REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wcześniejsza emerytura przyznana po rencie

Katarzyna Wiśniewska - ekspert z zakresu emerytur
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mam 62 lata. Od 1.04.2001r. przeszłam z renty na wcześniejszą emeryturę. Moja emerytura była wyliczona z kwoty bazowej, przyjętej do obliczenia renty z roku 1999 r.. W tym okresie nigdzie nie byłam zatrudniona. Obecnie otrzymuję emeryturę bardzo niską opartą na kwocie bazowej z 1999 r. - wynoszącej 1220,98 zł. Czy moja obecna emerytura została poprawnie wyliczona przez ZUS?

REKLAMA

Zgodnie z przepisami - podstawę wymiaru emerytury dla osoby poprzednio uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy - może stanowić podstawa wymiaru renty w wysokości uwzględniającej waloryzacje, jakie miały miejsce od przyznania renty do przyznania emerytury. Podstawa wymiaru emerytury może być również ustalona na nowo tj. od wynagrodzenia z 10 kolejnych lat kalendarzowych, wybranych z ostatnich 20 lat poprzedzających rok zgłoszenia wniosku o emeryturę, albo od wynagrodzenia z 20 lat kalendarzowych dowolnie wybranych z całego okresu pracy zawodowej.

REKLAMA

Jeżeli podstawa wymiaru emerytury będzie ustalona na nowo - wówczas jej wysokość w całości, czyli część socjalna oraz pozostałe składniki zależne od wymiaru okresów składkowych i nieskładkowych - obliczona zostanie od nowej kwoty bazowej obowiązującej w dniu nabycia prawa do emerytury i bez względu na to, czy wskaźnik wysokości podstawy wymiaru obliczony od nowych zarobków, będzie wyższy czy też niższy od przyjętego do obliczenia renty.

Natomiast jeżeli do ustalenia podstawy wymiaru emerytury zostanie przyjęta podstawa wymiaru renty, czyli tak jak w Pani przypadku - wówczas emerytura będzie obliczona od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty tj. od starej kwoty bazowej.

Obliczenie wysokości emerytury od zwaloryzowanej podstawy wymiaru renty nie stanowi przeszkody do ponownego ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo z zachowanie wyżej opisanych zasad. Wniosek w tej sprawie, może być zgłoszony w każdym czasie - niezależnie od tego, jaki okres upłynął od daty przyznania emerytury.

REKLAMA

Emerytura może być obliczona na nowo na podstawie tych samych zarobków, które wcześniej służyły do obliczenia podstawy wymiaru renty. Jednakże - dotyczy to wyłącznie tych przypadków, w których zarobki wskazane do ustalenia podstawy wymiaru renty pochodzą z 10 kolejnych lat kalendarzowych, mieszczących się w okresie 20 lat kalendarzowych poprzedzających rok przejścia na emeryturę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wynika z przekazanych informacji Pani na wcześniejsza emeryturę przeszła od 1.04. 2001 r. – zatem do ustalenia podstawy wymiaru emerytury na nowo, czyli z kwotą bazową wynoszącą 1540,20zł. (kwota ta obowiązywała od 1.06.2000r do 31.05.2001r.) powinna Pani wskazać zarobki z 10 kolejnych lat kalendarzowych wybranych z okresu od 1 stycznia 1981r do 31 grudnia 2000 r. lub też zarobki z dowolnie wybranych 20 lat kalendarzowych.

Dodaję, że jeżeli ZUS dysponuje odpowiednią dokumentacją służącą do obliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalnego na nowo, wówczas na wniosek osoby zainteresowanej zobowiązany jest do ustalenia najkorzystniejszego wariantu ustalenia podstawy wymiaru emerytury po rencie.

Niezależnie od powyższego informuję, że w przypadku osób, które tak jak pani przeszły z renty na emeryturę w 2001 r.- to wówczas istnieje możliwość obliczenia ale jedynie części socjalnej emerytury (tzn. element emerytury, który stanowi 24% kwoty bazowej) od nowej kwoty bazowej. Proponuję, aby w tej sprawie oraz w sprawie przeliczenia podstawy wymiaru zwróciła się Pani bezpośrednio do Oddziału ZUS, który wypłaca pani emeryturę. Oddział ZUS zobowiązany jest, na podstawie posiadanych akt rentowych - udzielić Pani wyczerpujących wyjaśnień w powyższych sprawach.

Podstawa prawna: Art. 21 ustawy z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwie niedziele handlowe w miesiącu staną się faktem? 13.06.2024 Sejm zajmował się projektem

W czwartek 13 czerwca br. w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy wprowadzającej dwie niedziele handlowe w miesiącu. Kluby PiS i Lewicy wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy. Głosowanie odbędzie się na następnym posiedzeniu Sejmu.

Losowanie w Trybunale Stanu. Ślepy los wyłoni skład orzekający

Składy orzekające w sprawach wnoszonych do Trybunału Stanu będą wyznaczane przez przewodniczącego tego organu, którym jest I prezes SN, w oparciu o wyniki przeprowadzonego wcześniej losowania. Tak wynika z zarządzenia przewodniczącej Trybunału Stanu Małgorzaty Manowskiej.

Waloryzacja emerytur w 2025 roku. Rząd już zdecydował

Rząd podjął decyzję w sprawie waloryzacji emerytur. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku wyniesie nie mniej niż 106,78 proc. Oznacza to wzrost świadczeń o co najmniej 6,78 proc. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 mld zł.

Rachunki za gaz wzrosną o ponad 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

REKLAMA

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka, waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna. Podajemy kwoty

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

REKLAMA