| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > W urzędzie zapłacisz kartą – projekt ustawy

W urzędzie zapłacisz kartą – projekt ustawy

Minister Rozwoju i Finansów chce promować rozwój płatności bezgotówkowych. Stworzony przez niego projekt ustawy zakłada nałożenie na urzędy obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania bezgotówkowych płatności za podatki i różnego rodzaju opłaty. Obowiązek zapewnienia tej możliwości będzie dotyczył także niektórych przedsiębiorców, a także pojawi się egzekucji administracyjnej.

Na etapie konsultacji społecznych znajduje się projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Projekt promujący rozwój płatności bezgotówkowych znowelizuje Ordynację Podatkową, ustawę o opłacie skarbowej, ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz ustawę o usługach płatniczych.

Głównym założeniem projektu jest nałożenie na pewne podmioty obowiązku zapewnienia możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych, co przyczyni się do upowszechnienia płatności bezgotówkowych i w części zastąpi transakcje gotówkowe.  

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju (MR) czytamy wypowiedź wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego:

Nie mówimy o całkowitym zaniku gotówki. Chcemy zagwarantować obywatelom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym.

Terminale w urzędach

Podmioty publiczne będą musiały zapewnić możliwość dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Dzięki temu obywatele zyskają możliwość zapłaty np. podatku lub opłaty skarbowej za pomocą środków elektronicznych. To rozwiązanie przełoży się na rozwiązanie problemu występującego w małych miejscowościach gdzie nie ma wystarczającej ilości bankomatów, z których trzeba wybrać gotówkę aby zapłacić za coś w urzędzie.

Jak donosi MR w komunikacie, wyposażenie urzędów w terminale płatnicze zapewniane jest nieodpłatnie w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w administracji, realizowanego przez MR wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.

Pojęcie płatności bezgotówkowej nie zamyka się tylko w płatności kartą – w pewnych przypadkach będzie możliwość zapłaty nawet za pomocą BLIK.

Bezgotówkowa egzekucja

Jak już zostało wspomniane, unowocześnieniu ulegnie także administracyjne postępowanie egzekucyjne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach egzekucji z pieniędzy możliwe jest jedynie uregulowanie należności gotówką. Nowe przepisy chcą zmienić ten stan rzeczy poprzez zapewnienie dłużnikowi  możliwości uregulowania należności za pomocą kart płatniczych, a nawet aplikacji elektronicznych.

Obowiązkowa płatność bezgotówkowa w przedsiębiorstwach

Projekt ustawy zakłada także przyznanie klientom prawa do dokonywania płatności bezgotówkowych w punktach handlowo-usługowych. Wprowadzenie takiego uprawnienia pociąga za sobą obowiązek zapewnienia przez przedsiębiorców możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych.

Przepis ten będzie dotyczył tylko przedsiębiorstw posiadających kasę fiskalną.

Nie chodzi tu o to by w każdym przedsiębiorstwie znalazł się terminal płatniczy – to tylko jedna z możliwości. Drugą z opcji jest przyjmowanie płatności przelewem elektronicznym, za pomocą aplikacji, telefonu itd. We wprowadzaniu modelu płatności bezgotówkowej przedsiębiorców wesprze bezpłatnie Fundusz Wsparcia Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego.

Opracowano na podstawie:

Projekt z dnia 22 listopada 2017 r. Ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »