| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Po rencie emerytura z urzędu

Po rencie emerytura z urzędu

Osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy mogą w określonych warunkach otrzymać zamiast renty emeryturę. Emeryturę taką z urzędu przyznaje ZUS. Warto sprawdzić, kto ma prawo do emerytury z po rencie.  

W określonych przypadkach Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyzna rencistom zamiast ich świadczenia rentowego emeryturę. Emerytura taka przyznawana jest z urzędu. Co oznacza, że rencista nie musi w tym celu składać żadnego wniosku

Emeryturę przyznaje się z urzędu zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która:

  • osiągnęła wiek 60 lat dla kobiet,
  • 65 lat dla mężczyzn.

Kolejnym warunkiem uzyskania emerytury jest obowiązek podlegania przez rencistę ubezpieczeniu społecznemu albo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Musi być udokumentowany jakikolwiek okres ubezpieczenia. Warto wspomnieć, że nie ma liczby lat, jakie muszą być udokumentowane.

Wynika z tego, że emerytury z urzędu to emerytury przyznawane w momencie, gdy osoba pobierająca rentę z tytułu niezdolności do pracy posiada jakikolwiek okres ubezpieczenia i uzyska wymagany wiek, wtedy z urzędu zostaje jej renta zamienione na emeryturę. Następuje to od dnia, w którym dana osoba kończy 60 lat - w przypadku kobiety i 65 lat - w przypadku mężczyzn.

Emeryturę taką przyznaje się od dnia osiągnięcia przez rencistę wieku uprawniającego do emerytury. W przypadku gdy wypłata renty z tytułu niezdolności do pracy była wstrzymana - od dnia, od którego podjęto jej wypłatę

Ważne!

Od dnia przyznania emerytury z urzędu nie przysługuje prawo do renty. Ponadto uprawniony do emerytury z urzędu nie ma prawa wyboru świadczenia.

Kto nie otrzyma emerytur z urzędu

Emeryturę z urzędu zamiast dotychczas pobieranej renty mogą otrzymać tylko osoby pobierające rentę z tytułu niezdolności do pracy. Co oznacza, że nie wszyscy renciści mogą liczyć na przyznanie im przez ZUS emerytur z urzędu. Emerytury z ZUS nie otrzymają między innymi osoby, które:

  • pobierają rentę wypadkową,
  • pobierające rentę socjalną
  • pobierają rentę, do której nie było wymagane udokumentowanie jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia (tzw. renty uczniowskie),
  • mają ustalone świadczenia przyznane przez Prezesa Rady Ministrów.

Wysokość emerytury

Emerytura przyznana z urzędu nie może być niższa od kwoty pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy. Wysokość emerytury podwyższana jest do kwoty najniższej emerytury. Ma to miejsce jedynie, gdy emerytura z urzędu byłaby niższa od kwoty najniższej emerytury. Ponadto uprawniony do niej posiada okres składkowy i nieskładkowy wynoszący dla kobiet co najmniej 20 lat, a dla mężczyzn co najmniej 25 lat tych okresów.

Emerytura z urzędu przyznawana jest na podstawie dokumentów, które znajdują się w aktach rencisty. W przypadku, kiedy renciści posiadają jakieś dodatkowe dokumenty (wpływające np. na wysokość emerytury), które nie znajdują się w ich aktach w ZUS, może je w każdej chwili donieść

Przy przejściu z renty z tytułu niezdolności do pracy na emeryturę z urzędu nie jest wymagane rozwiązanie umowy o pracę z pracodawcą. W takim przypadku emerytura z urzędu nie podlega zawieszeniu. Wypłacana jest w pełnej wysokości. Dzieje się tak, ponieważ osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń.

Podstawa prawna: Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wyoming LLC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »