reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Zmiany w wyroku rozwodowym

Zmiany w wyroku rozwodowym

Od 13 czerwca 2009 r. obowiązują zmiany w zakresie treści i zakresu wyroku rozwodowego- dopuszczając formalnie porozumienie rodziców w sprawie wykonywania władzy rodzicielskiej.

Zmiany w wyroku rozwodowym

Ustawodawca postanowił zmienić i podstawy wydania wyroku rozwodowego w zakresie wykonywania władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi przez rozwiedzionych rodziców. Do tej pory sąd nie był w żaden sposób (przynajmniej formalnie) związany wspólnym stanowiskiem rodziców w zakresie sposobu wykonywania władzy i kontaktów z dzieckiem po rozwodzie. Obecnie, zgodnie ze znowelizowaną treścią art. 58 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sąd jest związany porozumieniem zawartym przez rodziców, pod warunkiem jednak, że jest zgodne z dobrem dziecka (czyli związanie porozumieniem nie jest bezwzględne). Porozumienie powinno uwzględniać umożliwienie wspólnego wychowywania się rodzeństwa (chyba, że co innego wymaga ich dobro- np. jedno z dzieci jest niemowlęciem i wymaga większej opieki ze strony matki).

Zmiana nie jest rewolucyjna- w toku postępowania rozwodowego strony do tej pory mogły składać wnioski w tym zakresie- jeśli były zgodne, sąd zazwyczaj się do nich przychylał.

Podobnie zmianie uległa kwestia ograniczania władzy rodzicielskiej w stosunku do jednego z rodziców. Sąd nadal może powierzyć jej wykonywanie jednemu z rodziców, ograniczając władzę drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do dziecka. Sąd może ją jednak obecnie pozostawić obydwu rodzicom w oparciu o przedstawione wcześniej porozumienie, o ile uzna jednak , że zasadnym jest oczekiwanie współdziałania rodziców w zakresie wychowywania dziecka.

Jak widać zmiana związana jest z nową instytucją porozumienia rozwodzących się małżonków - nie wprowadzając (w praktyce) większej różnicy w postępowaniu.

Zobacz: Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Nowe narzędzia sądu w zakresie ustalania kontaktów z dzieckiem

W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.
Art. 582(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadza nowe narzędzia dla sądu opiekuńczego w zakresie kontaktów rodzica z dzieckiem. W szczególności sąd może:

  • zobowiązać osobę uprawnioną do kontaktu z dzieckiem lub osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży i pobytu dziecka lub także osoby towarzyszącej dziecku, w tym kosztów powrotu do miejsca stałego pobytu,
  • zobowiązać osobę, pod której pieczą dziecko pozostaje, do złożenia na rachunek depozytowy sądu odpowiedniej kwoty pieniężnej w celu pokrycia wydatków uprawnionego związanych z wykonywaniem kontaktu na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez osobę zobowiązaną obowiązków wynikających z postanowienia o kontaktach; nie dotyczy to rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych,
  • odebrać od osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem lub osoby, pod której pieczą dziecko pozostaje, przyrzeczenie określonego zachowania.

O ile faktem jest, że sąd mógł tego dokonać wcześniej (uprawnienia te nie pozostawały poza możliwościami sądu) nowe przepisy są pewnego rodzaju wskazówką, mającą usystematyzować orzecznictwo sądów w tym zakresie. Wskazuje również czego dokładnie można się spodziewać w orzeczeniu sądu.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.
W wyroku rozwodowym sąd ustala warunki i częstotliwość kontaktów z dzieckiem w stosunku do rodzica, którego władzę rodzicielską ograniczył.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria transportowa ITD-PIP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama