| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie

Czy można doliczyć do renty lata pracy w gospodarstwie

Pracowałem w gospodarstwie ok. 5 lat, w latach 70-dziesiątych. Ponadto mam 32 lata pracy w zakładzie pracy. Teraz mam przyznaną rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. ZUS policzył mi tylko te 32 lata pracy, a nie ujął pracy na roli. Czy prawidłowo? 

Przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy uwzględnia się okresy pracy w gospodarstwie rolnym. Uwzględnia się jednak tylko takie okresy, za które zostały opłacone składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Okresy te uwzględnia się wyłącznie wówczas, gdy okresy składkowe i nieskładkowe są krótsze od okresu wymaganego do przyznania renty. Przy czym przyjmuje się je w zakresie niezbędnym do uzupełnienia tego okresu.

Osoby pracujące w gospodarstwie rolnym zostały objęte składką na ubezpieczenie rolne od dnia 1.01.1983 r.

Przy ustalaniu prawa do renty, nie mogą być więc uwzględnione przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy w gospodarstwie rolnym po ukończeniu 16 roku życia.

Jeżeli zatem w latach 70-tych przez 5 lat pracował Pan w gospodarstwie rolnym rodziców - zgodnie z powołanymi przepisami – okres ten nie może być uwzględniony przy ustalaniu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Podstawa prawna: Art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »