Czy przedsiębiorca może być traktowany jak konsument

Definicję konsumenta i przedsiębiorcy znajdujemy w obecnie obowiązującym kodeksie cywilnym. Pierwsza znajduje się w art. 22 (1), druga natomiast w art. 43(1).
Kim jest konsument
Konsumentem jest osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.
Dwie rzeczy w tej definicji są bardzo istotne. Pierwsza to to, że konsumentem może być wyłącznie osoba fizyczna, a więc człowiek. Po drugie osoba taka może prowadzić własny biznes (działalność gospodarczą) ważne żeby czynności przez nią dokonywane nie miały związku z tym biznesem.
Kim jest przedsiębiorca
Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową.
Jak zatem łatwo zauważyć więcej podmiotów może być przedsiębiorcą niż konsumentem. Konsumentem może być tylko osoba fizyczna natomiast przedsiębiorcą również osoba prawna czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej, której przepisy prawa przyznają zdolność prawną.
Przedsiębiorca konsumentem
Kiedy zatem przedsiębiorca będzie traktowany jak konsument i kiedy będzie mógł się cieszyć taką samą ochrona prawną. Otóż przedsiębiorca musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze musi być osobą fizyczną, prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą. Aby to jeszcze prościej wyjaśnić chodzi tu o osoby zarejestrowane w Ewidencji Działalności Gospodarczej prowadzonej przez urząd gminy.
Po drugie osoby te muszą dokonywać czynności prawnych niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
Józef, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie remontów i prac wykończeniowych kupując farbę, traktowany będzie jako przedsiębiorca. Natomiast Zenon (właściciela biura rachunkowego, w celu odnowienia swojego mieszkania) kupujący tę samą farbę, traktowany będzie jako konsument. Jak zatem widać obydwaj panowie prowadzą działalność gospodarczą i obaj kupują tę samą farbę. Jednak jeden z nich traktowany jest jak konsument (i tym samym chroniony) a drugi już nie. W tym wypadku istotne znaczenie ma przedmiot działalności gospodarczej.
To, że ktoś prowadzi działalność gospodarczą nie oznacza, że automatycznie nigdy nie będzie traktowany jako konsument. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Nigdy konsumentem nie będa mogły zostać osoby prawne i inne niż osoby fizyczne podmioty prawa.
Zadaj pytanie: Forum
Zobacz serwis: Prawa konsumenta
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: