| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

Konsument, to w dzisiejszym świecie słabszy podmiot prawa cywilnego. Jest on chroniony przed lepiej zorganizowanym, bardziej doświadczonym i co najważniejsze posiadającym większy kapitał przedsiębiorcą. Zgodnie jednak z polskim prawem w niektórych sytuacjach osoba prowadząca własną działalność gospodarczą będzie traktowana jak konsument.

Definicję konsumenta i przedsiębiorcy znajdujemy w obecnie obowiązującym kodeksie cywilnym. Pierwsza znajduje się w art. 22 (1), druga natomiast w art. 43(1).

Kim jest konsument

Konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Dwie rzeczy w tej definicji są bardzo istotne. Pierwsza to to, że konsumentem może być wyłącznie osoba fizyczna, a więc człowiek. Po drugie osoba taka może prowadzić własny biznes (działalność gospodarczą) ważne żeby czynności przez nią dokonywane nie miały związku z tym biznesem.

Kim jest przedsiębiorca

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.

Jak zatem łatwo zauważyć więcej podmiotów może być przedsiębiorcą niż konsumentem. Konsumentem może być tylko osoba fizyczna natomiast przedsiębiorcą również osoba prawna czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której przepisy prawa przyznają zdolność prawną.

Przedsiębiorca konsumentem

Kiedy zatem przedsiębiorca będzie traktowany jak konsument i kiedy będzie mógł się cieszyć taką samą ochrona prawną. Otóż przedsiębiorca musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze musi być osobą fizyczną, prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Aby to jeszcze prościej wyjaśnić chodzi tu o osoby zarejestrowane w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez urząd gminy.

Po drugie osoby te muszą dokonywać czynności prawnych niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.

Józef, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie remontów i prac wykończeniowych kupując farbę, traktowany będzie jako przedsiębiorca. Natomiast Zenon (właściciela biura rachunkowego, w celu odnowienia swojego mieszkania) kupujący tę samą farbę, traktowany będzie jako konsument. Jak zatem widać obydwaj panowie prowadzą działalność gospodarczą i obaj kupują tę samą farbę. Jednak jeden z nich traktowany jest jak konsument (i tym samym chroniony) a drugi już nie. W tym wypadku istotne znaczenie ma przedmiot działalności gospodarczej.

To, że ktoś prowadzi działalność gospodarczą nie oznacza, że automatycznie nigdy nie będzie traktowany jako konsument. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Nigdy konsumentem nie będa mogły zostać osoby prawne i inne niż osoby fizyczne podmioty prawa.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W niektórych sytuacjach osoba prowadząca własną działalność gospodarczą będzie traktowana jak konsument.
W niektórych sytuacjach osoba prowadząca własną działalność gospodarczą będzie traktowana jak konsument.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK