| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

W dniu 12 września 2014 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Jeśli Senat poprze ją uchwałą, a Prezydent podpisze, ustawa może wejść w życie za około trzy miesiące wnosząc spore zmiany na rynku nieruchomości.

Odwrócony kredyt hipoteczny umożliwi osobom posiadającym mieszkanie uwolnienie zamrożonego w nim kapitału. Właściciel nieruchomości będzie mógł otrzymać pieniądze w zamian za to, że po jego śmierci bank przejmie mieszkanie, chyba że spadkobiercy zdecydują się je wykupić. Muszą w ciągu roku spłacić kredyt wraz z odsetkami. W przeciwnym razie bank przejmie i spienięży nieruchomość, a spadkobiercy będą mogli dostać jedynie nadwyżkę ze sprzedaży.

Umowa może być zawarta nie tylko przez osobę samotną, ale również przez małżeństwo. W tym drugim przypadku, po śmierci jednego z małżonków pieniądze będą nadal wypłacane. Wysokość świadczeń zależeć będzie od wartości nieruchomości, ale prawdopodobnie również od wieku kredytobiorcy oraz od jego płci. Kwotę określoną przez bank można będzie wziąć w całości albo poprosić o rozłożenie na miesięczne raty.

W przeciwieństwie do renty hipotecznej, która niebawem ma zostać uregulowana odrębną ustawą, w przypadku kredytu hipotecznego istnieje ryzyko, że wypłata rat odwróconego kredytu hipotecznego skończy się przed śmiercią kredytobiorcy i zostanie on w trudnej sytuacji finansowej.

Zobacz serwis: Nieruchomości

Rozwiązano natomiast kontrowersyjną kwestię sytuacji, gdy kredytobiorca umrze dosyć szybko. Istniały bowiem obawy, że w tym przypadku bank przejmie mieszkanie za bezcen. Jednak według ustawy bank będzie miał obowiązek wycenić nieruchomość i ewentualną różnicę oddać spadkobiercom po śmierci klienta, ponieważ banki mogą zarabiać na odsetkach, a nie na przejmowaniu nieruchomości za ułamek wartości rynkowej.

Pomimo, że ustawa tworzona była z myślą o seniorach, nie ma w niej sprecyzowanego minimalnego wieku osób, które mogą ubiegać się o odwrócony kredyt hipoteczny. Mówi się jedynie, że kredytobiorcą może zostać osoba fizyczna, która jest właścicielem nieruchomości lub przysługuje jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. Od banku zależeć więc będzie czy i na jakich warunkach będzie oferować kredyt. Możliwe jest, że niewiele z nich zdecyduje się dodać odwrócony kredyt hipoteczny do swojej oferty ze względu ilość obowiązków i ograniczeń, które nakłada ustawa.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Czytaj także

Aktualizacja: 28.10.2014

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Źródło:

INFOR
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »