reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jaką rentę mogę otrzymać po chorobie nowotworowej

Jaką rentę mogę otrzymać po chorobie nowotworowej

Od czasu choroby mojej mamy minęło 5 lat, miała raka piersi na skutek czego została jej usunięta lewa pierś i węzły chłonne po tej stronie. I od tamtej pory nie może dostać renty. Odwoływała się juz kilkukrotnie sądownie, ale sąd twierdzi Ze jest zdolna do pracy. Teraz ma przyznany przez Starostwo Powiatowe stopień inwalidztwa. Ale w dalszym ciągu nie dostaje żadnych pieniędzy z tego tytułu.  

W celu uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS - należy łącznie spełnić następujące warunki:

  • posiadania co najmniej częściowej niezdolności do pracy
  • posiadania wymaganego, stosownie do wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność do pracy, okresu składkowego i nieskładkowego
  • niezdolność do pracy musi powstać w czasie okresu składkowego (np. ubezpieczenia, zatrudnienia pobierania zasiłku dla bezrobotnych) lub w czasie okresu nieskładkowgo (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego świadczenia rehabilitacyjnego albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Wymagany do przyznania renty okres składkowy i nieskładkowy zróżnicowany jest w zależności od wieku, w którym u danej osoby powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi 5 lat – jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat. Pięcioletni okres składkowy i nieskładkowy wymagany od osoby, której niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę albo powstania niezdolności do pracy

Dodaję, że warunek wymieniony w ostatnim punkcie nie musi być spełniony w przypadku kobiety, która jest całkowicie niezdolna do pracy i ma 20-letni okres składkowy i nieskładkowy.

Oceny stanu zdrowia, a więc oceny, czy dana osoba jest niezdolna do pracy dokonuje w formie orzeczenia wyłącznie lekarz orzecznik – komisja lekarska ZUS. Lekarz orzecznik – komisja lekarska - dokonują również ustalenia daty powstania niezdolności do pracy.

Z przekazanych informacji wynika, że w przypadku Pani mamy nie został spełniony warunek posiadania niezdolności do pracy – co niestety oznacza brak możliwości przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, tym bardziej, że orzeczenie lekarza orzecznika ZUS stwierdzające ten brak - jako słuszne potwierdzone zostało w postępowaniu przed Sądem Okręgowym – Sądem Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

Natomiast rozpatrzenie ponownego wniosku o przyznanie renty, której odmówiono z powodu braku niezdolności do pracy, następuje po przedłożeniu przez zainteresowanego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego istotne pogorszenie stanu zdrowia.

Podstawa prawna: Art. 57 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pacjent w szpitalu
Pacjent w szpitalu

CIT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama