| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Wysokość renty > Renta rodzinna 2019 – wysokość

Renta rodzinna 2019 – wysokość

Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną?

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2019 r.

Przewiduje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie 3,26% (waloryzacja kwotowa). Zgodnie z powyższym od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura i renta, czyli także minimalna renta rodzinna, wzrosną o 33,57 zł. Oznacza to wzrost z 1029,80 zł (878,12 zł netto) do 1063,37 zł (904,67 zł netto). Natomiast minimalna renta rodzinna wypadkowa zwiększy się o 40,29 zł, czyli osiągnie wysokość 1276,05 zł.

Renta rodzinna wypadkowa przysługuje w razie śmierci osoby bliskiej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Renta rodzinna

Zgodnie z art. 65 ustawy emerytalnej renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy czym oceniając prawo do renty, przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Ponadto renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wysokość omawianej renty uzależniona jest od wysokości świadczenia osoby zmarłej oraz od liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej. W świetle art. 73 ust. 1. ustawy emerytalnej renta rodzinna wynosi:

  1. dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  2. dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
  3. dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

W celu zastosowania niezbędnych wyliczeń kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, stanowi kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Pani Monika jest emerytką i straciła męża, również emeryta. Emerytura męża była wyższa. Kobieta występuje z wnioskiem o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Czy otrzyma wyższe świadczenie? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że renta rodzinna przysługująca jednej osobie wynosi jedynie 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Może więc okazać się, że emerytura pani Moniki byłaby wyższa. ZUS wypłaci tylko jedno ze świadczeń.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną? /fot. Shutterstock
Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną? /fot. Shutterstock

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »