reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Inne > Jak wygląda postępowanie przyśpieszone

Jak wygląda postępowanie przyśpieszone

Postępowanie przyśpieszone jak sama nazwa wskazuje ma doprowadzić do szybkiego skazania sprawcy wykroczenia. W postępowaniu tym stosuje się przepisy o postępowaniu zwyczajnym z opisanymi niżej zmianami.

Kogo dotyczy

W postępowaniu przyspieszonym orzeka się tylko wówczas, gdy sprawca został ujęty na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia i niezwłocznie doprowadzono go do sądu.

Jednak nie dotyczy to wszystkich osób. Kodeks wymienia kto może odpowiadać za wykroczenia w trybie przyśpieszonym.

Po pierwsze postępowanie przyspieszone stosuje się do osób niemających stałego miejsca zamieszkania lub miejsca stałego pobytu, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Po drugie postępowanie przyspieszone stosuje się do osób przebywających jedynie czasowo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że rozpoznanie sprawy w postępowaniu zwyczajnym będzie niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Po trzecie postępowanie przyspieszone stosuje się wobec sprawców niektórych wykroczeń popełnionych w związku z imprezą masową.

Przepisów o postępowaniu przyśpieszonym nie stosuje się do osób podlegających orzecznictwu sądów wojskowych.

Zmiany w procedurze

Postępowanie przyśpieszone ma na celu szybkie skazanie obwinionego. Dlatego też ustawodawca przewidział łagodniejsze wymogi formalne odnośnie wniosku ukaranie. Może on zawierać tylko niektóre dane i informacje. Wniosek o ukaranie można złożyć również ustnie do protokołu.

Postępowanie, o którym tu mowa odbywa się w bardzo krótkich terminach.. Sąd bez zbędnej zwłoki otwiera rozprawę, przerwa w rozprawie może trwać maksymalnie 3 dni, termin do wniesienia środka odwoławczego wynosi 3 dni.

Ponadto aby nie przedłużać sprawy sąd co do zasady nie uzasadnia orzeczeń. Czyni to wyłącznie na wniosek obwinionego zgłoszony do protokołu i też w bardzo krótkim terminie (3 dni).

Wyrok apelacyjny musi być wydany w terminie miesiąca od daty wpływu apelacji do sądu odwoławczego.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama