reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Czy możliwe jest zniesienie separacji?

Małżonkowie pogodzili się i chcą znów być prawdziwym małżeństwem. Prawo daje małżonkom możliwość zniesienia separacji. Małżonkowie muszą wystąpić w tym celu ze zgodnym wnioskiem o zniesienie separacji do sądu.

Zniesienie separacji między małżonkami wymaga interwencji sądu. Oznacza to, że małżonkowie, którzy się pogodzili nadal przebywają w separacji prawnej. Dopiero sąd może o tym zdecydować.

Małżonkowie wnoszą zgodny wniosek do sądu. W sprawie o zniesienie separacji orzeka podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji sąd okręgowy. Sąd rozpatruje sprawę w trybie nieprocesowym.

Natychmiastowa zmiana

Z chwilą wszczęcia postępowania o zniesienie separacji zawieszeniu ulegają z urzędu postępowanie o eksmisję jednego z małżonków. Podobnie zawieszeniu ulega postępowanie w sprawie o korzystanie przez małżonków ze wspólnego mieszkania.

Zobacz: Pomoc prawna

Sąd rozpatrując sprawę o zniesienie separacji między małżonkami musi postępować bardzo delikatnie. Zniesienie separacji jest często następstwem splotu wielu wydarzeń w sferze emocjonalnej. Sąd powinien ustalić, czy małżonkowie w pełni świadomie i swobodnie pragną powrotu do sytuacji, jaka była przed orzeczeniem separacji. Wystarczającą podstawą zniesienia separacji powinno być zgodne i nie budzące wątpliwości oświadczenie o chęci ponownego zgodnego życia.

Orzeczenie zniesienia separacji przez sąd powoduje ustanie jej skutków. Nie oznacza to jednak, że automatycznie małżonkowie znajdą się w sytuacji z czasu przed orzeczeniem separacji. W niektórych kwestiach konieczne jest orzeczenie sądu,w innych sprawach, np. dotyczących władzy rodzicielskiej.

Władza rodzicielska

Po pierwsze znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków. Przed orzeczeniem sąd powinien zbadać, czy dla dobra dziecka dalej należy utrzymać sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, jaki został ustalony w trakcie wyrokowania o separacji. Chodzi o to, czy pieczę nad dzieckiem powinien nadal sprawować tylko jeden z małżonków, a drugi jedynie wywiązywać się z określonych obowiązków. Po zniesieniu separacji, szczególnie trwającej dłuższy czas, mógłby nie być zgodny z dobrem dziecka powrót do takiego sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej, jaki miał miejsce przed jej orzeczeniem.

Zobacz: Różnice między rozwodem a separacją

Rozdzielność majątkowa

Po drugie sąd orzeka o ustroju majątkowym między małżonkami po zniesieniu separacji. Może to uczynić tylko na zgodny wniosek obojga małżonków. Orzeczenie o zniesieniu separacji powoduje ustanie przymusowej rozdzielności majątkowej i powstanie ustawowego ustroju majątkowego.

Małżonkowie mogą być nadal zainteresowani pozostawaniem w rozdzielności majątkowej i jeśli złożą w tym celu zgodny wniosek, sąd orzeknie o utrzymaniu rozdzielności majątkowej.

Definitywny koniec separacji

Separacja kończy się, gdy umiera jeden z małżonków.

Małżonkowie pozostający w separacji mają prawo rozwieść się, jeśli uznają, że rozkład pożycia między nimi jest zupełny i trwały, a powrót do wspólnego pożycia nie nastąpi. Ma to zwłaszcza miejsce, gdy jeden z nich założył już faktycznie nową rodzinę i chciałby dopełnić formalności, aby nowy związek zalegalizować.

Zobacz serwis: Separacja

Orzeczenie separacji nie umożliwia więc wystąpienia po pewnym czasie z pozwem o rozwód

Separacja kończy się także, gdy następuje unieważnienie małżeństwa

Podstawa prawna: Art. 61(6) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W sprawie o zniesienie separacji orzeka podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji sąd okręgowy.
W sprawie o zniesienie separacji orzeka podobnie jak w przypadku orzeczenia separacji sąd okręgowy.

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama