REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zmienić sprzedawcę energii

Anna Śmigulska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Rynek energetyczny w Polsce został otwarty w lipcu 2007 roku. Dzięki temu mamy możliwość zmiany sprzedawcy energii. Mimo to nadal wielu z nas nie wie jak dokładnie tego dokonać. Poniżej przedstawiony został prosty poradnik na ten temat.

Na początku trzeba poznać kilka pojęć niezwykle ważnych w prawie energetycznym. Należy rozróżnić podmioty występujące w sprzedawcy i dystrybutora sieci.

REKLAMA

Sprzedawcą jest każdy przedsiębiorca, który jest w stanie sprzedaż nam energię elektryczną. Natomiast spółką dystrybucyjną jest odpowiedzialna za przyłączenie odbiorców do swej sieci, dostarczanie im energii. Rozróżnić więc należy umowę zakupu samego towaru od jej przesyłania. W tej chwili wszyscy konsumenci mogą korzystać z tych dwóch usług, tzw. umowy handlowej i dystrybucyjnej, od dwóch różnych przedsiębiorców.

Procedura zmiany sprzedawcy energii elektrycznej:

  • zawierasz umowę sprzedaży energii lub gazu z wybranym przez Ciebie sprzedawcą – warto wcześniej zrobić rozeznanie na rynku i wybrać najlepszą ofertę sprzedawcy. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu zapisów umowy, porównaniu cen;
  • wypowiadasz umowę dotychczasowemu odbiorcy. Kolejność nie jest przypadkowa, chodzi o zapewnieni ciągłości sprzedaży i przesyłu;

Jeżeli dotychczasowym sprzedawcą energii elektrycznej była spółka dystrybucyjna, to wypowiedzenie dotyczy tzw. umowy kompleksowej, czyli umowy handlowej i dystrybucyjnej.

  • informujesz na piśmie o tym fakcie operatora systemu, do którego sieci jesteś przyłączony. Informacja powinna być sporządzona w formie pisemnej i powinna zawierać
    • określenie stron nowej umowy sprzedaży,
    • termin obowiązywania umowy,
    • planowane ilości dostaw energii,
    • określenie podmiotu odpowiedzialnego za bilansowanie handlowe (najczęściej będzie nim nowy sprzedawca).
  • operator potwierdza przyjęcia zgłoszenia (zgłoszenia dokonuje również sprzedawca) i informuje Cię o ewentualnym wystąpieniu niezgodności i konieczności dokonania korekty zgłoszenia. Ma na to 14 dni
  • zawierasz umowę o świadczenie usługi dystrybucji. W ten sposób otrzymujesz energię przesyłaną od operatora, a zakupioną od sprzedawcy. Masz wiec 2 umowy, które wchodzą w życie z dniem rozwiązania dotychczasowej umowy zawartej ze spółką dystrybucyjną. tzw. umowy kompleksowej

Niekiedy zmiana sprzedawcy energii wiąże się z koniecznością dostosowania liczników, tzw. układów pomiarowo—rozliczeniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • operator systemu dokonuje odczytu twojego licznika. Powinien to zrobić w dniu wejścia w życie umowy z nowym sprzedawcą. Jeżeli odczyt nie jest możliwy, to powinien być dokonany najpóźniej w ciągu 5 dni od momentu zmiany sprzedawcy;
  • zawarłeś 2 umowy: jedna dotyczy sprzedaży energii, a druga jej dystrybucji, czyli dostarczania np. prądu do Twojego domu. W ten sposób otrzymujesz 2 faktury od dwóch przedsiębiorców.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

REKLAMA

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

REKLAMA

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

REKLAMA