reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Kiedy sąd może zwrócić akta prokuratorowi

Kiedy sąd może zwrócić akta prokuratorowi

Wniesienie aktu oskarżenia do sądu nie zawsze oznacza, że sprawa będzie się już dalej toczyć w postępowaniu sądowym. Sąd bowiem w szczególnych wypadkach może zwrócić akta sprawy Prokuratorowi i wydać mu stosowne zalecenia.

Podstawowa zasada mówi, że po rozpoczęciu przewodu sądowego nie można zwrócić akt Prokuratorowi. Sąd może natomiast wyznaczyć Prokuratorowi termin do usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego, bez usunięcia których dalsze postępowanie w sprawie nie jest możliwe (art. 397 kpk). Na postanowienie o zwrocie sprawy do uzupełnienia postępowania przygotowawczego przysługuje zażalenie.

Sąd ma obowiązek wskazania, w jakim kierunku powinno być uzupełnione postępowanie przygotowawcze. Z tego, że postanowienie to podlega zaskarżeniu, wynika, iż powinno ono zawierać uzasadnienie oraz że organy śledcze lub prowadzące dochodzenie powinny kierować się wskazaniami sądu. Powodem zwrotu sprawy nie może być sugestia Sądu, aby objąć aktem oskarżenia jeszcze inne osoby.

Istnieje natomiast możliwość zwrócenia akt prokuratorowi jeszcze przed rozpoczęciem przewodu sądowego. W ramach tzw. wstępnej kontroli aktu oskarżenia prezes sądu może skierować sprawę na posiedzenie w przedmiocie zwrotu sprawy prokuratorowi w celu usunięcia istotnych braków postępowania przygotowawczego (art. 339 § 3 kpk).

Zwrot akt sprawy prokuratorowi w celu uzupełnienia śledztwa lub dochodzenia może nastąpić tylko wówczas, gdy sąd ustali, że braki w przeprowadzonym postępowaniu przygotowawczym są istotne, czyli tak ważkie, że bez ich uzupełnienia sąd nie może wydać wyroku. Muszą to być tego rodzaju braki, których nie można uzupełnić na rozprawie. Sprawę w celu uzupełnienia postępowania przygotowawczego zawsze zwraca się prokuratorowi, niezależnie od tego, kto prowadził to postępowanie i kto przed sądem występował jako oskarżyciel publiczny.

Zwrot sprawy prokuratorowi nie jest możliwy w sprawach prowadzonych z oskarżenia posiłkowego samoistnego. Sąd może jedynie zlecać Policji przeprowadzenie określonych czynności dowodowych.

Źródło: www.forum.prawnikow.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama