Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta rodzinna 2019 – wysokość

Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną? /fot. Shutterstock
Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną? /fot. Shutterstock
fot. Shutterstock
Wysokość renty rodzinnej w 2019 r. uzależniona jest od wysokości świadczenia pobieranego przez zmarłą osobę bliską oraz od liczby osób uprawnionych do renty. Najniższa renta rodzinna w 2019 r. wzrośnie najprawdopodobniej o 3,26%. Jaka będzie jej wysokość netto od 1 marca 2019 roku? Kto może otrzymać rentę rodzinną?

Wysokość najniższej renty rodzinnej w 2019 r.

Przewiduje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie 3,26% (waloryzacja kwotowa). Zgodnie z powyższym od 1 marca 2019 r. najniższa emerytura i renta, czyli także minimalna renta rodzinna, wzrosną o 33,57 zł. Oznacza to wzrost z 1029,80 zł (878,12 zł netto) do 1063,37 zł (904,67 zł netto). Natomiast minimalna renta rodzinna wypadkowa zwiększy się o 40,29 zł, czyli osiągnie wysokość 1276,05 zł.

Renta rodzinna wypadkowa przysługuje w razie śmierci osoby bliskiej wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.

Renta rodzinna

Zgodnie z art. 65 ustawy emerytalnej renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy lub spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy czym oceniając prawo do renty, przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Ponadto renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. W takim przypadku przyjmuje się, że osoba zmarła spełniała warunki do uzyskania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Wysokość omawianej renty uzależniona jest od wysokości świadczenia osoby zmarłej oraz od liczby osób uprawnionych do renty rodzinnej. W świetle art. 73 ust. 1. ustawy emerytalnej renta rodzinna wynosi:

 1. dla jednej osoby uprawnionej – 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
 2. dla dwóch osób uprawnionych – 90% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu;
 3. dla trzech lub więcej osób uprawnionych – 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

W celu zastosowania niezbędnych wyliczeń kwotę świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, stanowi kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Pani Monika jest emerytką i straciła męża, również emeryta. Emerytura męża była wyższa. Kobieta występuje z wnioskiem o rentę rodzinną po zmarłym mężu. Czy otrzyma wyższe świadczenie? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że renta rodzinna przysługująca jednej osobie wynosi jedynie 85% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Może więc okazać się, że emerytura pani Moniki byłaby wyższa. ZUS wypłaci tylko jedno ze świadczeń.

Minimalna renta rodzinna

Jeśli kwota renty miałaby wynieść mniej niż kwota najniższej renty, podwyższana jest do wysokości minimalnej renty rodzinnej. Kwota ta ulega co roku podniesieniu w związku z waloryzacją świadczeń emerytalno-rentowych.

Do 1 marca 2019 r. kwoty najniższej renty rodzinnej przedstawiają się następująco:

Świadczenie

Kwota

emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna

1029,80 zł

renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa

1235,76 zł

 

Kto może otrzymać rentę rodzinną

Bardzo ważny z punktu widzenia wysokości świadczenia rentowego jest łączny charakter renty rodzinnej. Oznacza to, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Dzieli się ją na równe części pomiędzy osoby uprawnione.

Co istotne, mogą nastąpić okoliczności powodujące konieczność dokonania podziału renty rodzinnej po raz pierwszy lub po raz kolejny. Jeśli takie okoliczności się pojawią, organ rentowy dokonuje podziału świadczenia od miesiąca ich ujawnienia. Takie sytuacje dotyczą np. zmiany liczby osób uprawnionych do renty.

Zgodnie z art. 67 ust. 1 ustawy emerytalnej prawo do renty rodzinnej mają:

 1. dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione;
 2. przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, z wyłączeniem dzieci przyjętych na wychowanie i utrzymanie w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka;
 3. małżonek (wdowa i wdowiec);
 4. rodzice (również ojczym i macocha oraz osoby przysposabiające).

Powyżej wymienione osoby w celu otrzymania renty rodzinnej muszą spełniać warunki zawarte w art. 68–71 ustawy emerytalnej.

Jeśli do renty rodzinnej jest uprawniona osoba, której dwoje rodzice nie żyją, przysługuje jej dodatek dla sierot zupełnych.

W temacie przyznania prawa do renty rodzinnej wypowiedział się SA w Katowicach w wyroku z dnia 8 września 2006 r. (sygn. III AUa 983/05). Zgodnie ze wspomnianym wyrokiem bez względu na rzeczywistą liczbę uprawnionych do renty rodzinnej, organ rentowy może ustalić prawo do tego świadczenia - i dokonać jego podziału - tylko tym osobom, które wystąpiły z wnioskiem o jego przyznanie. W celu otrzymania renty rodzinnej należy więc złożyć stosowny wniosek.

Z uzasadnienia wyroku:

(...) Poprzez zgłoszenie wniosku o świadczenie realizuje się prawo do tego świadczenia wynikające ze stosownych przepisów. Zatem niezależnie od tego ile osób byłoby uprawnionych do renty rodzinnej na podstawie art.67 i 71 ustawy emerytalnej, organ rentowy obejmuje postępowaniem tylko te osoby, które zgłosiły wniosek i dokonuje podziału świadczenia pomiędzy te osoby, stosownie do art.73 i 74 ustawy emerytalnej. Za takim rozstrzygnięciem zagadnienia przemawia treść art.107a cyt. ustawy, który uprawnionemu do renty rodzinnej daje możliwość dysponowania swoim prawem poprzez możliwość zgłoszenia wniosku o wyłączenie z kręgu osób uprawnionych do renty rodzinnej oraz wniosku o ponowne ustalenie tego prawa (...).

Wypłata renty rodzinnej

Rentę rodzinną wypłaca się z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, poczynając od dnia powstania prawa do świadczenia. Nie może być to jednak data wcześniejsza niż miesiąc zgłoszenia wniosku lub wydania decyzji z urzędu. Jeśli wniosek został zgłoszony w miesiącu następującym bezpośrednio po miesiącu, w którym zmarł ubezpieczony emeryt lub rencista, omawiane świadczenie wypłaca się od dnia śmierci. Należy jednak pamiętać, że nigdy nie zostanie ono wypłacone wcześniej niż od dnia spełnienia warunków do renty przez osoby uprawnione. Jeżeli renta przysługuje osobie małoletniej bądź osobie pełnoletniej, nad którą ustanowiona została opieka prawna, wypłaca się ją osobom sprawującym opiekę nad tymi osobami.

Renta rodzinna może być wypłacana na dwa sposoby:

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dziennik Ustaw rok 2018, poz. 1270)

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Prywatny elektryk wykorzystywany w celach służbowych a zwrot kosztów
  Nowe przepisy wprowadzą możliwość zwrotu pracownikom kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych z napędem elektrycznym lub hybrydowym, a także napędzanych wodorem.
  Karta Dużej Rodziny
  Karta Dużej Rodziny pozwala na korzystanie z różnorodnych zniżek. Kto może ją otrzymać?
  Ponaglenie w sprawie urzędowej - kiedy nie ma zastosowania?
  Pracodawcy oraz osoby bezrobotne, przed złożeniem ponaglenia na opieszałość urzędu pracy lub urzędu wojewódzkiego, powinny wcześniej upewnić się, że w ich sprawie będzie ono skuteczne.
  Na czym polega przygotowana likwidacja w upadłości konsumenckiej?
  Upadłość konsumencka bez wątpienia stanowi jeden najlepszych sposobów na oddłużenie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. W obecnych czasach zdecydowanie wzrasta zainteresowanie upadłością konsumencką. W tych ramach można skorzystać także z tzw. pre-pack’u – przygotowanej likwidacji. Na czym polega to rozwiązanie i kiedy jego zastosowanie jest opłacalne? Okazuje się, że przygotowana likwidacja jest procedurą, w ramach której konsument może uzyskać oddłużenie znacznie szybciej, niż w upadłości konsumenckiej.
  Podpis elektroniczny
  Podpis elektroniczny funkcjonuje w Polsce od ok. dwudziestu lat. W dobie informatyzacji powstanie takiej konstrukcji było nieuniknione. Najważniejszą zaletą jest oszczędność czasu.
  Opieka naprzemienna - MS planuje doprecyzowanie przepisów
  Czy opieka naprzemienna zostanie zdefiniowana? O planowanych zmianach przepisów poinformowało Ministerstwo Sprawiedliwości w odpowiedzi na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.
  Uprawianie seksu z małoletnim za jego zgodą
  W czasach, gdy granice dopuszczalnego zachowania znacznie się przesuwają, występuje dużo zwolenników postulujących za tym aby zmniejszyć próg wiekowy małoletnich, dopuszczający ich obcowanie płciowe. Czy jednak seks z małoletnim za jego zgodą może wyłączać bezkarność na gruncie polskiego prawa?
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko wydatki na jego naprawę - wyrok Sądu Najwyższego
  Odszkodowanie za uszkodzenie pojazdu to nie tylko kwota wydatków poniesionych na jego naprawę, ale też równowartość hipotetycznie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego - orzekł Sąd Najwyższy, uwzględniając skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.
  Zakupy online w sklepie internetowym – jak bezpiecznie kupować i płacić
  Oszuści zadają sobie trud tworzenia stron pozorujących działalność sklepów internetowych, by wyłudzić od nas pieniądze lub dane osobowe. Podpowiadamy, co zrobić, by nie dać się na to nabrać i jak odróżnić przestępcę od rzetelnego sprzedawcy.
  Czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych?
  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza czy banki utrudniają nadpłatę kredytu po wakacjach kredytowych. Jakie skargi wpływają od konsumentów?
  Spółdzielnia mieszkaniowa
  Spółdzielnia mieszkaniowa to organizacja posiadająca osobowość prawną. Jej celem jest prowadzenie działalności polegającej na zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych na rzecz zrzeszonych mieszkańców. Może posiadać nieograniczoną liczbę członków.
  Biedronka otwarta w niedzielę? Zapowiedź wzmożonych kontroli
  O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie.
  Sejm: Głosowanie nad wetem Senatu do Kodeksu karnego przełożone
  Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w piątek podczas głosowań w Sejmie, że podjęła decyzję o zdjęciu z porządku obrad rozpatrzenia weta Senatu do nowelizacji Kodeksu karnego.
  Koniec z opłatą za czas oczekiwania na wpis hipoteki do KW
  Sejm uchwalił ustawę, przyjmując część poprawek Senatu, mocą której banki będą zobowiązane do zwrotu opłat naliczanych w czasie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej hipoteki zabezpieczającej kredyt hipoteczny.
  Nowelizacja o bezpieczeństwie gazowym uchwalona przez Sejm
  Nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie gazowym m.in przedłuża do końca 2027 r. obowiązek zatwierdzania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki taryf na sprzedaż gazu do odbiorców domowych i strategicznych instytucji pożytku publicznego, takich jak np. szpitale, szkoły i przedszkola.
  Dodatek do ogrzewania drewnem, olejem opałowym, LPG nie został uwzględniony w ustawie o dodatku węglowym. Ale będą inne dopłaty na nie
  Sejm zdecydował, że 3 tys. zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym ogrzewającym się węglem kamiennym. Dla domostw z innymi źródłami ciepła zostaną przygotowane odrębne świadczenia pieniężne.
  Czy banki utrudniają skorzystanie z wakacji kredytowych?
  W wyniku działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wiele banków zmieniło niekorzystne dla konsumentów praktyki, np. umożliwia złożenie wniosków o zawieszenie rat na dowolny, ustawowy okres.
  Jakie zmiany w karcie wędkarskiej?
  Karta wędkarska ma ulec likwidacji – to jedna ze zmian nad, którymi pracuje Departament Rybactwa Wód Polskich i Ministerstwo Infrastruktury.
  Rzeczkowska: skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpłynie na zdolność kredytową
  - Bardzo nas cieszy, że kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
  Trwają prace nad ustawą o działalności lombardów
  Celem prac nad ustawą tzw. lombardową jest wzmocnienie monitoringu nad rynkiem lombardów oraz zwiększenie ochrony dla klientów.
  To nie koniec koronawirusa w Polsce - kolejna fala na przłomie listopada i grudnia
  Kolejna fala koronawirusa grozi Polsce na przełomie listopada i grudnia - ocenił podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia.
  Ochrona sygnalistów - przepisy karne
  Celem wymuszenia prawidłowego stosowania tzw. ustawy o sygnalistach twórca projektu zdecydował się na wprowadzenie przepisów karnych. Jakich?
  Whistleblowing w Polsce. Kiedy ustawa o sygnalistach?
  Komisja Europejska wzywa Polskę do złożenia wyjaśnień w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i wyjaśnienia braku wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Czy spowoduje to znaczne przyspieszenie prac nad ustawą? Co to oznacza dla przedsiębiorców?
  Wakacje kredytowe – czy frankowicze mają szansę na wsparcie?
  Kto i na jakich zasadach może skorzystać z pomocy kredytowej? Jakie możliwości obecnie mają frankowicze?
  Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
  Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.