REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Wiele małżeństw nie rozwodzi się z uwagi na wspólne potomstwo.
Wiele małżeństw nie rozwodzi się z uwagi na wspólne potomstwo.

REKLAMA

REKLAMA

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, na czym polega ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym, nie jest prosta i z pewnością wymaga zastosowania procedury poznawczej, która by umożliwiła uporządkowanie tej skomplikowanej problematyki.

Szczegółowy przegląd przepisów prawa rozwodowego pozwala na sformułowanie twierdzeń badanego zjawiska, jakim jest przebieg stosowania prawa rodzinnego w celu urzeczywistnienia zasad ochrony dziecka. Można te twierdzenia tak ująć, aby przybierały one postać określenia znaczenia terminu „ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym”.

REKLAMA

Ochrona dziecka w prawie rozwodowym polega, więc na:

1. ustaleniu, za pomocą odpowiednio dobranych i zastosowanych środków dowodowych:
wszystkich okoliczności faktycznych sprawy, a w szczególności charakteryzujących się sytuację dziecka;
2. prognozowaniu – przez porównanie jego obecnej sytuacji z sytuacją po ewentualnym rozwodzie;
3. dokonaniu wyboru rozstrzygnięcia najbardziej korzystnego dla dziecka w wyniku przeprowadzonej analizy czynników determinujących jego dobro w ujęciu wieloaspektowym – przy założeniu wyczerpania wszelkich obiektywnie możliwych do zastosowania środków w celu pojednania rodziców i pewności co do istnienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia.

Dobro dziecka w rozumieniu prawa rozwodowego powinno być rozważone w świetle badań socjologicznych i psychologicznych.

Zobacz także serwis: Alimenty na dziecko

REKLAMA

Wiadomo, że bliżej nieokreślona liczba małżeństw nie podejmuje starań o rozwód ze względu na dziecko, chociaż żadna więź między nimi praktycznie nie istnieje. Na podstawie badań socjologicznych znana jest odpowiedź na pytanie, czy jest to słuszna postawa i czy nie wyrządza ona dziecku większej szkody, niż formalne rozstanie się rodziców po orzeczonym rozwodzie. Z odpowiedzi tej wynika, że nieco więcej badanych osób ma bardziej pozytywny stosunek do separacji, niż do rozwodu.

Jednakże respondenci wcale nie są przekonani o słuszności pozostawania w związku małżeńskim w imię tzw. dobra dziecka. Prawie wszyscy – niezależnie od płci – (bo aż 95% spośród badanych) uważali, że dziecko jest świadome zburzonych stosunków między rodzicami, gdy pozostają oni w separacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast połowa respondentów oceniała jako jednakową sytuację dziecka, zarówno wtedy, gdy rodzice są po rozwodzie i w separacji. Z powyższych wyników badania wynika, że utrzymanie związku małżeńskiego na siłę stwarza jednak sytuację kryzysową dla rodziny.

REKLAMA

W literaturze psychologicznej rozważa się wpływ rozwodu rodziców na dziecko. W świetle tych rozważań rozwód nie jest specyficznym wydarzeniem, do którego dochodzi w określonym czasie, ale oddziaływuje on negatywnie na dziecko przez wiele lat. Problemy u dzieci po rozwodzie rodziców przybierają różne formy i pojawiają się zwłaszcza w okresie ich dorastania lub powracają w nowej postaci, np. przestępczości.

Na proces dostosowania się dziecka do sytuacji po rozwodzie ma wpływ wiele czynników:
· wiek dziecka,
· płeć dziecka,
· poprzednie kontakty z każdym z rodziców,
· podział obowiązków związanych ze sprawowaniem władzy rodzicielskiej po rozwodzie,
· jakość życia z jednym z rodziców,
· ponowny związek małżeński rodziców.

Niekorzystne skutki rozwodu dla dziecka wywołują rozmaite czynniki, a wśród nich:

1. nieobecność jednego z rodziców (zwykle ojca);
2. społeczne i ekonomiczne skutki życia z jednym rodzicem;
3. konflikt między rodzicami, którego dziecko jest świadkiem przed rozwodem, a czasem też po rozwodzie.

Każdy z tych czynników odgrywa pewną rolę w wywoływaniu problemów psychicznych u dziecka, a największy wpływ ma konflikt między rodzicami, który – jako czynnik patogenny – ma dwa tryby oddziaływania na dziecko:
- bezpośredni – sceny agresji werbalnej i (lub) fizycznej, których świadkiem jest dziecko,
- pośredni – konflikt rodziców wpływa niekorzystnie na realizowanie przez nich obowiązków rodzicielskich.

Z tego wynika, że nieudzielenie przez sąd rozwodu nie zlikwiduje konfliktu, a więc tego najbardziej szkodliwego czynnika naruszającego dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Bezcenne są wyniki badań przeprowadzonych przez H. Cudaka (2005), który wspólne dziecko rozwiedzionych nazwał „niewinną ofiarą rozwodu rodziców”. Z badań tych wynika, że aż 86,8% dzieci z rozwiedzionych małżeństw wykazywało zaburzenia emocjonalne. Najczęściej były to: bunt, nieposłuszeństwo, agresja słowna i czynna, nieufność, apatia, zamknięcie się w sobie.

W świetle powyższych rozważań zaczerpniętych zarówno z literatury prawa ale także z psychologii i socjologii można wysunąć wniosek, że każda z tych dziedziny interesuje się i rozstrzyga kwestie związane z ochroną dobra dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA