REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zatrzymanie osoby - co dalej?

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.
Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej
Zatrzymanie osoby. /Fot. Fotolia
Zatrzymanie osoby. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrzymanie to jeden ze środków przymusu. Kiedy można zatrzymać osobę? Czy na zatrzymanie przysługuje zażalenie?

Zatrzymanie - to najpowszechniej stosowany środek przymusu, stosowany wobec osoby w stosunku co do której zachodzi uzasadnione przypuszczenie że dopuściła się ona popełnienia przestępstwa a także:

REKLAMA

- zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa,

- nie można ustalić tożsamości zatrzymanego,

- istnieją przesłanki do przeprowadzenia postępowania w trybie przyspieszonym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić jeżeli zatrzymano bliską Ci osobę?

REKLAMA

W pierwszej kolejności skontaktuj się z najbliższym komisariatem Policji i zażądaj udzielenia informacji dotyczącej zatrzymanego. W szczególności spróbuj ustalić w związku z jakim przestępstwem została zatrzymana dana osoba,  kiedy planowany jest termin jej przesłuchania i w jakim charakterze będzie słuchana.

Jako osoba najbliższa nie masz możliwości spotkania się czy choćby rozmowy telefonicznej z osobą zatrzymaną. Taką możliwość ma jedynie adwokat ustanowiony jako obrońca zatrzymanego. Obrońcę dla osoby pozbawionej wolności może ustanowić osoba inna niż zatrzymany a więc np. rodzina, znajomi czy współpracownicy. Funkcjonariusze Policji po uzyskaniu informacji iż w sprawie ustanowiony został obrońca mają obowiązek poinformowania go i dopuszczenia do udziału we wszelkich czynności w których udział obrońcy jest możliwy. Będzie to w szczególności czynność przesłuchania zatrzymanego.

Osoba zatrzymana powinna zostać pouczona o możliwości kontaktu z adwokatem a także poinformowania o zaistniałym fakcie kogoś z rodziny lub innej wskazanej przez siebie osoby. Niestety praktyka pokazuje iż organy ścigania często nie informują zatrzymanego o jego podstawowych uprawnieniach.

REKLAMA

Często zdarza się że zatrzymane zostają osoby pomimo braku ogólnej przesłanki w postaci uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Osoby te przesłuchane zostają jedynie w charakterze świadka a następnie zwolnione. W takiej sytuacji należy niezwłocznie po zwolnieniu złożyć zażalenie na zatrzymanie.

Jeżeli zostałeś zatrzymany a następnie został Ci przedstawiony zarzut ale samo zatrzymanie nie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, w szczególności jeżeli w trakcie zatrzymania użyto siły fizycznej, zniszczono mienie, zastraszano Cię czy uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem - powinieneś złożyć zażalenie na zatrzymanie domagając się zbadania jego zasadności, legalności i prawidłowości.

Pierwsze czynności przeprowadzone w sprawie mają największe znaczenie dla przebiegu całego procesu. Dlatego też najczęściej funkcjonariusze Policji nakłaniają zatrzymanego do przyznania się do winy, złożenia wyjaśnień i poddania karze. Bardzo często twierdzą oni iż posiadają niezbite dowody w postaci np. obciążających zeznań innych osób podczas gdy w rzeczywistości nie dysponują żadnym materiałem dowodowym.

Jeżeli zostałeś zatrzymany nie przyznawaj się do winy i odmów składania wyjaśnień. Swoje stanowisko w sprawie zawsze będziesz mógł przedstawić na dalszym etapie postępowania, wiedząc już jakimi dowodami dysponują organy ścigania. Złożenie wyjaśnień bez odpowiedniego przygotowania może skutecznie utrudnić Ci dalszą obronę w sprawie.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Nigdy w luźnej rozmowie z funkcjonariuszami Policji nie przedstawiaj żadnych istotnych kwestii. Policjanci słuchani w charakterze świadka z całą pewnością zeznają o wszelkich uzyskanych od Ciebie  informacjach.

Osobę zatrzymaną należy niezwłocznie zwolnić jeżeli w ciągu 48 godzin  od chwili zatrzymania nie zostanie  przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Zwolnienie zatrzymanego powinno mieć również miejsce gdy ustanie przyczyna zatrzymania a także na polecenia sądu lub prokuratora.

Nie można ponownie zatrzymać osoby na podstawie tych samych faktów i dowodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko. Po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata. Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

  ZUS informuje, że rodzice i opiekunowie cały czas (także w 2024 roku) mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS w dwóch opcjach: po 1000 zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł przez dwa lata - w zależności od wyboru rodzica. Od 2022 roku ZUS przyznał to świadczenie dla ponad 800 tys. dzieci. Na konta rodziców trafiło z tego tytułu w sumie ponad 5 mld 868 mln zł. 

  Jakie tantiemy przysługują twórcom i artystom filmowym w Polsce? Co rząd chce zmienić w prawie autorskim a czego oczekują filmowcy?

  W połowie lutego 2024 r. opublikowano projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przygotowany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlaczego z tego projektu nie są zadowoleni twórcy i artyści filmowi w Polsce i jakie tym osobom przysługują obecnie tantiemy - wyjaśnia Przemysław Juściński, radca prawny, associate w KWKR Konieczny Wierzbicki i Partnerzy.

  REKLAMA

  Dziś Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jakie wydarzenia zostały zaplanowane?

  1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. O godz. 9 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - b. Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37 rozpoczną się oficjalne uroczystości państwowe - Apel Pamięci oraz składanie kwiatów pod Ścianą Śmierci, z udziałem m.in. prezesa IPN Karola Nawrockiego oraz zastępcy szefa Kancelarii Senatu Jarosława Stolarczyka.

  MRPiPS: Spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej – będą zmiany

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyło się pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie pieczy zastępczej. Do rozmów zaproszeni zostali przedstawiciele całego środowiska związanego z pieczą zastępczą w Polsce. Reprezentowane były także organizacje pozarządowe, samorządy lokalne i administracja rządowa.

  REKLAMA