| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Bezpieczeństwo produktów

Bezpieczeństwo produktów

Kupując towary dokonujemy wyboru rzeczy z pośród dziesiątków różnych przedmiotów. Trzeba mieć jednak na względzie nie tylko ich estetykę i przydatność, ale również, a może głównie ich bezpieczeństwo. Spójrz jakie produkty są uważane za bezpieczne.

W ramach nadzoru nad bezpieczeństwem produktu prowadzony jest tzw. rejestr produktów niebezpiecznych, gdzie wpisywane są informacje o rzeczach, które zagrażają życiu lub zdrowiu ich odbiorców, czyli klientów. Mogą one być dokonane na czas określony.

Zobacz serwis: Reklamacja

Kompetencje organów nadzorujących

W przypadku, gdy zostanie wprowadzony na rynek produkt nie spełniający wymagań bezpieczeństwa, Prezes UOKIK ma prawo:

  • zażądać od producenta informacji o zagrożeniach dotyczących produktu oraz informacji o możliwych do pojęcia środków ostrożności,
  • poddać produkt badaniu w laboratorium,
  • nakazać podanie do publicznej wiadomości ostrzeżeń,
  • zobowiązać producenta do udzielenia konsumentom odpowiednich informacji o produkcie,
  • nakazać producentowi zapewnienie zgodności produktu z wymaganiami bezpieczeństwa,
  • nakazać wycofanie produktu z obrotu lub podjęcie działań zmierzających do odkupienia produktu od osób, które faktycznie nim władają,
  • nakazać zniszczenie produktu, jeżeli jest to jedyny sposób na pozbycie się niebezpieczeństwa.

Jakie prawa mają konsumenci

W przypadku, gdy konsument poniesie szkodę w związku z użytkowaniem konkretnej rzeczy, ma prawo wystąpić do jego producenta o naprawienie szkody. Wynika to przepisów Kodeksy cywilnego, gdzie definicja produktu niebezpiecznego jest nieco szersza.

Produktem niebezpiecznym jest rzecz ruchoma, w tym zwierzęta i energia elektryczna, nie zapewniająca bezpieczeństwa, jakiego można oczekiwać, uwzględniając normalne użycie produktu. O jego bezpieczeństwie decydują okoliczności z chwili wprowadzenia go do obrotu, a zwłaszcza sposób zaprezentowania go na rynku oraz podane konsumentowi informacje o właściwościach produktu. Produkt nie może być uznany za nie zapewniający bezpieczeństwa tylko dlatego, że później wprowadzono do obrotu podobny produkt ulepszony.

Na podstawie tych przepisów producent odpowiada za szkodę na mieniu tylko wówczas, gdy rzecz zniszczona lub uszkodzona należy do rzeczy zwykle przeznaczanych do osobistego użytku i w taki przede wszystkim sposób korzystał z niej poszkodowany. Roszczenie o naprawienie szkody na mieniu nie obejmuje uszkodzenia samego produktu ani korzyści, jakie poszkodowany mógłby osiągnąć w związku z jego używaniem. Odszkodowanie na tej podstawie nie przysługuje również w przypadku, gdy szkoda na mieniu nie przekracza kwoty będącej równowartością 500 EURO

Ten tryb dochodzenia roszczeń nie wyłącza możliwości domagania się odszkodowania na zasadach ogólnych, czyli naprawienia szkody wynikające z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy oraz odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady i gwarancji jakości.

Zobacz też: Sprzedaż towarów

W dochodzeniu odszkodowania konieczne jest złożenie pozwu do sądu powszechnego. Konsument nie musi udowadniać winy przedsiębiorcy, konieczne jest natomiast wykazanie związku między poniesioną szkodą i faktem, że produkt był niebezpieczny.

Informacje o produkcie niebezpiecznym można również przekazać do UOKIK lub Inspekcji Handlowej. Mogą być one podstawą do wszczęcia postępowania administracyjnego, które prowadzi Prezes UOKIK. Stroną w tej sprawie jest producent lub dystrybutor, który nie dopełnił obowiązku odnośnie wymagań bezpieczeństwa produktów.

Szukając informacji o produktach niebezpiecznych wycofanych z rynków innych niż polski, można również sięgnąć do systemu europejskiego RAPEX

Kary dla przedsiębiorców

Podmiot, który wprowadza na rynek produkty niebezpieczne podlega surowym sankcjom. Oprócz wcześniej wskazanego wpisu do rejestru produktów niebezpiecznych grozi za to kara grzywny albo nawet pozbawienia wolności.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK