REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrońca węzła małżeńskiego w procesie kościelnym

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Obrońca węzła małżeńskiego./ Fot. Fotolia
Obrońca węzła małżeńskiego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym kanonem regulującym sposób wykonywania zadania przez Obrońcę węzła małżeńskiego jest kan. 1432 KPK. Warto zacytować go w tej części: „Obowiązkiem (Obrońcy) jest proponować i przedstawić wszystko, co w sposób rozumny może być przytoczone przeciw nieważności lub rozwiązaniu”.

REKLAMA

W zależności od praktyki sądowej, a zatem, albo w trakcie publikacji akt (gdy m.in. strony mają prawo do zapoznania się z ich treścią; gdy mają prawo do zaproponowania nowego środka dowodowego [środków dowodowych]), albo po zamknięciu postępowania dowodowego - strony procesowe mają prawo do zapoznania się i udzielenia odpowiedzi na uwagi przedwyrokowe Obrońcy węzła (kan. 1601 KPK). Jak już pośrednio zostało to powiedziane, strony zapoznają się z nimi w trakcie odczytu akt, bądź uwagi te przesyłane są im listownie. Warto dodać, iż Obrońcy przysługuje też prawo do udzielenia odpowiedzi na replikę strony (stron) (kan. 1603 §3 KPK).

REKLAMA

Często można spotkać się ze zrozumiałą skądinąd reakcją - braku przychylności wobec tychże uwag, szczególnie, gdy akcentuje się w nich dobitnie i wyraźnie to wszystko, co przemawia przeciwko nieważności zawartego związku. Tymczasem ja polecam, aby spojrzeć na nie jako na swoistego rodzaju pomoc stronom, gdyż w trakcie wyrokowania nie zostają wzięte pod uwagę jedynie owe uwagi, ale całość materiału dowodowego, a w nim także replika stron.

Zobacz również: „Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?

Warto podejść do uwag w ten sposób i zastanowić się czy Obrońca nie ma w nich racji. Prawodawca przecież podkreśla ich racjonalność. Naturalną reakcją strony (stron) winno być zatem zajęcie równie merytorycznego, a nie emocjonalnego stanowiska wobec nich. Jest to duża szansa, aby przekonać Sąd do swojej racji.

REKLAMA

Obrońca nie tylko może zaakcentować wszelkie niekoherencje, niejasności zgromadzonego materiału, co także zwrócić uwagę na braki w dokumentacji, a wraz z tym zwrócić się z prośbą do Trybunału o ich uzupełnienie. Czasami będzie to związane z dodatkową aktywnością strony (stron) (np. brak dokumentu, który strona może uzyskać na poparcie swoich racji), czasami zaś innych instytucji (np. brak świadectwa kwalifikacyjnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto poruszyć też inną kwestię. Powyżej została zaakcentowana jedna z funkcji wykonywanych przez Obrońcę węzła, dodajmy – funkcję już bardzo dobrze oddaną w nazewnictwie (Obrońca węzła małżeńskiego). Tymczasem nie jest to Jego jedyne zadanie. Często to właśnie Obrońca ma za zadania przygotować np. pytania dla stron, świadków (kan. 1533 KPK).

Nie oznacza to naturalnie, iż pytania te są ukierunkowane na nieudowodnienie nieważności zawartego małżeństwa. W swojej treści rzeczywiście skierowane są na zgromadzenie takich informacji, dzięki którym obiektywnie można wydać wyrok, a zatem także wyrok pozytywny. Pytania te skonstruowane są w oparciu o np. pozew, ew. odpowiedź na niego, zeznania stron. A zatem tym bardziej winno skłonić to stronę (strony) do zaproponowania też innych, gdy jest jakiś wątek, który przykładowo strona pozwana przypuszcza, iż została zatajona przez stronę powodową, bądź gdy np. strona powodowa, nie będąc pewną jakiegoś zagadnienia, prosi o konkretne pytanie, aby w ten sposób uzyskać ważną informację dla procesu.

Zapoznając się z uwagami Obrońcy węzła, w których przytoczone zostają argumenty przeciwko nieważności lub rozwiązaniu polecam nie przyjmowanie odgórnie stanowiska, iż orzekający Sędziowie pójdą za Jego głosem, co wzięcie pod uwagę całości materiału dowodowego. Czasami także po tonie wypowiedzi widać, w jaką stronę wydany zostanie wyrok.

Na zakończenie dla pełnego obrazu chciałabym pokrótce przybliżyć też inny kanon regulujący wykonywanie też innej funkcji przez Obrońcę węzła. A mianowicie, w przypadku zaferowania wyroku pozytywnego Obrońca węzła może apelować od niego do Trybunału wyższej Instancji (kan. 1628 KPK).

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA