REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obrońca węzła małżeńskiego w procesie kościelnym

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Obrońca węzła małżeńskiego./ Fot. Fotolia
Obrońca węzła małżeńskiego./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ważnym kanonem regulującym sposób wykonywania zadania przez Obrońcę węzła małżeńskiego jest kan. 1432 KPK. Warto zacytować go w tej części: „Obowiązkiem (Obrońcy) jest proponować i przedstawić wszystko, co w sposób rozumny może być przytoczone przeciw nieważności lub rozwiązaniu”.

REKLAMA

W zależności od praktyki sądowej, a zatem, albo w trakcie publikacji akt (gdy m.in. strony mają prawo do zapoznania się z ich treścią; gdy mają prawo do zaproponowania nowego środka dowodowego [środków dowodowych]), albo po zamknięciu postępowania dowodowego - strony procesowe mają prawo do zapoznania się i udzielenia odpowiedzi na uwagi przedwyrokowe Obrońcy węzła (kan. 1601 KPK). Jak już pośrednio zostało to powiedziane, strony zapoznają się z nimi w trakcie odczytu akt, bądź uwagi te przesyłane są im listownie. Warto dodać, iż Obrońcy przysługuje też prawo do udzielenia odpowiedzi na replikę strony (stron) (kan. 1603 §3 KPK).

REKLAMA

Często można spotkać się ze zrozumiałą skądinąd reakcją - braku przychylności wobec tychże uwag, szczególnie, gdy akcentuje się w nich dobitnie i wyraźnie to wszystko, co przemawia przeciwko nieważności zawartego związku. Tymczasem ja polecam, aby spojrzeć na nie jako na swoistego rodzaju pomoc stronom, gdyż w trakcie wyrokowania nie zostają wzięte pod uwagę jedynie owe uwagi, ale całość materiału dowodowego, a w nim także replika stron.

Zobacz również: „Rozwód kościelny”: Jak nie przegrać z obrońcą węzła małżeńskiego?

Warto podejść do uwag w ten sposób i zastanowić się czy Obrońca nie ma w nich racji. Prawodawca przecież podkreśla ich racjonalność. Naturalną reakcją strony (stron) winno być zatem zajęcie równie merytorycznego, a nie emocjonalnego stanowiska wobec nich. Jest to duża szansa, aby przekonać Sąd do swojej racji.

REKLAMA

Obrońca nie tylko może zaakcentować wszelkie niekoherencje, niejasności zgromadzonego materiału, co także zwrócić uwagę na braki w dokumentacji, a wraz z tym zwrócić się z prośbą do Trybunału o ich uzupełnienie. Czasami będzie to związane z dodatkową aktywnością strony (stron) (np. brak dokumentu, który strona może uzyskać na poparcie swoich racji), czasami zaś innych instytucji (np. brak świadectwa kwalifikacyjnego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto poruszyć też inną kwestię. Powyżej została zaakcentowana jedna z funkcji wykonywanych przez Obrońcę węzła, dodajmy – funkcję już bardzo dobrze oddaną w nazewnictwie (Obrońca węzła małżeńskiego). Tymczasem nie jest to Jego jedyne zadanie. Często to właśnie Obrońca ma za zadania przygotować np. pytania dla stron, świadków (kan. 1533 KPK).

Nie oznacza to naturalnie, iż pytania te są ukierunkowane na nieudowodnienie nieważności zawartego małżeństwa. W swojej treści rzeczywiście skierowane są na zgromadzenie takich informacji, dzięki którym obiektywnie można wydać wyrok, a zatem także wyrok pozytywny. Pytania te skonstruowane są w oparciu o np. pozew, ew. odpowiedź na niego, zeznania stron. A zatem tym bardziej winno skłonić to stronę (strony) do zaproponowania też innych, gdy jest jakiś wątek, który przykładowo strona pozwana przypuszcza, iż została zatajona przez stronę powodową, bądź gdy np. strona powodowa, nie będąc pewną jakiegoś zagadnienia, prosi o konkretne pytanie, aby w ten sposób uzyskać ważną informację dla procesu.

Zapoznając się z uwagami Obrońcy węzła, w których przytoczone zostają argumenty przeciwko nieważności lub rozwiązaniu polecam nie przyjmowanie odgórnie stanowiska, iż orzekający Sędziowie pójdą za Jego głosem, co wzięcie pod uwagę całości materiału dowodowego. Czasami także po tonie wypowiedzi widać, w jaką stronę wydany zostanie wyrok.

Na zakończenie dla pełnego obrazu chciałabym pokrótce przybliżyć też inny kanon regulujący wykonywanie też innej funkcji przez Obrońcę węzła. A mianowicie, w przypadku zaferowania wyroku pozytywnego Obrońca węzła może apelować od niego do Trybunału wyższej Instancji (kan. 1628 KPK).

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Projekt ustawy wiatrakowej wraca do Sejmu. "Mamy konsensus w sprawie odległości 500 m od farm wiatrowych do zabudowań. Nie przewidujemy wpisania norm hałasu"

Projektu ustawy wiatrakowej już wkrótce ma powrócić do Sejmu. "Termin do końca czerwca jest aktualny. Projekt zyskał już akceptację kierownictwa ministerstwa, niebawem trafi do konsultacji międzyresortowych - powiedział w wywiadzie dla dzisiejszego wydania "Dziennika Gazety Prawnej" wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024. W tym roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, obchodzony 23 kwietnia, ustanowiony został przez UNESCO. W tym dniu w bibliotekach i księgarniach odbywają się spotkania z autorami, seanse głośnego czytania, wystawy i odczyty. W 2024 roku święto odbywa się pod hasłem "Czytaj po swojemu”.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

REKLAMA

GIF wycofał niebezpieczny lek przeciwbólowy. Przekroczenie wartości określonej w dokumentacji rejestracyjnej

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie.

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

REKLAMA

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

REKLAMA