reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Postępowanie przed sądem > Skazanie bez rozprawy

Skazanie bez rozprawy

Skazanie bez rozprawy to forma konsensualnego zakończenia procesu karnego polegająca na tym, iż przy spełnieniu określonych przesłanek podejrzany ustala z prokuratorem w postępowaniu przygotowawczym rozmiar przyszłej kary, o orzeczenie której prokurator zwraca się do sądu w wniosku o skazanie bez rozprawy (który jest załącznikiem aktu oskarżenia).

Sąd na posiedzeniu ocenia treść wskazanego wniosku i jeśli go uwzględnia w złożonej (lub później zmodyfikowanej formie) to wydaje wyrok na posiedzeniu, a jeśli nie to kieruje sprawę na rozprawę do rozpatrzenia w normalnym trybie).

Należy wskazać, iż pokrzywdzony nie uczestniczy w porozumieniu prokuratora z oskarżonym dokonywanym w postępowaniu przygotowawczym, a zatem nie ma nie wpływu. Ewentualny wpływ ma później, jeżeli weźmie udział w posiedzeniu, na którym sąd będzie rozpatrywał przedmiotowy wniosek (ale o tym poniżej).

Prokurator i Sąd ustawowo dbają o interes pokrzywdzonego

Należy wskazać, iż prokurator ma ustawowy obowiązek dbania o interes pokrzywdzonego. Stąd w treści porozumienia zawieranego z oskarżonym powinien on zabiegać o to, aby oskarżony naprawił szkodę wyrządzoną pokrzywdzonemu, ewentualnie zapłacił mu zadośćuczynienie a także zabiegać o stosowanie innych środków karnych (takich jak przykładowo zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego), jeżeli uzna, iż służy to interesowi pokrzywdzonego.

Również sąd ma ustawowo wpisaną kompetencję do zadbania o interes pokrzywdzonego, albowiem art. 343 § 3 Kodeksu postępowania karnego wskazuje, iż nawet, gdy nie ma warunków (według prawa karnego materialnego – art. 46 § 1 Kodeksu karnego) do orzeczenia wobec oskarżonego obowiązku naprawienia szkody, to sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku od naprawienia szkody w całości albo w części lub od zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Zobacz: Oskarżony - podejrzany

Pokrzywdzony a rozpoznanie wniosku przez Sąd

Pokrzywdzony jest informowany o terminie posiedzenia w przedmiocie rozpoznania wniosku prokuratora i do tego terminu może zgłosić swój udział w procesie jako oskarżyciel posiłkowy. Niezależnie od tego przysługuje mu prawo wypowiedzenia się na posiedzeniu (lub pisemnie przed jego terminem) co do treści wniosku prokuratora. Nie jest wykluczona możliwość taka, w której będzie zgłaszał gotowość zaakceptowania porozumienia pod pewnymi warunkami, czyli domagając się modyfikacji treści ustaleń (treści wniosku).

W opisanej powyżej sytuacji, sąd może odroczyć posiedzenie dając pokrzywdzonemu oraz oskarżonemu czas do porozumienia się, a nawet może w tej materii zdecydować o wyznaczeniu dla nich mediatora.

Jeżeli pokrzywdzony będzie się zdecydowanie sprzeciwiał treści ustalonej kary, są dwie możliwości dla sądu - wydanie wyroku skazującego przez sąd (choć wówczas ryzykuje on niemal pewną apelacją oskarżyciela posiłkowego) lub skierowanie sprawy do rozpoznania w normalnym trybie procesowym (co będzie decyzją procesową naturalną i niemal 100% pewną).

Należy dodać, iż jeżeli pokrzywdzony nie zainteresuje się sprawą – nie czyta akt, nie stawi się na posiedzenie pomimo informacji o tym, iż taki wniosek będzie rozpatrywany (nie wyrazi o nim swojego zdania), to posiedzenie takie toczy się dalej a wyrok może zostać wydany. 

Zobacz serwis: Postępowanie karne

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może odroczyć posiedzenie dając pokrzywdzonemu oraz oskarżonemu czas do porozumienia się.
Sąd może odroczyć posiedzenie dając pokrzywdzonemu oraz oskarżonemu czas do porozumienia się.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sklep zonazielona.pl

proponuje ekskluzywne, designerskie meble i elementy wystroju wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama