REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Ewa Ryś
W sprawie o zniesienie separacji orzeka podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji sąd okręgowy.
W sprawie o zniesienie separacji orzeka podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji sąd okręgowy.

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie pogodzili się i chcą znów być prawdziwym małżeństwem. Prawo daje małżonkom możliwość zniesienia separacji. Małżonkowie muszą wystąpić w tym celu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie separacji do sądu.

Zniesienie separacji między małżonkami wymaga interwencji sądu. Oznacza to, że małżonkowie, którzy się pogodzili nadal przebywają w separacji prawnej. Dopiero sąd może o tym zdecydować.

REKLAMA

Małżonkowie wnoszą zgodny wniosek do sądu. W sprawie o zniesienie separacji orzeka podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji sąd okręgowy. Sąd rozpatruje sprawę w trybie nieprocesowym.

Natychmiastowa zmiana

Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie separacji zawieszeniu ulegają z urzędu postępowanie o eksmisję jednego z małżonków. Podobnie zawieszeniu ulega postępowanie w sprawie o korzystanie przez małżonków ze wspólnego mieszkania.

Zobacz: Pomoc prawna

REKLAMA

Sąd rozpatrując sprawę o zniesienie separacji między małżonkami musi postępować bardzo delikatnie. Zniesienie separacji jest często następstwem splotu wielu wydarzeń w sferze emocjonalnej. Sąd powinien ustalić, czy małżonkowie w pełni świadomie i swobodnie pragną powrotu do sytuacji, jaka była przed orzeczeniem separacji. Wystarczającą podstawą zniesienia separacji powinno być zgodne i nie budzące wątpliwości oświadczenie o chęci ponownego zgodnego życia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Orzeczenie zniesienia separacji przez sąd powoduje ustanie jej skutków. Nie oznacza to jednak, że automatycznie małżonkowie znajdą się w sytuacji z czasu przed orzeczeniem separacji. W niektórych kwestiach konieczne jest orzeczenie sądu,w innych sprawach, np. dotyczących władzy rodzicielskiej.

Władza rodzicielska

Po pierwsze znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Przed orzeczeniem sąd powinien zbadać, czy dla dobra dziecka dalej należy utrzymać sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, jaki został ustalony w trakcie wyrokowania o separacji. Chodzi o to, czy pieczę nad dzieckiem powinien nadal sprawować tylko jeden z małżonków, a drugi jedynie wywiązywać się z określonych obowiązków. Po zniesieniu separacji, szczególnie trwającej dłuższy czas, mógłby nie być zgodny z dobrem dziecka powrót do takiego sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, jaki miał miejsce przed jej orzeczeniem.

Zobacz: Różnice między rozwodem a separacją

Rozdzielność majątkowa

Po drugie sąd orzeka o ustroju majątkowym między małżonkami po zniesieniu separacji. Może to uczynić tylko na zgodny wniosek obojga małżonków. Orzeczenie o zniesieniu separacji powoduje ustanie przymusowej rozdzielności majątkowej i powstanie ustawowego ustroju majątkowego.

Małżonkowie mogą być nadal zainteresowani pozostawaniem w rozdzielności majątkowej i jeśli złożą w tym celu zgodny wniosek, sąd orzeknie o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.

Definitywny koniec separacji

Separacja kończy się, gdy umiera jeden z małżonków.

Małżonkowie pozostający w separacji mają prawo rozwieść się, jeśli uznają, że rozkład pożycia między nimi jest zupełny i trwały, a powrót do wspólnego pożycia nie nastąpi. Ma to zwłaszcza miejsce, gdy jeden z nich założył już faktycznie nową rodzinę i chciałby dopełnić formalności, aby nowy związek zalegalizować.

Zobacz serwis: Separacja

Orzeczenie separacji nie umożliwia więc wystąpienia po pewnym czasie z pozwem o rozwód

Separacja kończy się także, gdy następuje unieważnienie małżeństwa

Podstawa prawna: Art. 61(6) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżka w przedszkolach. Zapłacisz 86,4 zł za 60 godzin płatnej opieki nad dzieckiem. Przed podwyżką 78 zł

  Bez zmian 5h darmowej opieki. Ale podwyżka płatnych godzin opieki nad dzieckiem w przedszkolu powyżej tego limitu. Od 1 września 2024 r. 

  5 mld złotych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Usługa dostępna w każdym powiecie dla osób powyżej 18 lat.

  5 mld zł rocznie będzie potrzebnych na asystencję osobistą osób z niepełnosprawnościami. Prezydencki projekt ustawy przewiduje dostępność usługi w każdym powiecie dla osób z niepełnosprawnościami powyżej 18 lat.

  Stosunki Polski i Ukrainy. Zwiększyła się liczba przestępstw. Jest projekt zmian w ustawie.

  Skala kontaktów polsko-ukraińskich wzrasta. Zwiększyła się liczba przestępstw popełnianych przez obywateli jednego państwa przebywających czasowo na terytorium drugiego. Powstanie mechanizm prawny współdziałania Polski i Ukrainy w zakresie przekazywania wykonania orzeczeń wydanych przez sądy

  Przywracanie praworządności w Polsce. Rozszerzenie pojęcia "zbrodnia". Minister Sprawiedliwości spotkał się z Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy [komunikat]

  Minister Sprawiedliwości, Adama Bodnar, spotkał się z Bjornem Bergem – Zastępcą Sekretarza Generalnego Rady Europy. Rozmawiali o przywróceniu praworządności w Polsce, ale też o rozszerzeniu pojęcia „zbrodnia”.

  REKLAMA

  Ponieśliście straty wskutek phisingu. Kto odpowiada za szkody, gdzie i jak domagać się rekompensaty poniesionych strat

  Problem ze stratami poniesionymi wskutek phishingu polega na tym, że o stratach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero wtedy gdy oszust ulotnił się już z naszymi pieniędzmi. Czy to oznacza, że jesteśmy na z góry przegranej pozycji?

  Nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja). Od kiedy? Co się zmieni?

  Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował nowy wzór legitymacji emeryta-rencisty w formie dokumentu mobilnego (mLegitymacja) m.in. w celu dostosowania do standardów technicznych w zakresie prezentacji dokumentów mobilnych w mObywatel 2.0. Gotowy jest już projekt rozporządzenia w tej sprawie, które ma wejść w życie po upływie 14 dni od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  46.000.000,00 zł i 1100 zadań. Rozpoczęły się kolejne edycje budżetów obywatelskich. Pomysłów do realizacji nie brakuje. Są też pieniądze.

  Budżety obywatelskie na stałe wpisały się w codzienną działalność samorządów. Tworzą je nie tylko te z nich, które mają taki obowiązek. Budżet obywatelski to szczególna forma konsultacji społecznych. Dzięki niemu mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują corocznie o części wydatków budżetu.

  Pojazdy sił zbrojnych 10 państw przemieszczają się po polskich drogach. Przeczytaj, dokąd jadą. Pamiętaj, nie rób zdjęć!

  Szef MON zaapelował o niefotografowanie i niewrzucanie do sieci materiałów przedstawiających przemieszczające się po drogach pojazdy sił zbrojnych. Chodzi o manewry DRAGON24, które minister będzie jutro obserwował wraz z Prezydentem.

  REKLAMA

  ZUS wypłaca już emerytury po waloryzacji (decyzje od kwietnia, także dot. trzynastki). Można teraz sprawdzić czy ZUS dobrze obliczył świadczenie. Jak obliczyć emeryturę na nowych zasadach?

  Od 1 marca 2024 r. ZUS wypłaca już emerytury i renty oraz dodatki do tych świadczeń po tegorocznej waloryzacji o wskaźnik 112,12 proc. 

  2 mld zł – o tyle NFZ zwiększył budżet na 2024 r. Będą pieniądze m.in. na leczenie szpitalne, leki, chemioterapię i rehabilitację

  NFZ zwiększył budżet o 2 mld złotych. Będzie więcej pieniędzy m.in. na leczenie szpitalne, chemioterapię i rehabilitację. Środki trafią do placówek jeszcze w marcu.

  REKLAMA