REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta rodzinna 2019 – wysokość

Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną? /fot. Shutterstock
Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną? /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną?

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2019 r.

Przewiduje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie 3,26% (waloryzacja kwotowa). Zgodnie z powyższym od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura i renta, czyli także minimalna renta rodzinna, wzrosną o 33,57 zł. Oznacza to wzrost z 1029,80 zł (878,12 zł netto) do 1063,37 zł (904,67 zł netto). Natomiast minimalna renta rodzinna wypadkowa zwiększy się o 40,29 zł, czyli osiągnie wysokość 1276,05 zł.

REKLAMA

Renta rodzinna wypadkowa przysługuje w razie śmierci osoby bliskiej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Renta rodzinna

Zgodnie z art. 65 ustawy emerytalnej renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy czym oceniając prawo do renty, przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

REKLAMA

Ponadto renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość omawianej renty uzależniona jest od wysokości świadczenia osoby zmarłej oraz od liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej. W świetle art. 73 ust. 1. ustawy emerytalnej renta rodzinna wynosi:

 1. dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
 2. dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
 3. dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

W celu zastosowania niezbędnych wyliczeń kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, stanowi kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Pani Monika jest emerytką i straciła męża, również emeryta. Emerytura męża była wyższa. Kobieta występuje z wnioskiem o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Czy otrzyma wyższe świadczenie? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że renta rodzinna przysługująca jednej osobie wynosi jedynie 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Może więc okazać się, że emerytura pani Moniki byłaby wyższa. ZUS wypłaci tylko jedno ze świadczeń.

Minimalna renta rodzinna

Jeśli kwota renty miałaby wynieść mniej niż kwota najniższej renty, podwyższana jest do wysokości minimalnej renty rodzinnej. Kwota ta ulega co roku podniesieniu w związku z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych.

Do 1 marca 2019 r. kwoty najniższej renty rodzinnej przedstawiają się następująco:

Świadczenie

Kwota

emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna

1029,80 zł

renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa

1235,76 zł

 

Kto może otrzymać rentę rodzinną

REKLAMA

Bardzo ważny z punktu widzenia wysokości świadczenia rentowego jest łączny charakter renty rodzinnej. Oznacza to, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Dzieli się ją na równe części pomiędzy osoby uprawnione.

Co istotne, mogą nastąpić okoliczności powodujące konieczność dokonania podziału renty rodzinnej po raz pierwszy lub po raz kolejny. Jeśli takie okoliczności się pojawią, organ rentowy dokonuje podziału świadczenia od miesiąca ich ujawnienia. Takie sytuacje dotyczą np. zmiany liczby osób uprawnionych do renty.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy emerytalnej prawo do renty rodzinnej mają:

 1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
 2. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
 3. małżonek (wdowa i wdowiec);
 4. rodzice (również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające).

Powyżej wymienione osoby w celu otrzymania renty rodzinnej muszą spełniać warunki zawarte w art. 68–71 ustawy emerytalnej.

Jeśli do renty rodzinnej jest uprawniona osoba, której dwoje rodzice nie żyją, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

W temacie przyznania prawa do renty rodzinnej wypowiedział się SA w Katowicach w wyroku z dnia 8 września 2006 r. (sygn. III AUa 983/05). Zgodnie ze wspomnianym wyrokiem bez względu na rzeczywistą liczbę uprawnionych do renty rodzinnej, organ rentowy może ustalić prawo do tego świadczenia - i dokonać jego podziału - tylko tym osobom, które wystąpiły z wnioskiem o jego przyznanie. W celu otrzymania renty rodzinnej należy więc złożyć stosowny wniosek.

Z uzasadnienia wyroku:

(...) Poprzez zgłoszenie wniosku o świadczenie realizuje się prawo do tego świadczenia wynikające ze stosownych przepisów. Zatem niezależnie od tego ile osób byłoby uprawnionych do renty rodzinnej na podstawie art.67 i 71 ustawy emerytalnej, organ rentowy obejmuje postępowaniem tylko te osoby, które zgłosiły wniosek i dokonuje podziału świadczenia pomiędzy te osoby, stosownie do art.73 i 74 ustawy emerytalnej. Za takim rozstrzygnięciem zagadnienia przemawia treść art.107a cyt. ustawy, który uprawnionemu do renty rodzinnej daje możliwość dysponowania swoim prawem poprzez możliwość zgłoszenia wniosku o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej oraz wniosku o ponowne ustalenie tego prawa (...).

Wypłata renty rodzinnej

Rentę rodzinną wypłaca się z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia. Nie może być to jednak data wcześniejsza niż miesiąc zgłoszenia wniosku lub wydania decyzji z urzędu. Jeśli wniosek został zgłoszony w miesiącu następującym bezpośrednio po miesiącu, w którym zmarł ubezpieczony emeryt lub rencista, omawiane świadczenie wypłaca się od dnia śmierci. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie zostanie ono wypłacone wcześniej niż od dnia spełnienia warunków do renty przez osoby uprawnione. Jeżeli renta przysługuje osobie małoletniej bądź osobie pełnoletniej, nad którą ustanowiona została opieka prawna, wypłaca się ją osobom sprawującym opiekę nad tymi osobami.

Renta rodzinna może być wypłacana na dwa sposoby:

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018, poz. 1270)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus

  Rok 2024 zacznie się od wypłaty 800 plus. "Zaraz jeszcze sukcesem PO okaże się walka z mafiami VAT-owskimi, więcej niż podwojenie budżetu państwa, obniżka podatku PIT i wiele innych, to konkrety PiSU - zareagował dzisiaj w mediach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller na grafikę PO z hasłem "Nowy rok zacznie się od wypłaty 800+! I to jest konkret!"

  W 2024 r. emerytury stażowe od 1784 zł brutto. Po waloryzacji z 1588,44 zł [projekt ustawy w Sejmie]

  Emerytury stażowe od 1588,44 zł brutto. Ale po waloryzacji w 2024 r. masz 1784 zł brutto. Wymagane okresy składkowe dla kobiet 38 lat, a w przypadku mężczyzn 43 lata. Bez względu na wiek!

  Czy w 2024 r. będzie można zaoszczędzić na podatku od nieruchomości? Niektórzy zapłacą nawet 2193 zł mniej!

  Podatników czeka trudny rok – limity podatkowe na 2024 r. na gruncie VAT, CIT i PIT są dla nich niekorzystne i mniejsza grupa będzie mogła skorzystać na ich podstawie z ustawowych preferencji, maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych wzrosły o 15-proc., a podatek rolny aż o 21-proc. W takiej sytuacji każda oszczędność jest na wagę złota. Warto więc przyjrzeć się temu, czy podatnik ma szansę skorzystać z niższego opodatkowania podatkiem od nieruchomości, bo można zyskać 2193 zł za 100 m2 powierzchni użytkowej!

  Czy pensja 8600 zł wpada w podatek 32%? Od jakiej pensji zaczyna się drugi próg podatkowy w 2024 r.? [Obliczenia, kwoty brutto i netto]

  W 2024 r. jaka pensja jest graniczna dla stawki 12% (PIT). Od jakich kwot brutto i netto pensji, zapłacisz podatek PIT 32%. 

  REKLAMA

  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Politycy uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r., czyli na połowę 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Eksperci mówią o podwyżce o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza taką podwyżkę renty socjalnej (do 2000 zł). 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA