REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedozwolone klauzule w regulaminie przewoźnika

Anna Śmigulska
Jak przewoźnicy łamią prawa pasażerów?
Jak przewoźnicy łamią prawa pasażerów?

REKLAMA

REKLAMA

Umową w przypadku umowy przewozu jest bilet zakupiony na daną trasę. W nim nie ma miejsca na zamieszczenie postanowień dotyczących warunków przewozu. Dlatego należy odnieść się do regulaminu przedsiębiorcy, który powinien być umieszczony w ogólnie dostępnym miejscu, aby każdy pasażer przed odbyciem podróży mógł się z nimi zapoznać.

Przykładowe postanowienia niedozwolone zawarte w regulaminach przewoźników

Przedsiębiorca zobowiązany jest do zapewnienia odpowiednich warunków podczas dokonywania przewozu osób. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa i higieny oraz należytej obsługi i wygody. Przewoźnik nie może ograniczać albo wyłączać swojej odpowiedzialności za szkodę jaka powstała po stronie pasażera, tym bardziej jeśli była ona wynikiem niedbalstwa przedsiębiorcy. Klauzule, które zawierają takie postanowienia można uznać za niedozwolone klauzule umowne, a więc nie są one wiążące z mocy prawa.

REKLAMA

Pasażer ponosi odpowiedzialność za szkody powstałe w związku z przewozem bagażu ręcznego lub zwierząt i ptaków.

Regulamin przewozu nie jest stworzony po to, by tylko przewoźnik mógł go interpretować w sposób dla siebie korzystny. Jego celem jest określenie praw, ale i obowiązków przedsiębiorcy i konsumenta. Ponadto jego treść powinna być sformułowana w sposób przejrzysty i jednoznaczny. Konsument musi wiedzieć przed zawarciem umowy w jaki sposób ta usługa ma być świadczona i jakie prawa mu przysługują, czego może żądać w przypadku niewykonania albo nienależytego wykonania umowy. Odpowiedzialność przewoźnika musi być zgodna z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.

Przedsiębiorstwo nie odpowiada za szkody powstałe na skutek przerw w ruchu lub zmian kierunku jazdy spowodowanych przyczynami natury obiektywnej lub zarządzeniami władz.

Klauzule umowne, w których znajdują się określenia nieprecyzyjne i niezrozumiałe mogą stanowić postanowienia niedozwolone. Wynika to z tego, że regulaminy oraz inne wzorce umowne skierowane są do ogółu konsumentów, którzy nie są profesjonalistami i ich świadomość prawna jest mniejsza. Jeżeli przedsiębiorca zamuszony jest do zamieszczenia w regulaminie fachowych albo zbyt ogólnych pojęć dobrze, gdy dodatkowo zamieszcza w nim słownik z ich definicjami. Tak samo nie wystarczy, że przedsiębiorca uzna, iż jakaś czynność dokonana przez konsumenta, np. skasowanie biletu jest nieważna. Trzeba jeszcze określić jakie następne kroki pasażer powinien uczynić, np. skasować drugi bilet.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bilet zniszczony, uszkodzony lub niewłaściwie skasowany jest nieważny.

W przypadku zaistnienia jakiejkolwiek przeszkody w rozpoczęciu lub kontynuowaniu przewozu, która powodowałaby zmianę trasy przejazdu, przewoźnik ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym wszystkich pasażerów. Zobowiązani są także do zapewnienia osobą uczestniczącym w przewozie bezpłatnego przewozu zastępczego do miejsca przeznaczenia, nawet gdy przeszkoda powstała z przyczyn niezależnych od przewoźnika. Postanowienia, które nakładają na konsumentów dodatkowe obowiązki albo koszty są sprzeczne z dobrymi obyczajami. Tym samym można uznać je za niedozwolone.

Przedsiębiorstwo zapewnia przewóz zastępczy, jednakże pasażer musi skasować dodatkowy bilet.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

Zadaj pytanie: Forum

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

REKLAMA

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

REKLAMA

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

REKLAMA