REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić sprzedawcę energii

Anna Śmigulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rynek energetyczny w Polsce został otwarty w lipcu 2007 roku. Dzięki temu mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii. Mimo to nadal wielu z nas nie wie jak dokładnie tego dokonać. Poniżej przedstawiony został prosty poradnik na ten temat.

Na początku trzeba poznać kilka pojęć niezwykle ważnych w prawie energetycznym. Należy rozróżnić podmioty występujące w sprzedawcy i dystrybutora sieci.

REKLAMA

Sprzedawcą jest każdy przedsiębiorca, który jest w stanie sprzedaż nam energię elektryczną. Natomiast spółką dystrybucyjną jest odpowiedzialna za przyłączenie odbiorców do swej sieci, dostarczanie im energii. Rozróżnić więc należy umowę zakupu samego towaru od jej przesyłania. W tej chwili wszyscy konsumenci mogą korzystać z tych dwóch usług, tzw. umowy handlowej i dystrybucyjnej, od dwóch różnych przedsiębiorców.

Procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej:

 • zawierasz umowę sprzedaży energii lub gazu z wybranym przez Ciebie sprzedawcą – warto wcześniej zrobić rozeznanie na rynku i wybrać najlepszą ofertę sprzedawcy. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zapisów umowy, porównaniu cen;
 • wypowiadasz umowę dotychczasowemu odbiorcy. Kolejność nie jest przypadkowa, chodzi o zapewnieni ciągłości sprzedaży i przesyłu;

Jeżeli dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej była spółka dystrybucyjna, to wypowiedzenie dotyczy tzw. umowy kompleksowej, czyli umowy handlowej i dystrybucyjnej.

 • informujesz na piśmie o tym fakcie operatora systemu, do którego sieci jesteś przyłączony. Informacja powinna być sporządzona w formie pisemnej i powinna zawierać
  • określenie stron nowej umowy sprzedaży,
  • termin obowiązywania umowy,
  • planowane ilości dostaw energii,
  • określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (najczęściej będzie nim nowy sprzedawca).
 • operator potwierdza przyjęcia zgłoszenia (zgłoszenia dokonuje również sprzedawca) i informuje Cię o ewentualnym wystąpieniu niezgodności i konieczności dokonania korekty zgłoszenia. Ma na to 14 dni
 • zawierasz umowę o świadczenie usługi dystrybucji. W ten sposób otrzymujesz energię przesyłaną od operatora, a zakupioną od sprzedawcy. Masz wiec 2 umowy, które wchodzą w życie z dniem rozwiązania dotychczasowej umowy zawartej ze spółką dystrybucyjną. tzw. umowy kompleksowej

Niekiedy zmiana sprzedawcy energii wiąże się z koniecznością dostosowania liczników, tzw. układów pomiarowo—rozliczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • operator systemu dokonuje odczytu twojego licznika. Powinien to zrobić w dniu wejścia w życie umowy z nowym sprzedawcą. Jeżeli odczyt nie jest możliwy, to powinien być dokonany najpóźniej w ciągu 5 dni od momentu zmiany sprzedawcy;
 • zawarłeś 2 umowy: jedna dotyczy sprzedaży energii, a druga jej dystrybucji, czyli dostarczania np. prądu do Twojego domu. W ten sposób otrzymujesz 2 faktury od dwóch przedsiębiorców.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA

  Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

  9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

  Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

  Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

  1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

  9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

  Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

  Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

  REKLAMA

  Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

  W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

  Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

  Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

  REKLAMA