reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

Sąd nie może orzec separacji, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 611 wskazuje przesłankę pozytywną separacji, tj. zupełny rozkład pożycia oraz dwie przesłanki negatywne, które wykluczają separację nawet pomimo istnienia przesłanki pozytywnej:

1. dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
2. zasady współżycia społecznego.

Żaden przepis nie określa, co oznacza dobro dziecka. Są to kwestie związane z wychowaniem oraz rozwojem fizycznym i duchowym dziecka, tj. moralność, poczucie bezpieczeństwa, sytuacja materialna.

Zasadnym wydaje się stanowisko, zgodnie z którym, o tym czy dojdzie do naruszenia dobra dziecka w wyniku orzeczenia separacji, należy rozstrzygać, biorąc pod uwagę każdy indywidualny przypadek. 

Zobacz również: Pozew o separację - kwestie dowodowe

Rodzice wystąpili o orzeczenie separacji. Ojciec wyprowadził się do dziadków. Ich małoletnie dziecko, gdy dowiedziało się o problemach rodziców i wyprowadzce ojca nie potrafiło poradzić sobie z nowa sytuacją i w następstwie czego, przestało chodzić do szkoły, zaczęło sięgać po używki. Po konsultacji ze specjalistą, psycholog uznał, iż dalsza rozłąka rodziców może pogłębić zły stan dziecka. W takiej sytuacji sąd biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności może odmówić orzeczenia separacji kierując się dobrem dziecka.

W sytuacji, gdy wciąż narastające stany napięcia występujące między małżonkami pociągałyby za sobą niekorzystne konsekwencje w rozwoju dziecka, to dobro małoletniego dziecka będzie wręcz wymagało orzeczenia separacji.

W sprawach o separację na zgodny wniosek małżonków, którzy nie mają wspólnego małoletniego dziecka (dzieci), postępowanie toczy się w trybie nieprocesowym zgodnie z art. 5671 Kodeksu postępowania cywilnego.

W przypadku, gdy z żądaniem separacji wystąpił tylko jeden z małżonków albo z żądaniem separacji wystąpili zgodnie oboje małżonkowie, którzy mają wspólne małoletnie dziecko (dzieci), to wówczas postępowanie przed sądem toczy się w procesie na podstawie art. 425-446 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz również serwis: Rozwody

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Żaden przepis nie określa, co oznacza dobro dziecka. Są to kwestie związane z wychowaniem oraz rozwojem fizycznym i duchowym dziecka.
Żaden przepis nie określa, co oznacza dobro dziecka. Są to kwestie związane z wychowaniem oraz rozwojem fizycznym i duchowym dziecka.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama