REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2 mln kary z NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie

Dziennikarka medyczno-prawna
Gigantyczna kara od NFZ za przepisywanie leków przeciwcukrzycowych na odchudzanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył finansowe kary za przepisywanie pacjentom refundowanych leków dla cukrzyków niezgodnie ze wskazaniami. Preparaty Ozempic i Trulicity dostawali pacjenci z nadwagą, by móc łatwiej zmniejszyć masę ciała. 
rozwiń >

Kontrole NFZ w sprawie nadużyć wciąż są kontynuowane. Jak poinformowało RMF FM, nałożone kary w kwocie 2 mln zł dotyczą indywidualnych praktyk lekarskich i placówek medycznych – do tej pory nałożono dwie kary w Krakowie i Łodzi. 

REKLAMA

Leków dla chorych na cukrzycę brak 

REKLAMA

Od wielu miesięcy brakuje w polskich aptekach leków Ozempic i Trulicity przeznaczonych dla chorych na cukrzycę typu 2. W opinii NFZ, wzrost zainteresowania preparatami może być efektem tego, że lekarze nadużywają wystawiania recept na te leki osobom, którym refundacja formalnie nie przysługuje – w ten sposób stosują je poza wskazaniami. 

Przez wzgląd na powyższe problemy Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o umieszczeniu obu preparatów na tzw. liście antywywozowej, czyli ich zapasów nie można wywozić poza granicę kraju.

Przepisywane niezgodnie z zaleceniem

Jak informuje Fundusz, od początku 2022 roku dostępność Ozempic i Trulicity zmniejszyła się w aptekach o kilkadziesiąt procent. Popularność leków nie jest wynikiem jedynie konieczności leczenia cukrzycy typu 2. Leki te przepisuje się często z refundacją NFZ także osobom bez wskazań do ich stosowania, które chcą tylko i wyłącznie schudnąć. 

REKLAMA

Leki Ozempic (semaglutidum) i Trulicity (dulaglutidum) stosują chorzy na cukrzycę typu 2. Preparaty z grupy analogów glukagonopodobnego peptydu 1 (GLP-1) są szansą na dłuższe i bardziej komfortowe życie mimo poważnej choroby. Dzięki stosowaniu Ozempic bądź Trulicity chorzy mogą odstawić insulinę bądź pod kontrolą redukować wagę. Pacjenci, którzy mają wskazania do terapii tymi lekami, kupują je z refundacją na NFZ. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak podkreśla Fundusz, w ciągu ostatnich 2 lat nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania lekami z grupy analogów GLP-1. Ozempic wydawany jest sześć razy częściej, a Trulicity osiem razy częściej. 

Prywatne podmioty lecznicze obciążają budżet NFZ 

Jak czytamy w oświadczeniu NFZ: „Zdarza się, że prywatne podmioty lecznicze pobierają od pacjentów opłaty za konsultacje, a jednocześnie obciążają budżet NFZ niezasadnymi kosztami leków, które są przepisywane w trakcie wizyty. Pacjent płaci za prywatną wizytę, ale lek, za który powinien zapłacić 100% ceny, dostaje z nienależną zniżką, mimo braku wskazań refundacyjnych. W ten sposób pacjenci, którzy faktycznie potrzebują leczenia, mają do niego ograniczony dostęp. Właśnie, dlatego kontrole NFZ w tym obszarze są niezbędne z myślą o pacjentach z cukrzycą typu 2”. 

Czym są leki z grupy analogów GLP-1

Jak już była mowa powyżej, leki Ozempic i Trulicity stosuje się w terapii cukrzycy typu 2. Oba preparaty stabilizują poziom glukozy we krwi, jednocześnie nie zwiększając ryzyka spadku cukru. Zastosowanie leków Ozempic bądź Trulicity pozwala u chorych na cukrzycę typu 2, leczonych wcześniej insuliną, zmniejszyć dawki i uprościć insulinoterapię. Dzięki tym lekom możliwe jest nawet odstawienie insuliny, co znacznie ułatwia życie chorego bez uszczerbku na efektach leczenia.

Ozempic i Trulicity są refundowane. Pacjenci objęci refundacją płacą tylko 30 proc. ceny, resztę dopłaca NFZ. Jak zaznacza Fundusz: „Z publicznych środków refundujemy terapie w konkretnych wskazaniach. Wskazania są ustalane przez niezależne od NFZ instytucje i organy”.  

 

Poważne skutki uboczne 

Jak informuje Fundusz, nieuzasadnione klinicznie przyjmowanie Ozempicu i Trulicity przez pacjentów bez cukrzycy może być niebezpieczne. „Stosowanie obu leków przez osoby, które nie chorują na cukrzycę typu 2, może powodować poważne działania uboczne. Ich lista jest długa. To m.in. nudności, wymioty, biegunka” – można przeczytać w oświadczeniu.

Prof. Zozulińska-Ziółkiewicz, którą cytuje NFZ, podkreśla, że nieznane są długofalowe skutki stosowania obu preparatów poza wskazaniami rejestracyjnymi, czyli u osób bez cukrzycy i bez otyłości. „Przyjmowanie tych leków tylko po to, aby zgubić nadmierne kilogramy przez osoby z nadwagą, jest niewłaściwe i niebezpieczne, ponieważ nie znamy wszystkich skutków zdrowotnych, które te leki mogą wywołać w przyszłości” – podkreśla specjalistka. 

Jak chudnąć zdrowo

– „Chęć pozbycia się nadmiernych kilogramów bez motywacji do zmiany stylu życia, szczególnie zwiększenia aktywności ruchowej, często staje się powodem poszukiwania łatwiejszego rozwiązania i sięgania po Ozempic czy Trulicity. Oba leki pozwalają na spadek masy ciała. Niestety, duże zainteresowanie lekami jest także u młodych i zdrowych osób, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Stosowanie przez nich tych leków często nie ma uzasadnienia” – podsumowuje prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. 

Najzdrowsze metody na pozbycie się zbędnych kilogramów to zrównoważona dieta, ruch i unikanie stresu. Każdy, kto chce schudnąć powinien zgłosić się do dietetyka bądź lekarza pierwszego kontaktu – po przeprowadzeniu badań dotyczących stanu zdrowia, opierając się na wynikach – specjaliści opracują indywidualny plan na odchudzanie.

 Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Inforu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt zmian

Sąd nie zawsze orzeknie przepadek pojazdu nietrzeźwego kierowcy. Konfiskata auta za alkohol będzie fakultatywna - projekt nowelizacji Kodeksu karnego został opublikowany w RCL.

Zmiany w testamentach 2024 - będzie testament w formie nagrania wideo, nowy testament wojskowy i co jeszcze?

Zmiany w testamentach w 2024 roku przewidują nowy testament w formie nagrania wideo (testament audiowizualny) i nowy testament wojskowy. Będą większe wymagania dla sporządzenia testamentu ustnego. Likwiduje się testament podróżny i wydłuża katalog osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Zmiany w prawie spadkowym. Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami w prawie spadkowym. Zmiany te obejmują m.in. przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu podmiotów, które nie mogą być świadkami testamentu.

Ważna wiadomość dla kredytobiorców. Chodzi o wakacje kredytowe

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych nie zgłosiła poprawek do ustawy o wakacjach kredytowych. Teraz trafi ona pod obrady Senatu. Według Ministerstwa Finansów, z wakacji kredytowych na zasadach opisanych w ustawie będzie mogło skorzystać 562 tys. kredytobiorców, podczas gdy kredytów w Polsce jest prawie 2 mln.

REKLAMA

WOS w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. Jest wniosek ZNP

ZNP zwrócił się do MEN o przywrócenie WOS-u w klasach pierwszych w roku szkolnym 2024/2025. W związku z zapowiedzią likwidacji przedmiotu historia i teraźniejszość ZNP zaproponował przywrócenie wiedzy o społeczeństwie w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy obawiają się, że bez tego nauczyciele mogą tracić zatrudnienie.

Dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego także w zerówkach

Komu przysługuje dodatek 100 zł z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego? Taka kwota należy się także w zerówce. Sprawdź, ile osób może wnioskować o dodatkowe 100 zł.

Prawie 300,00 zł dodatku dyferencyjnego na jedno dziecko. Na pełnoletniego ucznia i studenta prawie 1100,00 zł. Sprawdź, dla kogo.

Aby móc skorzystać z dodatku dyferencyjnego, dziecko nie musi mieszkać na terenie Niemiec, a jego rodzice nie muszą być małżeństwem. Wystarczające jest to, że jedno z rodziców jest aktywne zawodowo na terenie Niemiec.

ZNP apeluje do MEN: przywróćmy WOS w miejsce HiT - tylko na przyszły rok szkolny

MEN zapowiedział już likwidację przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT). Związek Nauczycielstwa Polskiego proponuje aby w to miejsce MEN przywrócił przedmiot wiedza o społeczeństwie (popularny WOS) w klasach pierwszych szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2024/2025. Związkowcy z ZNP obawiają się, że bez tej "podmiany" przedmiotów część nauczycieli może stracić zatrudnienie.

REKLAMA

"Edukacja z wojskiem" - 6 maja wystartuje pilotażowy program dla uczniów. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych

"Edukacja z wojskiem", czyli pilotażowy program dla uczniów, potrwa od 6 maja do 20 czerwca. Zajęcia z żołnierzami odbędą się w blisko 3,5 tys. szkół podstawowych i ponadpodstawowych. List intencyjny w tej sprawie podpisali minister edukacji Barbara Nowacka i wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz w Szkole Podstawowej nr 323 im. Polskich Olimpijczyków na warszawskim Ursynowie.

1000 zł na kolonie letnie dla dzieci i młodzieży urodzonych od 01 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2018 roku w 2023 r. Co w 2024 r.?

W 2023 r. dzieci i młodzież, które urodziły się między 01 stycznia 2007 roku a 31 grudnia 2018 roku mogły liczyć na dofinansowanie w wysokości 1000 zł. Taki wypoczynek finansowany był ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Co z 2024 r.?

REKLAMA