REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 kwietnia NFZ będzie płacić odrębnie za 12 nowych świadczeń zdrowotnych

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie świadczenia refunduje NFZ?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe świadczenia NFZ. Z 1 kwietnia br. na liście świadczeń zdrowotnych znajdzie się 12 pozycji, które będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia poza ryczałtem. Skorzystają m.in. chorzy na cukrzycę i jaskrę. O jakie świadczenia chodzi? 

Pozalimitowe finansowanie przez NFZ 

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę zabiegów, które będą realizowane w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej poza tzw. ryczałtem. Oznacza to, że będą one udzielane bez limitów. 

REKLAMA

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu MZ: "Aktualny wykaz świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, ale poza tzw. ryczałtem systemu zabezpieczenia, wymaga poszerzenia o kolejne świadczenia, co umożliwi wprowadzenie ich pozalimitowego finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia". 

Wprowadzenie odrębnego rozliczania wskazanych świadczeń w obszarze podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – rozliczania ich kosztów wedle bieżącego sprawozdania wykonania – pozwoli na ich pozalimitowe finansowanie przez NFZ, jeżeli taka możliwość zostanie przewidziana w przepisach wydanych na podstawie art. 146 ust. 1 z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Nowe świadczenia zdrowotne na liście NFZ już od kwietnia 

W połowie lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano i przekazano do konsultacji nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w temacie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania – przepisy mają zacząć obowiązywać z dniem 1 kwietnia br. 

Umieszczenie nowych świadczeń w wykazie, jak wskazuje resort: "ma charakter doprecyzowujący i jest konsekwencją wcześniejszego wyłączenia z ryczałtu systemu zabezpieczenia ogółu świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezlimitowe świadczenia w AOS

REKLAMA

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2021 roku nie obowiązują limity do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Bezlimitowe rozliczanie i finansowanie świadczeń zostało wprowadzone w całym rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zarówno w zakresach podstawowych, jak i skojarzonych do nich oraz badaniach diagnostycznych kosztochłonnych. 

Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów jest jednym z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Poradnie specjalistyczne finansowane z NFZ w ryczałcie (jest ich w Polsce ponad 580) mogą od 1 lipca przyjmować każdego pacjenta i mieć zagwarantowane, że będą miały za zrealizowane świadczenie zapłacone w pełnej wysokości. Bezlimitowe świadczenia dotyczą świadczeń wyłączonych z ryczałtu, udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz niektórych świadczeń w ramach sieci kardiologicznej.

Takie działanie, to jeden ze sposobów na odpracowywanie długu zdrowotnego zaciągniętego w czasie pandemii COVID-19. Ponadto rozwiązanie ma ułatwić dostęp do specjalistów osobom, które korzystają z pilotażu programu „Profilaktyka 40 plus” i chcą skonsultować się ze specjalistą. 

Bezlimitowe rozliczanie wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna oznacza, że Fundusz płaci za każde wykonanie świadczenie. 

Niestety jak pokazał czas, zniesienie limitów nie wpłynęło na zwiększenie dostępności do opieki specjalistów. Wzrost nakładów na AOS także nie znajduje odbicia w skróceniu kolejek pacjentów w poradniach. W opinii resortu receptą na to będzie rozszerzenie kompetencji lekarzy POZ w ramach tzw. opieki koordynowanej. 

Jakie będą nowe świadczenia NFZ

Zgodnie z treścią projektu, poza ryczałtem, od kwietnia placówki medyczne rozliczą następujące świadczenia:  

  • wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne; 
  • leczenie zaburzeń słuchu za pomocą wszczepialnych protez słuchu; 
  • żywienie pozajelitowe w warunkach domowych: całkowite żywienie pozajelitowe; 
  • wszczepienie, przemieszczenie lub wymiana stymulatora nerwu błędnego; 
  • leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych w wieku 18-26 lat; 
  • leczenie udaru mózgu w oddziale udarowym; 
  • implantacja lub wymiana hydraulicznego zwieracza cewki moczowej; 
  • endowaskularne zaopatrzenie tętniaka aorty - dotyczy tętniaków aorty piersiowej, brzuszno-piersiowej i brzusznej, tętniaków aorty obejmujących tętnice trzewne i nerkowe; 
  • dostęp naczyniowy w leczeniu nerkozastępczym; 
  • zabiegi witrektomijne; 
  • zabiegi związane z leczeniem jaskry; 
  • kompleksowa ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad świadczeniobiorcą z chorobą przewlekłą. 

Świadczeniodawcom w sieci szpitali pozwoli to na rozliczanie kosztów tych świadczeń poza limitem finansowania przez NFZ, zgodnie z bieżącym wykonaniem. 

 

Bez dodatkowych kosztów dla NFZ 

Koszty świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu systemu zabezpieczenia będą finansowane ze środków, o które zostanie odpowiednio pomniejszony ten ryczałt, w związku z czym projektowane rozporządzenie nie wygeneruje dodatkowych kosztów dla NFZ. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA