reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Środki przymusu > Zatrzymanie osoby - co dalej?

Zatrzymanie osoby - co dalej?

Zatrzymanie to jeden ze środków przymusu. Kiedy można zatrzymać osobę? Czy na zatrzymanie przysługuje zażalenie?

Zatrzymanie - to najpowszechniej stosowany środek przymusu, stosowany wobec osoby w stosunku co do której zachodzi uzasadnione przypuszczenie że dopuściła się ona popełnienia przestępstwa a także:

- zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa,

- nie można ustalić tożsamości zatrzymanego,

- istnieją przesłanki do przeprowadzenia postępowania w trybie przyspieszonym.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Co zrobić jeżeli zatrzymano bliską Ci osobę?

W pierwszej kolejności skontaktuj się z najbliższym komisariatem Policji i zażądaj udzielenia informacji dotyczącej zatrzymanego. W szczególności spróbuj ustalić w związku z jakim przestępstwem została zatrzymana dana osoba,  kiedy planowany jest termin jej przesłuchania i w jakim charakterze będzie słuchana.

Jako osoba najbliższa nie masz możliwości spotkania się czy choćby rozmowy telefonicznej z osobą zatrzymaną. Taką możliwość ma jedynie adwokat ustanowiony jako obrońca zatrzymanego. Obrońcę dla osoby pozbawionej wolności może ustanowić osoba inna niż zatrzymany a więc np. rodzina, znajomi czy współpracownicy. Funkcjonariusze Policji po uzyskaniu informacji iż w sprawie ustanowiony został obrońca mają obowiązek poinformowania go i dopuszczenia do udziału we wszelkich czynności w których udział obrońcy jest możliwy. Będzie to w szczególności czynność przesłuchania zatrzymanego.

Osoba zatrzymana powinna zostać pouczona o możliwości kontaktu z adwokatem a także poinformowania o zaistniałym fakcie kogoś z rodziny lub innej wskazanej przez siebie osoby. Niestety praktyka pokazuje iż organy ścigania często nie informują zatrzymanego o jego podstawowych uprawnieniach.

Często zdarza się że zatrzymane zostają osoby pomimo braku ogólnej przesłanki w postaci uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa. Osoby te przesłuchane zostają jedynie w charakterze świadka a następnie zwolnione. W takiej sytuacji należy niezwłocznie po zwolnieniu złożyć zażalenie na zatrzymanie.

Jeżeli zostałeś zatrzymany a następnie został Ci przedstawiony zarzut ale samo zatrzymanie nie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy, w szczególności jeżeli w trakcie zatrzymania użyto siły fizycznej, zniszczono mienie, zastraszano Cię czy uniemożliwiono Ci kontakt z adwokatem - powinieneś złożyć zażalenie na zatrzymanie domagając się zbadania jego zasadności, legalności i prawidłowości.

Pierwsze czynności przeprowadzone w sprawie mają największe znaczenie dla przebiegu całego procesu. Dlatego też najczęściej funkcjonariusze Policji nakłaniają zatrzymanego do przyznania się do winy, złożenia wyjaśnień i poddania karze. Bardzo często twierdzą oni iż posiadają niezbite dowody w postaci np. obciążających zeznań innych osób podczas gdy w rzeczywistości nie dysponują żadnym materiałem dowodowym.

Jeżeli zostałeś zatrzymany nie przyznawaj się do winy i odmów składania wyjaśnień. Swoje stanowisko w sprawie zawsze będziesz mógł przedstawić na dalszym etapie postępowania, wiedząc już jakimi dowodami dysponują organy ścigania. Złożenie wyjaśnień bez odpowiedniego przygotowania może skutecznie utrudnić Ci dalszą obronę w sprawie.

Zobacz serwis: Kodeks karny

Nigdy w luźnej rozmowie z funkcjonariuszami Policji nie przedstawiaj żadnych istotnych kwestii. Policjanci słuchani w charakterze świadka z całą pewnością zeznają o wszelkich uzyskanych od Ciebie  informacjach.

Osobę zatrzymaną należy niezwłocznie zwolnić jeżeli w ciągu 48 godzin  od chwili zatrzymania nie zostanie  przekazana do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Zwolnienie zatrzymanego powinno mieć również miejsce gdy ustanie przyczyna zatrzymania a także na polecenia sądu lub prokuratora.

Nie można ponownie zatrzymać osoby na podstawie tych samych faktów i dowodów.

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 30.01.2015

Ekspert:

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Żakiewicz Górczak Gawińska Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zatrzymanie osoby. /Fot. Fotolia
Zatrzymanie osoby. /Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Hanna Stachowiak

Wspólnik Zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama