REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobro dziecka rozwodzących się rodziców – w świetle badań socjologicznych i psychologicznych

Wiele małżeństw nie rozwodzi się z uwagi na wspólne potomstwo.
Wiele małżeństw nie rozwodzi się z uwagi na wspólne potomstwo.

REKLAMA

REKLAMA

Nie ulega wątpliwości, że odpowiedź na pytanie, na czym polega ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym, nie jest prosta i z pewnością wymaga zastosowania procedury poznawczej, która by umożliwiła uporządkowanie tej skomplikowanej problematyki.

Szczegółowy przegląd przepisów prawa rozwodowego pozwala na sformułowanie twierdzeń badanego zjawiska, jakim jest przebieg stosowania prawa rodzinnego w celu urzeczywistnienia zasad ochrony dziecka. Można te twierdzenia tak ująć, aby przybierały one postać określenia znaczenia terminu „ochrona dobra dziecka w prawie rozwodowym”.

REKLAMA

Ochrona dziecka w prawie rozwodowym polega, więc na:

1. ustaleniu, za pomocą odpowiednio dobranych i zastosowanych środków dowodowych:
wszystkich okoliczności faktycznych sprawy, a w szczególności charakteryzujących się sytuację dziecka;
2. prognozowaniu – przez porównanie jego obecnej sytuacji z sytuacją po ewentualnym rozwodzie;
3. dokonaniu wyboru rozstrzygnięcia najbardziej korzystnego dla dziecka w wyniku przeprowadzonej analizy czynników determinujących jego dobro w ujęciu wieloaspektowym – przy założeniu wyczerpania wszelkich obiektywnie możliwych do zastosowania środków w celu pojednania rodziców i pewności co do istnienia zupełnego i trwałego rozkładu pożycia.

Dobro dziecka w rozumieniu prawa rozwodowego powinno być rozważone w świetle badań socjologicznych i psychologicznych.

Zobacz także serwis: Alimenty na dziecko

REKLAMA

Wiadomo, że bliżej nieokreślona liczba małżeństw nie podejmuje starań o rozwód ze względu na dziecko, chociaż żadna więź między nimi praktycznie nie istnieje. Na podstawie badań socjologicznych znana jest odpowiedź na pytanie, czy jest to słuszna postawa i czy nie wyrządza ona dziecku większej szkody, niż formalne rozstanie się rodziców po orzeczonym rozwodzie. Z odpowiedzi tej wynika, że nieco więcej badanych osób ma bardziej pozytywny stosunek do separacji, niż do rozwodu.

Jednakże respondenci wcale nie są przekonani o słuszności pozostawania w związku małżeńskim w imię tzw. dobra dziecka. Prawie wszyscy – niezależnie od płci – (bo aż 95% spośród badanych) uważali, że dziecko jest świadome zburzonych stosunków między rodzicami, gdy pozostają oni w separacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast połowa respondentów oceniała jako jednakową sytuację dziecka, zarówno wtedy, gdy rodzice są po rozwodzie i w separacji. Z powyższych wyników badania wynika, że utrzymanie związku małżeńskiego na siłę stwarza jednak sytuację kryzysową dla rodziny.

REKLAMA

W literaturze psychologicznej rozważa się wpływ rozwodu rodziców na dziecko. W świetle tych rozważań rozwód nie jest specyficznym wydarzeniem, do którego dochodzi w określonym czasie, ale oddziaływuje on negatywnie na dziecko przez wiele lat. Problemy u dzieci po rozwodzie rodziców przybierają różne formy i pojawiają się zwłaszcza w okresie ich dorastania lub powracają w nowej postaci, np. przestępczości.

Na proces dostosowania się dziecka do sytuacji po rozwodzie ma wpływ wiele czynników:
· wiek dziecka,
· płeć dziecka,
· poprzednie kontakty z każdym z rodziców,
· podział obowiązków związanych ze sprawowaniem władzy rodzicielskiej po rozwodzie,
· jakość życia z jednym z rodziców,
· ponowny związek małżeński rodziców.

Niekorzystne skutki rozwodu dla dziecka wywołują rozmaite czynniki, a wśród nich:

1. nieobecność jednego z rodziców (zwykle ojca);
2. społeczne i ekonomiczne skutki życia z jednym rodzicem;
3. konflikt między rodzicami, którego dziecko jest świadkiem przed rozwodem, a czasem też po rozwodzie.

Każdy z tych czynników odgrywa pewną rolę w wywoływaniu problemów psychicznych u dziecka, a największy wpływ ma konflikt między rodzicami, który – jako czynnik patogenny – ma dwa tryby oddziaływania na dziecko:
- bezpośredni – sceny agresji werbalnej i (lub) fizycznej, których świadkiem jest dziecko,
- pośredni – konflikt rodziców wpływa niekorzystnie na realizowanie przez nich obowiązków rodzicielskich.

Z tego wynika, że nieudzielenie przez sąd rozwodu nie zlikwiduje konfliktu, a więc tego najbardziej szkodliwego czynnika naruszającego dobro dziecka.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Bezcenne są wyniki badań przeprowadzonych przez H. Cudaka (2005), który wspólne dziecko rozwiedzionych nazwał „niewinną ofiarą rozwodu rodziców”. Z badań tych wynika, że aż 86,8% dzieci z rozwiedzionych małżeństw wykazywało zaburzenia emocjonalne. Najczęściej były to: bunt, nieposłuszeństwo, agresja słowna i czynna, nieufność, apatia, zamknięcie się w sobie.

W świetle powyższych rozważań zaczerpniętych zarówno z literatury prawa ale także z psychologii i socjologii można wysunąć wniosek, że każda z tych dziedziny interesuje się i rozstrzyga kwestie związane z ochroną dobra dziecka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA