| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Prawa seniora > Hipoteka odwrócona > Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny – dla kogo?

Odwrócony kredyt hipoteczny to zupełnie nowa instytucja finansowa, z której będzie można korzystać już od 15 grudnia 2014 roku. Dla kogo jest przeznaczona usługa finansowa oferowana przez banki? Jak zgodnie z prawem i bezpiecznie skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego?

Odnosząc się do kwestii wypłaty kwoty kredytu, to należy mieć na uwadze, iż może ona nastąpić jednorazowo albo w ratach. Okres wypłat i wysokość poszczególnych rat określa się w umowie z kredytodawcą.

Odwrócony kredyt hipoteczny - umowa

Umowę odwróconego kredytu hipotecznego zawiera się w formie pisemnej.

Zobacz również: Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

1. Formularz informacyjny

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bank, w terminie co najmniej 14 dni przed zawarciem umowy, ma obowiązek dostarczenia kredytobiorcy formularza informacyjnego zawierającego ofertę odwróconego kredytu hipotecznego. Dostarczenie formularza może nastąpić – według wyboru kredytobiorcy – w formie pisemnej lub elektronicznej. W ofercie tej bank wskazuje, m. in. kwotę kredytu i sposób jej ustalenia, termin i sposób wypłaty kredytu, sposób ustalenia wysokości oprocentowania, wszelkie koszty związane z kredytem (prowizje, opłaty, koszty wyceny itd.), a także zasady rozliczania odwróconego kredytu hipotecznego.

2. Ocena kredytobiorcy oraz nieruchomości

Przed zawarciem umowy bank ma prawo dokonania oceny stanu i historii zobowiązań kredytobiorcy oraz stanu prawnego nieruchomości lub lokalu. Jednocześnie kredytobiorca jest zobowiązany do przedstawienia na żądanie banku wszelkich dokumentów i informacji niezbędnych do dokonania oceny.

3. Wzór oświadczenia o odstąpieniu od umowy

Warto pamiętać, że bank ma obowiązek dołączenia do umowy wzoru oświadczenia o odstąpieniu od umowy, zawierający w szczególności adres, pod który należy je złożyć.

4. Zgoda na zbycie nieruchomości

W umowie odwróconego kredytu hipotecznego kredytobiorca może dodatkowo zobowiązać się do niezbywania własności nieruchomości lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu bez zgody banku.

Wydaje się, że można koncepcję odwróconego kredytu hipotecznego można oceniać pozytywnie. Aczkolwiek rzeczywiste skutki ustawy będzie można oceniać dopiero po paru miesiącach od jej wejścia w życie (co nastąpi z dniem 15 grudnia 2014 roku).

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Autor: Mateusz Słodczyk – aplikant adwokacki związany z kancelarią Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. Izabella Żyglicka i Wspólnicy z siedzibą w Katowicach. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 2010 r. zajmuje się obsługą prawną klientów korporacyjnych. Specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, prawie spółek oraz w postępowaniach sądowych.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. poz. 1585).

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 4 sierpnia 2011 r., sygn. I SA/Wa.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »