reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Co grozi za znieważenie flagi?

Co grozi za znieważenie flagi?

Znieważenie symboli narodowych jest występkiem, za który kara przewidziana została w Kodeksie karnym. Czy wiesz czym są symbole narodowe? Jaka kara grozi za ich niszczenie?

Symbole narodowe

Każde państwo ma swoje symbole, które podkreślają jego niezależność, wyróżniają na tle innych państw. W Polsce do takich symboli należą:

  • hymn państwowy („Mazurek Dąbrowskiego”);
  • godło (orzeł biały);
  • flaga (biało-czerwone barwy).

Obowiązki obywatela

Zgodnie z treścią przepisów ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, otaczanie symboli narodowych czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Polski.

W związku z tym, każdy z nas może wywiesić flagę (używać barw Rzeczpospolitej Polskiej), w szczególności dla podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń . Należy jednak pamiętać, że  należy to zrobić w taki sposób, aby nie naruszać jej czci i szacunku (np. flaga nie powinna być zniszczona czy brudna).

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Odpowiedzialność karna

Kodeks karny przewiduje karę nie tylko za znieważenie tych najważniejszych symboli, ale także innych znaków państwowych. I tak, ten, kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Co więcej, polskie przepisy karne przewidują również karę dla tych, którzy znieważają lub niszczą znaki państwa obcego, wystawione publicznie przez przedstawicielstwo tego państwa lub  na zarządzenie polskiego organu władzy.

Zobacz serwis: Konstytucja

Symbole w obrocie handlowym

Wcześniej wspomniana ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych wskazuje również, że nie symboli narodowych nie można umieszczać na przedmiotach przeznaczonych do obrotu handlowego.

Jest to możliwe jedynie wówczas, jeżeli symbole te zostaną przedstawione w formie stylizowanej lub artystycznie przetworzonej.

Zobacz: Bezpłatne porady prawne

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Znieważenie flagi lub godła. / Fot. Fotolia
Znieważenie flagi lub godła. / Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama