REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W urzędzie zapłacisz kartą – projekt ustawy

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
W urzędzie zapłacisz kartą – projekt ustawy/ fot. Fotolia
W urzędzie zapłacisz kartą – projekt ustawy/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Rozwoju i Finansów chce promować rozwój płatności bezgotówkowych. Stworzony przez niego projekt ustawy zakłada nałożenie na urzędy obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania bezgotówkowych płatności za podatki i różnego rodzaju opłaty. Obowiązek zapewnienia tej możliwości będzie dotyczył także niektórych przedsiębiorców, a także pojawi się egzekucji administracyjnej.

Na etapie konsultacji społecznych znajduje się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Projekt promujący rozwój płatności bezgotówkowych znowelizuje Ordynację Podatkową, ustawę o opłacie skarbowej, ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz ustawę o usługach płatniczych.

REKLAMA

Głównym założeniem projektu jest nałożenie na pewne podmioty obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych, co przyczyni się do upowszechnienia płatności bezgotówkowych i w części zastąpi transakcje gotówkowe.  

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju (MR) czytamy wypowiedź wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego:

Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym.

Terminale w urzędach

REKLAMA

Podmioty publiczne będą musiały zapewnić możliwość dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Dzięki temu obywatele zyskają możliwość zapłaty np. podatku lub opłaty skarbowej za pomocą środków elektronicznych. To rozwiązanie przełoży się na rozwiązanie problemu występującego w małych miejscowościach gdzie nie ma wystarczającej ilości bankomatów, z których trzeba wybrać gotówkę aby zapłacić za coś w urzędzie.

Jak donosi MR w komunikacie, wyposażenie urzędów w terminale płatnicze zapewniane jest nieodpłatnie w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojęcie płatności bezgotówkowej nie zamyka się tylko w płatności kartą – w pewnych przypadkach będzie możliwość zapłaty nawet za pomocą BLIK.

Bezgotówkowa egzekucja

Jak już zostało wspomniane, unowocześnieniu ulegnie także administracyjne postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach egzekucji z pieniędzy możliwe jest jedynie uregulowanie należności gotówką. Nowe przepisy chcą zmienić ten stan rzeczy poprzez zapewnienie dłużnikowi  możliwości uregulowania należności za pomocą kart płatniczych, a nawet aplikacji elektronicznych.

Obowiązkowa płatność bezgotówkowa w przedsiębiorstwach

Projekt ustawy zakłada także przyznanie klientom prawa do dokonywania płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Wprowadzenie takiego uprawnienia pociąga za sobą obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych.

Przepis ten będzie dotyczył tylko przedsiębiorstw posiadających kasę fiskalną.

Nie chodzi tu o to by w każdym przedsiębiorstwie znalazł się terminal płatniczy – to tylko jedna z możliwości. Drugą z opcji jest przyjmowanie płatności przelewem elektronicznym, za pomocą aplikacji, telefonu itd. We wprowadzaniu modelu płatności bezgotówkowej przedsiębiorców wesprze bezpłatnie Fundusz Wsparcia Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 22 listopada 2017 r. Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Także minimalne powierzchnie kojców [projekt nowelizacji]

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Rząd proponuje podwyżkę o 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

REKLAMA

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

REKLAMA