REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy podżegacz odpowiada jak sprawca?

Łukasz Matys
Za podżeganie sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.
Za podżeganie sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami polskiego prawa za przestępstwo odpowiada nie tylko sprawca ale również pomocnik i podżegacz. Warto zatem wiedzieć na czym podlega podżeganie i kiedy można za nie ponieść karę.

Za podżeganie odpowiada ten, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego. Mówiąc prościej podżegaczem jest osoba która namawia inną osobę do popełnienia przestępstwa.

REKLAMA

Trzeba jednak wiedzieć, że podżegać można tylko konkretną osobę. Nie można zatem podżegać tłumu. W tej drugiej sytuacji mamy do czynienia z nakłanianiem do popełnienia przestępstwa., czyli z czynem zabronionym określonym w art. 255 kodeksu karnego.

Wymiar kary

REKLAMA

Za podżeganie sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo. Jeżeli więc za kradzież grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. To z takim samym zagrożeniem może liczyć się osoba która nakłania do popełnienia kradzieży.

Istotne jest to, że do podżegacza sąd nie może zastosować nadzwyczajnego złagodzenia kary. Z tej instytucji może skorzystać jedynie okazując czynny żal. Warto pamiętać, że sąd ma możliwość zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec pomocnika jednak nie wobec podżegacza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieco inaczej wygląda odpowiedzialność podżegacza, gdy przestępstwa jedynie usiłowano dokonać. W takiej sytuacji podżegacz odpowiada tak jak za usiłowanie.

Natomiast w sytuacji gdy osoba nakłaniana nawet nie usiłowała popełnić czynu zabronionego wobec podżegacza można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Zobacz: Co oznacza podżeganie i pomocnictwo

Czynny żal

Podżegacz może uniknąć odpowiedzialności karnej okazując czynny żal. Chodzi mianowicie o sytuację, w której podżegacz dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego. W takiej sytuacji podżegacz w ogóle nie odpowiada karnie.

Na nadzwyczajne złagodzenie kary może liczyć natomiast podżegacz, który dobrowolnie starał się zapobiec dokonaniu czynu zabronionego. Co istotne o zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary decyduje sąd.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Podsumowanie

Warto pamiętać, że osoba nakłaniająca do popełnienia przestępstwa sama odpowiada karnie. Kara jaką może on otrzymać określona jest w granicach przewidzianych dla sprawstwa.

Podżegacz jednak może uniknąć odpowiedzialności karnej lub otrzymać niższą karę gdy okaże czynny żal i zapobiegnie lub będzie się starał zapobiec dokonaniu czynu zabronionego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od czerwca wakacyjna korekta rozkładu jazdy pociągów. Warszawa Zachodnia już ze wszystkimi peronami

Ministerstwo Infrastruktury informuje, że od czerwca będzie więcej połączeń w wakacyjnym rozkładzie jazdy, zgodnie z tzw. wakacyjną korektą rozkładu jazdy pociągów. Od 9 czerwca 2024 r. podróżni na stacji Warszawa Zachodnia wsiądą do pociągów z trzech nowych peronów. Co dokładnie się zmieni?

ZUS zwraca nadpłatę składki zdrowotnej. Zbliża się termin złożenia wniosku

ZUS zwróci nadpłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne. Żeby otrzymać zwrot nadpłaty, przedsiębiorcy muszą złożyć wniosek o jej zwrot.

Kiedy jest Dzień Dziecka w 2024 r.

Kiedy obchodzimy Dzień Dziecka? Jak ten dzień wypada w 2024 r.?

ZNP ostrzega nauczycieli: Stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. I kolejne 20% z świadczenia kompensacyjnego

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Przejście na wcześniejszą emeryturę pomniejsza stan konta emerytalnego, dlatego emerytura naliczona w wieku powszechnym może być niższa o kolejne 20 proc. 

REKLAMA

ZNP ostrzega: Nauczyciele stracicie 20% na wcześniejszych emeryturach. Dostaniecie też 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego

20% straty wobec emerytury powszechnej (od 60 roku życia) wynika z pomniejszenia stanu konta emerytalnego. 20% mniej niż z świadczenia kompensacyjnego, to efekt obliczenia: stan konta/średnia trwania życia.

Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

REKLAMA

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku najwcześniej za miesiąc. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego - ustawę musi podpisać prezydent, a strona rządowa opublikować wzór w rozporządzeniu) bedzie można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy korzystając z profilu zaufanego - na emailu i na załączniku. 

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

REKLAMA