REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zmiany w przepisach karnych przed Euro 2012

Sąd odmiejscowiony to pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na okoliczność Euro 2012.
Sąd odmiejscowiony to pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości na okoliczność Euro 2012.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje projekt nowelizacji pakietu ustaw karnych, które miałyby zwiększyć bezpieczeństwo na stadionach, szczególnie w okresie rozgrywek Euro 2012. Szybsze karanie pseudokibiców, ograniczenia łamania zakazów stadionowych oraz surowsze kary za fałszywe alarmy bombowe to główne założenia projektowanych zmian.

Szybsze karanie

REKLAMA

Główną propozycją Ministerstwa jest wprowadzenie do postępowania karnego tzw. rozprawy odmiejscowionej. Taka instytucja ma umożliwić szybsze karanie pseudokibiców, wszczynających bójki czy niszczących obiekty użyteczności publicznej.

Proponowane przepisy miałyby, w takich sytuacjach, znieść obowiązek doprowadzenia sprawcy do sądu. Postępowanie toczyłoby się jednocześnie na stadionie oraz na sali sądowej.

Sprawca będzie jednak uczestniczył we wszystkich czynnościach sądowych, za pomocą sprzętu telekonferencyjnego. W sądzie będzie przebywał referendarz sądowy lub asystent sędziego, czuwający nad przebiegiem czynności.

Zobacz: Wykroczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fałszywy alarm bombowy

REKLAMA

W kodeksie karnym pojawić się ma nowy przepis (art. 224a), który przewidywać będzie karę pozbawienia wolności do 8 lat za wywołanie fałszywego alarmu bombowego, w wyniku którego zaangażowani do akcji ratowniczej zostaną funkcjonariusze policji, strażacy i inne służby (np. pogotowie ratunkowe).

Surowsze kary są przewidziane również dla osób niszczących obiekty użyteczności publicznej. Jeżeli w wyniku takich działań unieruchomią linię kolejową lub zakłócą działania linii komunikacyjnej, będą podlegali karze do 8 lat więzienia. Tego rodzaju czyny będą ścigane z urzędu.

Odpowiedzialności karnej będą podlegać osoby, które zgłosiły fikcyjną informację o bombie, ale i o pożarze czy zawaleniu budowli. Nieistotne przy tym będzie to, czy było to działanie na większą (np. odwołanie meczu na Euro 2012) czy mniejszą skalę (np. odwołanie egzaminu na uczelni wyższej).

Zmiany są konieczne, gdyż fałszywe alarmy pochłaniają ogromne koszty, a czyn ten stanowi aktualnie zaledwie wykroczenie. Sprawcy można wymierzyć maksymalnie karę 30 dni aresztu, miesiąca ograniczenia lub do 1,5 tysiąca złotych grzywny.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Łamanie zakazów stadionowych

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości przewiduje również zmiany, które maja ograniczyć łamanie zakazów stadionowych. Jeśli zmiany wejdą w życie pseudokibice będą wyposażani w bransoletki elektroniczne, które informować będą o tym, gdzie dana osoba znajduje się w czasie meczu. Centrum monitoringu będzie informowało ich o terminach imprez masowych, w trakcie których pseudokibice muszą przebywać w domu.

Zmiany miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2012 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

Pilne! Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Ostateczna decyzja rządu do 15 września

Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 roku. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

REKLAMA

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Czym jest doliczana często usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

Darowizna pieniężna od taty. Decydujące znaczenie ma jeden warunek, aby skorzystać ze zwolnienia

W przypadku gdy przedmiotem darowizny od taty są środki pieniężne, to w celu skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania konieczne jest spełnienie określonych warunków. Jednym z tych warunków jest konieczność udokumentowania przez obdarowanego ich otrzymania dowodem przekazania na swój rachunek bankowy. Organ skarbowy tego warunku bardzo pilnuje. 

REKLAMA

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a grunty trafią pod inwestycje

Zmiany w obrocie ziemią rolną. Czy to koniec ograniczeń? Krajowy Ośrodek Rolnictwa straci prawo pierwokupu, a samorządy zyskają dostęp do gruntów Krajowego Zasobu Nieruchomości. Czy to wpłynie na obniżenie cen mieszkań?

Abonament RTV do likwidacji. Jakie pomysły ma rząd?

Rząd chce zlikwidować abonament RTV, który teraz opłaca każdy posiadacz odbiornika radiowego i telewizyjnego. Co nowego w zamian? Zaproponowano, by finansować media publiczne z budżetu państwa - chodzi o co najmniej 0,09 procent PKB rocznie. Resort kultury prowadzi już konsultacje w tej sprawie, z których raport ma się ukazać w październiku.

REKLAMA