reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Wyrok i kara > Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Kiedy można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary?

Polskie prawo karne przewiduje środki związane z poddaniem sprawcy próbie. Jednym z nich jest właśnie warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Wobec sprawcy czynu zabronionego nie zawsze trzeba stosować kary. Często wystarczy skazać go na karę a następnie zawiesić wykonanie wyroku na pewien czas, poddając skazanego próbie. W okresie próby sprawca musi udowodnić, ze jest zdolny do poszanowania porządku prawnego.

Jaką karę można zawiesić?

Nie wobec każdej kary i każdego skazanego można zastosować warunkowe zawieszenie wykonania kary.

Przede wszystkim sąd nie stosuje tej instytucji wobec kar najsurowszych. Nie można zatem zawiesić kary 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotniego pozbawienia wolności. Sąd bowiem wymierza te kary aby trwale eliminować sprawców ze społeczeństwa.

Zobacz: Wymierzanie kar

Sąd może natomiast zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności. Jednakże orzeczona kara nie może przekraczać 2 lat. Dłuższa karę pozbawienia wolności sąd może zawiesić wobec sprawców określonych w art. 60 par. 3 i 4 kodeksu karnego. Chodzi mianowicie o osoby, które ujawniły wobec organów ścigania informacje o popełnionych przestępstwach.

Sąd może w zasadzie bez ograniczeń zawieszać kare ograniczenia wolności.

Można również zawiesić wykonanie kary grzywny. Jednak chodzi tu o grzywnę samoistną. A więc nie o taką która została orzeczona zamiast kary pozbawienia wolności.
Wobec jakich sprawców

Sąd stosuje warunkowe zawieszenie kary wobec sprawcy, którego postawa życiowa, właściwości i warunki osobiste oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa wykazują, że zawieszenie kary będzie wystarczające do osiągnięcia celów kary. Innymi słowy mówiąc, wobec sprawcy który po mimo zawieszenia kary nie wróci do przestępstwa.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Kiedy nie można stosować zawieszenia?

Co do zasady nie można zawieszenia wykonania kary stosować do wielokrotnego recydywisty. Kto jest takim recydywistą określa art. 64 par. 2 kodeksu karnego. Nie można go zatem stosować również do podmiotów które traktujemy jak wielokrotnych recydywistów. Chodzi tu o osoby działające w grupie lub związku przestępczym, o sprawców przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz o osoby, które uczyniły sobie stałe źródło dochodu z popełniania przestępstw.

Nie można również co do zasady zawiesić kary grzywny i ograniczenia wolności wobec sprawcy występku o charakterze chuligańskim.

W uzasadnionych przypadkach sąd może jednak nie stosować się do tych zasad.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd może w zasadzie bez ograniczeń zawieszać kare ograniczenia wolności.
Sąd może w zasadzie bez ograniczeń zawieszać kare ograniczenia wolności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama