reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Co świadek może powiedzieć w sądzie

Co świadek może powiedzieć w sądzie

Świadek w trakcie przesłuchania musi przede wszystkim przekazać prawdę o okolicznościach, co do których toczy się postępowanie, bowiem składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Świadek w pierwszej kolejności winien zeznać o okolicznościach, które sam widział i podać je w taki sposób jak odebrał dane zdarzenie. Nie należy w żaden sposób ulegać sugestiom, świadek bowiem ma przekazać to co on sam odebrał, a nie to co jest mieszanką jego spostrzeżeń i sugestii innych.

Ponadto świadek jest zobowiązany do zeznania wszystkiego co na dany temat jest mu wiadomo. Świadome zatajenie prawdy jest przestępstwem i jeśli nawet w toku przesłuchania nie zostanie świadkowi przez przesłuchującego zadane pytanie, które dotyczy istotnej okoliczności zdarzenia, natomiast świadek z pełną świadomością sam o tej okoliczności nie zezna może za takie zachowanie być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

W toku przesłuchania świadek winien wskazać, które z przekazanych przez niego wiadomości są efektem jego własnych spostrzeżeń, a które uzyskał z relacji innych osób. Zupełnie inna jest wartość dowodowa zeznań świadka bezpośredniego, a inna tzw. „świadka „ze słuchu”.

Ile razy będę musiał składać zeznania jako świadek przestępstwa

Tyle razy ile będzie to konieczne do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia.
Uważa się, że przesłuchanie może narazić go na uciążliwości, a w skrajnych przypadkach nawet na niebezpieczeństwo własne bądź swojej rodziny. Ile razy dana osoba będzie wzywana do złożenia zeznań w danej sprawie, zależy w dużej mierze od skrupulatności przesłuchującego, który w trakcie pierwszego przesłuchania winien czuwać aby świadek złożył zeznania co do wszystkich istotnych okoliczności sprawy, o których ma wiedzę.

Również sam świadek w trakcie przesłuchania winien baczyć aby jego zeznania były pełne i szczegółowe. Może to w przyszłości skutkować tym, że nie będzie on wzywany na kolejne przesłuchanie.
Często w praktyce zdarza się, że pomimo postawy świadka i skrupulatności przesłuchującego zachodzi konieczność przesłuchania świadka na okoliczności, które zostaną ujawnione dopiero w trakcie dalszych czynności dowodowych.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama