REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 kwietnia NFZ będzie płacić odrębnie za 12 nowych świadczeń zdrowotnych

Dziennikarka medyczno-prawna
Jakie świadczenia refunduje NFZ?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe świadczenia NFZ. Z 1 kwietnia br. na liście świadczeń zdrowotnych znajdzie się 12 pozycji, które będą finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia poza ryczałtem. Skorzystają m.in. chorzy na cukrzycę i jaskrę. O jakie świadczenia chodzi? 

Pozalimitowe finansowanie przez NFZ 

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało listę zabiegów, które będą realizowane w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej poza tzw. ryczałtem. Oznacza to, że będą one udzielane bez limitów. 

REKLAMA

REKLAMA

Jak czytamy w uzasadnieniu MZ: "Aktualny wykaz świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, ale poza tzw. ryczałtem systemu zabezpieczenia, wymaga poszerzenia o kolejne świadczenia, co umożliwi wprowadzenie ich pozalimitowego finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia". 

Wprowadzenie odrębnego rozliczania wskazanych świadczeń w obszarze podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – rozliczania ich kosztów wedle bieżącego sprawozdania wykonania – pozwoli na ich pozalimitowe finansowanie przez NFZ, jeżeli taka możliwość zostanie przewidziana w przepisach wydanych na podstawie art. 146 ust. 1 z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Nowe świadczenia zdrowotne na liście NFZ już od kwietnia 

W połowie lutego na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano i przekazano do konsultacji nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w temacie określenia wykazu świadczeń opieki zdrowotnej wymagających ustalenia odrębnego sposobu finansowania – przepisy mają zacząć obowiązywać z dniem 1 kwietnia br. 

Umieszczenie nowych świadczeń w wykazie, jak wskazuje resort: "ma charakter doprecyzowujący i jest konsekwencją wcześniejszego wyłączenia z ryczałtu systemu zabezpieczenia ogółu świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej". 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bezlimitowe świadczenia w AOS

REKLAMA

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2021 roku nie obowiązują limity do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Bezlimitowe rozliczanie i finansowanie świadczeń zostało wprowadzone w całym rodzaju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zarówno w zakresach podstawowych, jak i skojarzonych do nich oraz badaniach diagnostycznych kosztochłonnych. 

Zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów jest jednym z pięciu punktów zapowiadanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego planu odbudowy zdrowia Polaków. Poradnie specjalistyczne finansowane z NFZ w ryczałcie (jest ich w Polsce ponad 580) mogą od 1 lipca przyjmować każdego pacjenta i mieć zagwarantowane, że będą miały za zrealizowane świadczenie zapłacone w pełnej wysokości. Bezlimitowe świadczenia dotyczą świadczeń wyłączonych z ryczałtu, udzielonych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz niektórych świadczeń w ramach sieci kardiologicznej.

Takie działanie, to jeden ze sposobów na odpracowywanie długu zdrowotnego zaciągniętego w czasie pandemii COVID-19. Ponadto rozwiązanie ma ułatwić dostęp do specjalistów osobom, które korzystają z pilotażu programu „Profilaktyka 40 plus” i chcą skonsultować się ze specjalistą. 

Bezlimitowe rozliczanie wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna oznacza, że Fundusz płaci za każde wykonanie świadczenie. 

Niestety jak pokazał czas, zniesienie limitów nie wpłynęło na zwiększenie dostępności do opieki specjalistów. Wzrost nakładów na AOS także nie znajduje odbicia w skróceniu kolejek pacjentów w poradniach. W opinii resortu receptą na to będzie rozszerzenie kompetencji lekarzy POZ w ramach tzw. opieki koordynowanej. 

Jakie będą nowe świadczenia NFZ

Zgodnie z treścią projektu, poza ryczałtem, od kwietnia placówki medyczne rozliczą następujące świadczenia:  

 • wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne; 
 • leczenie zaburzeń słuchu za pomocą wszczepialnych protez słuchu; 
 • żywienie pozajelitowe w warunkach domowych: całkowite żywienie pozajelitowe; 
 • wszczepienie, przemieszczenie lub wymiana stymulatora nerwu błędnego; 
 • leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej u dorosłych w wieku 18-26 lat; 
 • leczenie udaru mózgu w oddziale udarowym; 
 • implantacja lub wymiana hydraulicznego zwieracza cewki moczowej; 
 • endowaskularne zaopatrzenie tętniaka aorty - dotyczy tętniaków aorty piersiowej, brzuszno-piersiowej i brzusznej, tętniaków aorty obejmujących tętnice trzewne i nerkowe; 
 • dostęp naczyniowy w leczeniu nerkozastępczym; 
 • zabiegi witrektomijne; 
 • zabiegi związane z leczeniem jaskry; 
 • kompleksowa ambulatoryjna opieka specjalistyczna nad świadczeniobiorcą z chorobą przewlekłą. 

Świadczeniodawcom w sieci szpitali pozwoli to na rozliczanie kosztów tych świadczeń poza limitem finansowania przez NFZ, zgodnie z bieżącym wykonaniem. 

 

Bez dodatkowych kosztów dla NFZ 

Koszty świadczeń wyodrębnionych z ryczałtu systemu zabezpieczenia będą finansowane ze środków, o które zostanie odpowiednio pomniejszony ten ryczałt, w związku z czym projektowane rozporządzenie nie wygeneruje dodatkowych kosztów dla NFZ. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA