| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Czy należy mi się renta za wypadek w drodze z pracy

Czy należy mi się renta za wypadek w drodze z pracy

Czy to prawda, że w niektórych przypadkach z racji wypadku w drodze do pracy i z pracy przysługuje renta? 

Tak to prawda osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy może otrzymać, gdy ma bardzo krótki staż pracy.

Wypadek w drodze do pracy lub z pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca zatrudnienia, jeśli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Za wypadek taki uważa się także wypadek, jeśli nastąpił w drodze z pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby. Ponadto zaliczymy wypadek jako wypadek w drodze do lub z pracy, jeśli nastąpił na drodze nie najkrótszej, ale najdogodniejszej dla pracownika.

Przepisy umożliwiają uzyskanie renty z tytułu niezdolności do pracy będącej skutkiem wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Przepisy przewidują także prawo do renty rodzinnej po osobie, która była uprawniona do renty powypadkowej lub spełniała warunki do jej uzyskania.

Osoba, która uległa wypadkowi w drodze do pracy lub z pracy i z tego powodu stała się niezdolna do pracy nie musi wykazywać odpowiednio długiego okresu składkowego i nieskładkowego. W razie krótkiego stażu pracy, pracownik, który stał się niezdolny do pracy w wyniku wypadku w drodze do lub z pracy ma prawo starać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ma możliwość uzyskania renty.

Podstawa prawna: Ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »