| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czy podżegacz odpowiada jak sprawca?

Czy podżegacz odpowiada jak sprawca?

Zgodnie z przepisami polskiego prawa za przestępstwo odpowiada nie tylko sprawca ale również pomocnik i podżegacz. Warto zatem wiedzieć na czym podlega podżeganie i kiedy można za nie ponieść karę.

Za podżeganie odpowiada ten, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego. Mówiąc prościej podżegaczem jest osoba która namawia inną osobę do popełnienia przestępstwa.

Trzeba jednak wiedzieć, że podżegać można tylko konkretną osobę. Nie można zatem podżegać tłumu. W tej drugiej sytuacji mamy do czynienia z nakłanianiem do popełnienia przestępstwa., czyli z czynem zabronionym określonym w art. 255 kodeksu karnego.

Za podżeganie sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo. Jeżeli więc za kradzież grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. To z takim samym zagrożeniem może liczyć się osoba która nakłania do popełnienia kradzieży.

Istotne jest to, że do podżegacza sąd nie może zastosować nadzwyczajnego złagodzenia kary. Z tej instytucji może skorzystać jedynie okazując czynny żal. Warto pamiętać, że sąd ma możliwość zastosowania nadzwyczajnego złagodzenia kary wobec pomocnika jednak nie wobec podżegacza.

Nieco inaczej wygląda odpowiedzialność podżegacza, gdy przestępstwa jedynie usiłowano dokonać. W takiej sytuacji podżegacz odpowiada tak jak za usiłowanie.

Natomiast w sytuacji gdy osoba nakłaniana nawet nie usiłowała popełnić czynu zabronionego wobec podżegacza można zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary lub nawet odstąpić od jej wymierzenia.

Zobacz: Co oznacza podżeganie i pomocnictwo

Podżegacz może uniknąć odpowiedzialności karnej okazując czynny żal. Chodzi mianowicie o sytuację, w której podżegacz dobrowolnie zapobiegł dokonaniu czynu zabronionego. W takiej sytuacji podżegacz w ogóle nie odpowiada karnie.

Na nadzwyczajne złagodzenie kary może liczyć natomiast podżegacz, który dobrowolnie starał się zapobiec dokonaniu czynu zabronionego. Co istotne o zastosowaniu nadzwyczajnego złagodzenia kary decyduje sąd.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Warto pamiętać, że osoba nakłaniająca do popełnienia przestępstwa sama odpowiada karnie. Kara jaką może on otrzymać określona jest w granicach przewidzianych dla sprawstwa.

Podżegacz jednak może uniknąć odpowiedzialności karnej lub otrzymać niższą karę gdy okaże czynny żal i zapobiegnie lub będzie się starał zapobiec dokonaniu czynu zabronionego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Za podżeganie sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.
Za podżeganie sąd wymierza karę w granicach zagrożenia przewidzianego za sprawstwo.

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »