REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w wyroku rozwodowym

W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.
W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.

REKLAMA

REKLAMA

Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie treści i zakresu wyroku rozwodowego- dopuszczając formalnie porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Zmiany w wyroku rozwodowym

Ustawodawca postanowił zmienić i podstawy wydania wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi przez rozwiedzionych rodziców. Do tej pory sąd nie był w żaden sposób (przynajmniej formalnie) związany wspólnym stanowiskiem rodziców w zakresie sposobu wykonywania władzy i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Obecnie, zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd jest związany porozumieniem zawartym przez rodziców, pod warunkiem jednak, że jest zgodne z dobrem dziecka (czyli związanie porozumieniem nie jest bezwzględne). Porozumienie powinno uwzględniać umożliwienie wspólnego wychowywania się rodzeństwa (chyba, że co innego wymaga ich dobro- np. jedno z dzieci jest niemowlęciem i wymaga większej opieki ze strony matki).

REKLAMA

Zmiana nie jest rewolucyjna- w toku postępowania rozwodowego strony do tej pory mogły składać wnioski w tym zakresie- jeśli były zgodne, sąd zazwyczaj się do nich przychylał.

Podobnie zmianie uległa kwestia ograniczania władzy rodzicielskiej w stosunku do jednego z rodziców. Sąd nadal może powierzyć jej wykonywanie jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka. Sąd może ją jednak obecnie pozostawić obydwu rodzicom w oparciu o przedstawione wcześniej porozumienie, o ile uzna jednak , że zasadnym jest oczekiwanie współdziałania rodziców w zakresie wychowywania dziecka.

Jak widać zmiana związana jest z nową instytucją porozumienia rozwodzących się małżonków - nie wprowadzając (w praktyce) większej różnicy w postępowaniu.

Zobacz: Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe narzędzia sądu w zakresie ustalania kontaktów z dzieckiem

W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.
Art. 582(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadza nowe narzędzia dla sądu opiekuńczego w zakresie kontaktów rodzica z dzieckiem. W szczególności sąd może:

  • zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem lub osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży i pobytu dziecka lub także osoby towarzyszącej dziecku, w tym kosztów powrotu do miejsca stałego pobytu,
  • zobowiązać osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do złożenia na rachunek depozytowy sądu odpowiedniej kwoty pieniężnej w celu pokrycia wydatków uprawnionego związanych z wykonywaniem kontaktu na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę zobowiązaną obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach; nie dotyczy to rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • odebrać od osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania.

O ile faktem jest, że sąd mógł tego dokonać wcześniej (uprawnienia te nie pozostawały poza możliwościami sądu) nowe przepisy są pewnego rodzaju wskazówką, mającą usystematyzować orzecznictwo sądów w tym zakresie. Wskazuje również czego dokładnie można się spodziewać w orzeczeniu sądu.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek dla bezrobotnych. Jaka kwota od 1 czerwca 2024 r.?

Od 1 czerwca 2024 r. wzrośnie wysokość zasiłku dla bezrobotnych. Jaka jest kwota świadczenia po waloryzacji? Od czego zależy wysokość otrzymywanej pomocy? Jak długo przysługuje zasiłek dla bezrobotnych?

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050

Nie będzie kredytu 0 proc.? Zdaniem Ministra Finansów, wszystko zależy od Polski 2050. Liczba nieruchomości na rynku wpływa na ich cenę. Musi zostać wypracowane rozwiązanie systemowe, by powstawało w Polsce więcej mieszkań.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Dostaną konkretne grupy przedsiębiorców.

Kolejne dopłaty do kosztów energii. Przeciwdziałanie skutkom wzrostu cen. Otrzymają je za I półrocze 2024 r. konkretne grupy przedsiębiorców.

Czternaste emerytury 2024. Ważne decyzje rządu już dzisiaj

Czternaste emerytury w 2024 roku. Rząd dziś musi zdecydować w sprawie rozporządzenia dotyczącego miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Ma też możliwość wydania rozporządzenia, które określiłoby wyższą kwotę czternastej emerytury.

REKLAMA

Ustawa o ochronie sygnalistów przyjęta przez Sejm. Najważniejsze zmiany

W dniu 23 maja 2024 r. Sejm przyjął długo oczekiwaną ustawę o ochronie sygnalistów. Główne założenia ustawy nie zmieniły się od ostatniego projektu zaprezentowanego przez Radę Ministrów. Niemniej posłowie zdecydowali się na wprowadzenie kilku poprawek, w tym te najważniejsze dotyczące grup kapitałowych.

Wyższy ryczałt na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. będzie to 889,40 zł. Sprawdź dla kogo i jak uzyskać wyższą kwotę

Wyższy ryczałt na przejazdy. Od 1 czerwca 2024 r. to świadczenie finansowane w ramach bonu stażowego będzie wynosiło 889,40 zł. To nie jedyna podwyżka od tego dnia.

Lato w mieście: lista zakwalifikowanych

Od 14 do 26 maja do północy trwały zapisy na tegoroczną edycję warszawskiej akcji "Lata w Mieście". Kiedy listy zakwalifikowanych? 

Redaktor Infor.pl i Dziennik.pl płynie dla psów ze schroniska. Co to za akcja?

Piotr Nowak, prowadzący codzienny Przegląd Prasy i portali na Infor.pl nie jest obojętny na los zwierząt. Aby zwrócić uwagę na potrzeby zwierzaków ze schroniska w Sosnowicach przepłynie dystans 5 km wpław. Zdradzamy szczegóły akcji. 

REKLAMA

Od 2025 r. renta socjalna ma zwiększyć się o dodatek, tak aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 r. Dla kogo dodatek?

Od 2025 roku renta socjalna zwiększy się o dodatek, w ten sposób, aby łączna suma świadczeń była równa minimalnemu wynagrodzeniu za pracę ustalonemu na dzień 31 grudnia 2024 roku. Dla kogo dodatek do renty socjalnej? Od kiedy?

Podwyżka o 227,50 zł, czyli od 1 czerwca 2024 r. to świadczenie będzie wynosiło już 2222,60 zł. Dla osób przed 30 rokiem życia.

Od 1 czerwca 2024 r. osoby przed 30 rokiem życia będą mogły liczyć na większe wsparcie. 2222,60 zł, czyli o 227,50 zł więcej niż do końca maja 2024 r. będzie wynosił bon stażowy, do którego mają pierwszeństwo.

REKLAMA