reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Środki przymusu > Zatrzymanie osoby - co dalej?

Zatrzymanie osoby - co dalej?

Zatrzymanie to jeden ze środków przymusu. Kiedy można zatrzymać osobę? Czy na zatrzymanie przysługuje zażalenie?

Zatrzymanie - to najpowszechniej stosowany środek przymusu, stosowany wobec osoby w stosunku co do której zachodzi uzasadnione przypuszczenie że dopuściła się ona popełnienia przestępstwa a także:

- zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa,

- nie można ustalić tożsamości zatrzymanego,

- istnieją przesłanki do przeprowadzenia postępowania w trybie przyspieszonym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co zrobić jeżeli zatrzymano bliską Ci osobę?

W pierwszej kolejności skontaktuj się z najbliższym komisariatem Policji i zażądaj udzielenia informacji dotyczącej zatrzymanego. W szczególności spróbuj ustalić w związku z jakim przestępstwem została zatrzymana dana osoba,  kiedy planowany jest termin jej przesłuchania i w jakim charakterze będzie słuchana.

Jako osoba najbliższa nie masz możliwości spotkania się czy choćby rozmowy telefonicznej z osobą zatrzymaną. Taką możliwość ma jedynie adwokat ustanowiony jako obrońca zatrzymanego. Obrońcę dla osoby pozbawionej wolności może ustanowić osoba inna niż zatrzymany a więc np. rodzina, znajomi czy współpracownicy. Funkcjonariusze Policji po uzyskaniu informacji iż w sprawie ustanowiony został obrońca mają obowiązek poinformowania go i dopuszczenia do udziału we wszelkich czynności w których udział obrońcy jest możliwy. Będzie to w szczególności czynność przesłuchania zatrzymanego.

Osoba zatrzymana powinna zostać pouczona o możliwości kontaktu z adwokatem a także poinformowania o zaistniałym fakcie kogoś z rodziny lub innej wskazanej przez siebie osoby. Niestety praktyka pokazuje iż organy ścigania często nie informują zatrzymanego o jego podstawowych uprawnieniach.

Często zdarza się że zatrzymane zostają osoby pomimo braku ogólnej przesłanki w postaci uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Osoby te przesłuchane zostają jedynie w charakterze świadka a następnie zwolnione. W takiej sytuacji należy niezwłocznie po zwolnieniu złożyć zażalenie na zatrzymanie.

Jeżeli zostałeś zatrzymany a następnie został Ci przedstawiony zarzut ale samo zatrzymanie nie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, w szczególności jeżeli w trakcie zatrzymania użyto siły fizycznej, zniszczono mienie, zastraszano Cię czy uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem - powinieneś złożyć zażalenie na zatrzymanie domagając się zbadania jego zasadności, legalności i prawidłowości.

Pierwsze czynności przeprowadzone w sprawie mają największe znaczenie dla przebiegu całego procesu. Dlatego też najczęściej funkcjonariusze Policji nakłaniają zatrzymanego do przyznania się do winy, złożenia wyjaśnień i poddania karze. Bardzo często twierdzą oni iż posiadają niezbite dowody w postaci np. obciążających zeznań innych osób podczas gdy w rzeczywistości nie dysponują żadnym materiałem dowodowym.

Jeżeli zostałeś zatrzymany nie przyznawaj się do winy i odmów składania wyjaśnień. Swoje stanowisko w sprawie zawsze będziesz mógł przedstawić na dalszym etapie postępowania, wiedząc już jakimi dowodami dysponują organy ścigania. Złożenie wyjaśnień bez odpowiedniego przygotowania może skutecznie utrudnić Ci dalszą obronę w sprawie.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Nigdy w luźnej rozmowie z funkcjonariuszami Policji nie przedstawiaj żadnych istotnych kwestii. Policjanci słuchani w charakterze świadka z całą pewnością zeznają o wszelkich uzyskanych od Ciebie  informacjach.

Osobę zatrzymaną należy niezwłocznie zwolnić jeżeli w ciągu 48 godzin  od chwili zatrzymania nie zostanie  przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Zwolnienie zatrzymanego powinno mieć również miejsce gdy ustanie przyczyna zatrzymania a także na polecenia sądu lub prokuratora.

Nie można ponownie zatrzymać osoby na podstawie tych samych faktów i dowodów.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 30.01.2015

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zatrzymanie osoby. /Fot. Fotolia
Zatrzymanie osoby. /Fot. Fotolia

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama