REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NSZZ Solidarność: KG Policji zakazała policjantom kamizelek taktycznych (z wkładem balistycznym). Policjanci proszą premiera o zmiany w prawie

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
NSZZ Solidarność: KG Policji zakazała policjantom kamizelek taktycznych (z wkładem balistycznym). Policjanci proszą premiera o zmiany w prawie
NSZZ Solidarność: KG Policji zakazała policjantom kamizelek taktycznych (z wkładem balistycznym). Policjanci proszą premiera o zmiany w prawie
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kamizelki z takim wkładem chronią przed zranieniem po strzale z broni palnej (albo zmniejszają skutki strzału).

Związkowcy: "Patrole oficerskie z Komendy Głównej Policji dokonują ogólnopolskiej kontroli policjantów z Ruchu Drogowego, pełniących służbę na ulicy. W trakcie kontroli wobec policjantów, którzy posiadają założone ODBLASKOWE KAMIZELKI TAKTYCZNE ORAZ ODBLASKOWE KAMIZELKI TAKTYCZNE Z WKŁADAMI BALISTYCZNYMI, stwierdzane są nieprawidłowości w umundurowaniu i nakazywane jest ich zdjęcie i założenie zwykłych kamizelek odblaskowych."

REKLAMA

Policjanci opisali problem zakazu stosowania przez nich kamizelek dających im tak potrzebną ochronę w liście otwartym do premiera i szefa MSWiA. Całość listu w pliku PDF (do ściągnięcia) poniżej

 

list otwarty

Policja, zakaz kamizelek, list otwarty do premiera D.Tuska

W liście otwartym czytamy:

REKLAMA

1) patrole oficerskie z Komendy Głównej Policji dokonują ogólnopolskiej kontroli policjantów z Ruchu Drogowego, pełniących służbę na ulicy. W trakcie kontroli wobec policjantów, którzy posiadają założone ODBLASKOWE KAMIZELKI TAKTYCZNE ORAZ ODBLASKOWE KAMIZELKI TAKTYCZNE Z WKŁADAMI BALISTYCZNYMI, stwierdzane są nieprawidłowości w umundurowaniu i nakazywane jest ich zdjęcie i założenie zwykłych kamizelek odblaskowych!!!

2) Pkt 1 ma miejsce pomimo tego, że część kamizelek taktycznych kupowanych jest przez same Komendy Wojewódzkie Policji lub jest otrzymywana w ramach wsparcia udzielanego przez władze samorządowe oraz cześć zakupują sami funkcjonariusze zdający sobie sprawę jak ważne jest ich bezpieczeństwo oraz swobodę ruchów jakie zapewniają takie kamizelki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

3) Problem dotyczy także policjantów pionu Prewencji, gdzie podczas odpraw do służby funkcjonariusze słyszą, że kamizelki taktyczne nie są elementami umundurowania i wyposażenia w związku z czym nie mogą ich nosić. Niestety, takie słowa i polecenia padają z ust przełożonych z długim stażem służby, którzy nie potrafią nadążyć za zmieniającym się światem. Podobnie jak nasze przepisy prawne, które w wielu przypadkach są archaiczne.

4) Przykład takiego przepisu: Par. 8 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009 roku w sprawie umundurowania policjantów stanowi: „Kamizelka ostrzegawcza jest wykonana z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty duży napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Dopuszcza się uzupełnienie napisu o drugi człon z nazwą specjalizacji lub funkcji. Na górnym lewym przodzie jest naszyty napis "POLICJA" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle, na prawym górnym przodzie - pas z taśmy odblaskowej. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie są dwa pasy z taśmy odblaskowej.”

5) Taktyczne kamizelki spełniają wymagania dla kamizelek odblaskowych.

Tak policjanci sformułowali postulat do Premiera i Ministra MSWiA:

Szanowni Panowie,
Biorąc pod uwagę obecną sytuację geopolityczną, świadomość funkcjonariuszy zarówno z pionów Prewencji jak i Ruchu drogowego, dotyczącą ich bezpieczeństwa osobistego w celu dbania o swoje życie i zdrowie, proszę o podjęcie niezwłoczne prac nad nowelizacją ww. rozporządzenia poprzez:
1. Dopisanie ust. 5 w brzmieniu „Dopuszcza się noszenie przez policjanta odblaskowej kamizelki taktycznej, spełniającej wymogi odblaskowe o których mowa w ust. 1”
2. Dopisanie ust. 6 w brzmieniu „Dopuszcza się noszenie przez policjanta kamizelki taktycznej koloru granatowego. Z tyłu kamizelki i na lewej górnej części przodu kamizelki jest umieszczony odblaskowy napis "POLICJA" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał.”

Poniżej Policja o taktycznych kamizelkach

"Musimy podkreślić fakt, że stołeczni funkcjonariusze  Oddziału Prewencji Policji również wyposażeni są w kamizelki taktyczne posiadającą twardą protekcję czyli płyty balistyczne ceramiczne. To świetne rozwiązanie w kwestii aktywnej ochrony osób  postronnych, które np. znajdą się w zasięgu działania aktywnego zabójcy, którego zadaniem będzie eliminacja jak największej liczby osób. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w tej konkretnej sytuacji, to policjanci pełniący służbę na danej dzielnicy będą mogli skutecznie i szybko zareagować na tego typu zagrożenie do czasu przybycia SPKP Warszawa."   

Więcej w publikacji Kamizelka taktyczna - wygoda na co dzień (źródło Wydział Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA