REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Subskrybuj nas na Youtube
Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?/Fot. Shutterstock
Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?/Fot. Shutterstock
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta krok po kroku?

Pierwszym krokiem do założenia Internetowego Konta Pacjenta (IKP) jest założenie profilu zaufanego. Można to zrobić na kilka sposobów.

REKLAMA

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta bez wychodzenia z domu?

Założenie profilu zaufanego bez konieczności potwierdzania w odpowiednim punkcie umożliwia m.in. bankowość elektroniczna. Obecnie są to następujące banki: T-Usługi Bankowe, PKO Bank, inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy.

Podobnie jest w przypadku konta na platformie Envelo, dowodu osobistego z warstwą elektroniczną (e-dowód) i czytnika NFC, także kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Możliwość dokonania wszystkich formalności bez wychodzenia z domu daje również tymczasowy profil zaufany. Od profilu zaufanego różni się tym, iż ważny jest tylko przez 3 miesiące Może zostać przedłużony automatycznie, gdy w kraju będą nadal obowiązywać ograniczenia wprowadzone w związku z pandemią. Kiedy tymczasowy profil zaufany straci ważność, należy założyć zwykły profil zaufany.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla dziecka?

Jeżeli dziecko ma numer PESEl, posiada również IKP. W Internetowym Koncie Pacjenta rodzica znajduje się zakładka „Konta Twoich dzieci”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dostęp do niej ma rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Można upoważnić drugiego rodzica do wglądu do IKP dziecka.

Dzieci od 16. roku życia mogą logować się na swoje IKP, ale nie mają pełnych uprawnień. Przykładowo nie mogą wyrazić zgody na zabieg.

W przypadku ukończenia 18 lat przez dziecko, rodzic traci uprawnienia. IKP dziecka staje się wówczas kontem osoby dorosłej.

Internetowe Konto Pacjenta – logowanie

Aby zalogować się do IKP, należy wejść na stronę https://pacjent.gov.pl/

Internetowe Konto Pacjenta IKP

gov.pl

Logujemy się na kilka sposobów, tj. poprzez:

  • profil zaufany;
  • internetowe konto w banku;
  • e-dowód.

Co daje Internetowe Konto Pacjenta?

Internetowe Konto Pacjenta ma wiele zastosowań. Umożliwia ono m.in.:

  • otrzymanie e-recepty;
  • posiadanie dostępu do danych medycznych dzieci;
  • odebranie e-skierowania;
  • złożenie wniosku o wydanie karty EKUZ;
  • zmianę lekarza (pielęgniarki, położnej) POZ.

Internetowe konto Pacjenta – wynik COVID, kwarantanna

W trakcie pandemii w Internetowym Koncie Pacjenta można sprawdzić wynik testu na koronawirusa czy dowiedzieć się do kiedy prawdopodobnie będzie trwała kwarantanna.

Internetowe Konto Pacjenta – szczepienia

Po zalogowaniu się do IKP można przejść do formularza umożliwiającego zapisanie się na szczepienie przeciw COVI-19.

Certyfikat szczepienia IKP

Polska 1 czerwca 2021 r. dołączyła do systemu Unijnych Certyfikatów Covid. Certyfikat bezpłatnie można pobrać ze strony Internetowego Konta Pacjenta. Jak ponformowało Ministerstwo Zdrowia po 25 czerwca certyfikat będzie dostępny również w aplikacjach: mojeIKP i mObywatel.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

REKLAMA

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

REKLAMA