościowej przedsiębiorców czy – mówiąc szerzej – podmiotów posiadających „ogólną” zdolność upadłościową. W tej grupie co do zasady nie mieszczą się osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, dlatego w stosunku do nich należało wprowadzić odrębne postępowanie, do którego standardowe regulacje dotyczące upadłości stosuje się jedynie odpowiednio. Co oczywiście nie zmienia faktu, że pomiędzy upadłością przedsiębiorcy a konsumenta zachodzi sporo podobieństw. Jednym z nich jest procedura przygotowanej likwidacji – określana także, jako pre-pack.

REKLAMA

Zgodnie z art. 56a Prawa upadłościowego w postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik postępowania może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży przedsiębiorstwa dłużnika lub jego zorganizowanej części lub składników majątkowych stanowiących znaczną część przedsiębiorstwa na rzecz nabywcy. Przepis ten określa istotę przygotowanej likwidacji. W procedurze tej – toczącej się w ramach sprawy o rozpoznanie wniosku o ogłoszenie upadłości – dochodzi do sprzedaży całości bądź określonej części przedsiębiorstwa dłużnika, w wyniku czego możliwe jest pozyskanie środków na spłatę wierzycieli.

W związku z tym wniosek o zatwierdzenie warunków przygotowanej likwidacji może zostać zatwierdzony przez sąd tylko wówczas, gdy cena sprzedaży jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o koszty postępowania oraz inne zobowiązania masy upadłości, które należałoby ponieść przy likwidacji w takim trybie. Przy czym sąd może zatwierdzić wniosek, kiedy cena jest zbliżona do tak oszacowanej kwoty, gdy przemawia za tym ważny interes publiczny lub możliwość zachowania przedsiębiorstwa dłużnika.

Przygotowana likwidacja a upadłość konsumencka

REKLAMA

Przepisy dotyczące przygotowanej likwidacji przedsiębiorstwa (jego zorganizowanej lub znacznej części) znajdują odpowiednie zastosowanie także w upadłości konsumenckiej. Zgodnie z art. 4912 ust. 1a Prawa upadłościowego w postępowaniu o ogłoszenie upadłości uczestnik postępowania może złożyć wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży składników majątku o znacznej wartości. Stąd podstawową kwestią w przygotowanej likwidacji jest ustalenie, jakie dokładnie składniki majątkowe będące własnością konsumenta mogą być przedmiotem tej procedury.

Ustawodawca posługuje się ogólnym sformułowaniem, że składniki te muszą być „znacznej wartości”. Pierwsza z wątpliwości dotyczących rozumienia tego pojęcia sprowadza się do ustalenia, czy chodzi tu o obiektywną, czy też o subiektywną wartość składników majątkowych. W praktyce nie raz zdarzają się sytuacje, w których co prawda z obiektywnego punktu widzenia, to co można by przeznaczyć do „konsumenckiej” przygotowanej likwidacji nie przedstawia znacznej wartości, jednak w perspektywie wartości całości majątku dłużnika ocena ta wygląda już inaczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym kontekście należy pamiętać, że dopuszczalność przeprowadzenia przygotowanej likwidacji w omawianych tu sprawach powinna zależeć przede wszystkim od tego, czy spełni ona analogiczną funkcję do upadłości konsumenckiej – w tym zwłaszcza w związku z koniecznością zaspokojenia interesów wierzycieli. Dlatego zawsze należy odnosić się do wartości majątku upadłego konsumenta, który może posłużyć do pokrycia wierzytelności. Skoro jest on bazą do przeprowadzenia upadłości konsumenckiej, to właściwie jasne jest, że wierzyciele i tak nie będą w stanie uzyskać wyższego zaspokojenia, niż wskazywałby wartość majątku upadłego. Dlatego ocena, czy składniki majątkowe przeznaczone do przygotowanej likwidacji mają „znaczną wartość” zawsze powinna być przeprowadzana w odniesieniu do realiów konkretnej sprawy, a więc ogólnej wartości majątku upadłego konsumenta.

Upadłość konsumencka - Praktyczne porady

Z praktycznego punktu widzenia stosując przygotowaną likwidację w upadłości konsumenckiej warto pamiętać o tym, że:

•             nie jest to postępowanie samodzielne – może ono zostać przeprowadzone tylko wówczas, gdy zostaną spełnione przesłanki do ogłoszenia upadłości konsumenta;

•             wnioskować o „pre-pack” ma prawo każdy uczestnik postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości konsumenckiej (nie jest nim wierzyciel konsumenta, który nie złożył wniosku);

•             najczęściej przedmiotem przygotowanej likwidacji czyni się nieruchomości należące do konsumenta (dom, mieszkanie, działki), bądź ruchomości o dużej wartości, np. samochód;

•             we wniosku o przygotowaną likwidację konieczne jest m.in. jednoznaczne określenie nabywcy oraz proponowanej ceny nabycia składników majątkowych konsumenta;

•             analogicznie, jak w przypadku przygotowanej likwidacji przedsiębiorstwa, sąd uwzględnia wniosek o zatwierdzenie warunków sprzedaży znacznej części majątku konsumenta wówczas, gdy zaproponowana cena jest wyższa niż kwota możliwa do uzyskania w postępowaniu upadłościowym przy likwidacji na zasadach ogólnych, pomniejszona o koszty postępowania oraz inne zobowiązania masy upadłości, które należałoby ponieść przy likwidacji w trybie ogólnym;

•             tym samym „konsumencka” przygotowana likwidacja nie może być dla wierzycieli mniej korzystna, niż standardowa upadłość konsumencka.

Autor: Mec. Dariusz Kwiatkowski, Kwiatkowski&Wspólnicy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  NSZZ "Solidarność" przyłącza się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Zarzuty wobec premiera

  NSZZ "Solidarność" przyłączył się do strajku rolników. I żąda od D. Tuska walki z polityką klimatyczną UE. Równolegle NSZZ RI "Solidarność" wystąpiła przeciwko wypowiedzi premiera w związku z zapowiedzią uznania przejść drogowych i dróg do nich za infrastrukturę krytyczną. Wynika z niej, że związkowcy blokują nie tylko zboże z Ukrainy, ale i transporty związane z wojną (broń, leki). Związkowcy kategorycznie zaprzeczają. 

  Jakie świadczenia i obowiązki ma obywatel Ukrainy w Polsce w 2024 roku? PESEL UKR, samochód, karta pobytu, praca, świadczenia i pomoc socjalna

  Dzіsiaj, 22 lutego 2024 r. weszła w życie Ustawa o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, Ukraińcy i członkowie ich rodzin, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z ochrony tymczasowej do 30 czerwca br., a dodatkowo do końca roku przedłużono ulgi podatkowe dla osób niosących pomoc humanitarną.

  Sejm za nowelizacją Prawa farmaceutycznego zakładającą dostępność bez recepty tzw. tabletki dzień po

  Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa farmaceutycznego zakłada dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych - octanu uliprystalu - dla osób powyżej 15 lat.

  Branża opieki senioralnej w Polsce na progu przełomu

  Podjęcie przez premiera Donalda Tuska osobiście tematu polityki senioralnej w Polsce jako jednego z kluczowych dla agendy jego nowego rządu koalicyjnego w Polsce pokazuje dobitnie, przed jakimi problemami stoi branża opieki senioralnej w kontekście wyzwań związanych z presją nieuchronnych zmian demograficznych, skutkujących dynamicznie rosnącym zapotrzebowaniem na kwalifikowane usługi opiekuńcze w grupie wiekowej 60+. Z podobną sytuacją jak w Polsce mamy do czynienia w całej starzejącej się w zastraszającym tempie Europie Zachodniej. Jednakże wielorakie społeczno-polityczne przyczyny tego procesu nie są tematem tej krótkiej analizy dotyczącej status quo opieki senioralnej w Polsce.

  REKLAMA

  Kompensacja szkód wynikających ze zdarzeń medycznych w pytaniach i odpowiedziach

  Począwszy od 6 września 2023 roku w przypadku zaistnienia zdarzenia medycznego, pacjenci mogą ubiegać się o świadczenie kompensacyjne z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych, którego dysponentem jest Rzecznik Praw Pacjenta. Postępowanie w sprawie świadczenia kompensacyjnego przed Rzecznikiem Praw Pacjenta zastępuje dotychczas funkcjonujące postępowanie o ustalenie zdarzenia medycznego, przeprowadzane przez wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które ostatecznie zakończą swoje działania z dniem 1 lipca 2024 roku.

  Narodowe Święto Niepodległości zmieni datę? Będziemy je obchodzić 7 października zamiast 11 listopada? Sejm rozpatruje petycję w tej sprawie

  Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada. Do Sejmu trafiła petycja, której autor proponuje, by to święto obchodzić 7 października. Tego dnia przypada rocznica wydania w 1918 r. przez Radę Regencyjną orędzia do Narodu Polskiego, w którym proklamowano  Polskę Zjednoczoną Niepodległą. Czy będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

  Świadczenie pieniężne za zakwaterowanie i wyżywienie Ukraińców. Nowelizacja rozporządzenia zmieni wniosek o to świadczenie

  Zmieni się wniosek o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Jest to konsekwencja przedłużenia okresu legalnego pobytu Ukraińców na terytorium Polski do 30 czerwca 2024 r.

  Zmiana miejsca głosowania w wyborach samorządowych w 2024 roku

  Jak zmienić miejsce głosowania w w wyborach samorządowych w 2024 roku? Od 21 lutego działa zmodyfikowana usługa rozpatrywania wniosków o ujęcie wyborcy w stałym obwodzie głosowania w wyborach samorządowych - powiedział w 22 lutego w Sejmie wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Ma ona przyspieszyć wydawanie przez urzędników decyzji ws. wniosków osób chcących zagłosować poza swoim obwodem wyborczym.

  REKLAMA

  Elastyczna organizacja czasu pracy nie tylko dla rodziców. Sprawdź, kto jeszcze może z niej skorzystać zgodnie z przepisami.

  Elastyczna organizacja czasu pracy ma na celu umożliwienie pracownikom pogodzenia obowiązków zawodowych i związanych z pracą. Jednak prawo do niej mają nie tylko rodzice. Sprawdź, kto jeszcze.

  Świadczenie honorowe – założenia projektu ustawy

  Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zostały opublikowane główne założenia do projektu ustawy o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Projekt określa zasady i tryb postępowania w sprawie przyznawania prawa do ww. świadczenia.

  REKLAMA