reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji?

Jak wygląda kanoniczne postępowanie w przedmiocie ustanowienia separacji?

W sensie procesowym separacja to formalnoprawne rozpatrzenie przez władzę kościelną prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego. Według prawidłowej interpretacji prawa kanonicznego sprawa w przedmiocie ustanowienia separacji to formalnoprawne rozpatrzenie przez kompetentną władzę kościelną istnienia lub nieistnienia prawa małżonków do rozłączenia węzła małżeńskiego i uzyskanie prawnego orzeczenia separacji małżeńskiej.

W związku z powyższym według prawodawcy kościelnego separację pomiędzy małżonkami mogą ustanowić następujące organy:

1. biskup diecezjalny, na którego terytorium małżonkowie przebywają z zamiarem pozostania przynajmniej przez trzy miesiące,

2. sąd kościelny po przeprowadzenie procesu,

3. małżonkowie, jeśli istnieje ku temu poważna przyczyna. Winni oni jednak w ciągu sześciu miesięcy od daty rozdziału uregulować swą sytuację małżeńską zgodnie
z przepisami prawa. Separacja podjęta własną powagą współmałżonków ma miejsce wtedy, gdy jedna ze stron decyduje się na odejście od wspólnoty małżeńskiej
na określony czas, celem uniknięcia zagrożenia dla życia lub zdrowia własnego lub dzieci, a jednocześnie zakłada powrót do wspólnoty w przypadku ustania zagrożenia.

Zobacz również: Jakie są rodzaje separacji w prawie kanonicznym?

Prawo kanoniczne wskazuje cztery sposoby prowadzenia i orzekania spraw separacyjnych. Separacja może zatem ustanowiona zostać w drodze:

1. ustnego procesu spornego,

2. pisemnego procesu spornego,

3. w trybie postępowania administracyjnego,

4. w trybie nadania skutków kanonicznych orzeczeniu sądu świeckiego.

Postępowanie w sprawach o separację powinno zawsze poprzedzone zostać próbą pogodzenia małżonków. Bez postępowania ugodowego bowiem nie może zostać wszczęta żadna sprawa w przedmiocie ustanowienia separacji. W tym celu władza kościelna winna zastosować wszelkie dostępne środki pastoralne, których skutkiem miałoby być nakłonienie małżonków do pełnego wznowienia przez nich życia w świętym związku małżeńskim.

Podsumowując, sprawa o separację może być podjęta tylko w jeden ze sposobów wskazanych przez prawodawcę, z których każdy prowadzi do przedstawienia sprawy odpowiedniej władzy kościelnej – sądowej lub administracyjnej.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie w sprawach o separację powinno zawsze poprzedzone zostać próbą pogodzenia małżonków.
Postępowanie w sprawach o separację powinno zawsze poprzedzone zostać próbą pogodzenia małżonków.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama