REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Policjant

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

MSWiA i MON: Co trzy lata egzaminy recertyfikujące uprawnienia dla funkcjonariuszy, policjantów, strażaków, żołnierzy [nowe rozporządzenie]

Podstawą do zaliczenia egzaminu teoretycznego jest udzielenie prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 90% zadań testowych zawartych w karcie testowej. Dodatkowo egzamin praktyczny. Wszystko szczegółowo zapisane w nowym rozporządzeniu.

Policjant chciał uzyskać dodatkowy płatny urlop bo pracował gdy był smog. Czy uzyskał?

Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach toczyła się ciekawa sprawa, która trafiła tam na skutek wniesienia przez policjanta A.K. skargi na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dlaczego policjant wniósł skargę? Ponieważ decyzja nie była wydana po jego myśli. Mianowicie Komendant nie przyznał policjantowi dodatkowego płatnego urlopu, o który ten wnosił. Policjant chciał dostać urlop ze względu, na jego zdaniem, pracę w szkodliwych dla zdrowia warunkach - gdy stężenie SMOGU było wysokie.

MSWiA: Zachęcamy byłych policjantów do założenia munduru. Jest 10 000 wakatów, a przeszkolić nowych możemy 6000 rocznie

Odszedłeś z policji mniej niż 5 lat temu? Powrót do policji bez testu z wiedzy, ze sprawności fizycznej i bez badań psychologicznych. Nie było Cię 5 lat? To test sprawności fizycznej. 

NSZZ "Solidarność": Sierżant chce awans? Trzeba zlikwidować kursy aspiranckie i podoficerskie

Odbyło się spotkanie policyjnych związkowców z prezydentem Andrzej Dudą. Związkowcy uzyskali deklarację podpisania korzystnych dla policjantów nowelizacji ustaw, o ile poprze je rząd Donalda Tuska i parlament. 

REKLAMA

MSWiA: Wypłaty podwyższonych dodatków u policjantów, strażaków, SG i SOP

Według planu podwyżki dodatków podległych MSWiA służb zostaną wypłacone jeszcze w marcu 2024 r. W "toku" Projekty nowelizacji rozporządzeń dotyczących uposażeń policjantów, strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej.

Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Gesty w białych rękawiczkach [video]

Co pokazuje policjant kierujący ruchem? Co oznaczają gesty umundurowanego funkcjonariusz w białych rękawiczkach, który wychodzi na środek skrzyżowania? Zobacz nagranie video!

NSZZ Policjantów: dodatki za stopień wzrosną od 330 zł dla posterunkowego. Średnio o 375 zł brutto. Co z pozostałymi dodatkami?

NSZZ Policjantów poinformował o zaopiniowaniu przez związek projektu nowelizacji rozporządzenia MSWiA o uposażeniu policjantów. Podwyżka jest od 1 stycznia 2024 bieżącego roku. Dotyczy to także dodatków za stopień.

NSZZ: W 2023 r. przeciętna emerytura policjanta przekroczyła 5000 zł

Związkowcy informują, że w 2023 r. padł rekord policjantów na emerytury - mundur zdjęło 8000 policjantów. Przeciętna emerytura wyniosła 5159 zł.

REKLAMA

Budżet 2024 r. Kto otrzyma 12,3% podwyżki? Kto 20%? Kto 30%?

30% i 20% zapowiedzianej przez Donalda Tuska podwyżki nie otrzymają w budżetówce wszyscy. Nie mają na to szanse np. pracownicy szkół i przedszkoli nie będący nauczycielami. Co z pracownikami bez podwyżki 20% i 30%? Co z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie podwyżek na 2024 r.? 

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji?

3 promile miał pijany policjant, który stawił się do służby. Jakie są kary dyscyplinarne w Policji? Czy po zwolnieniu dyscyplinarnym należy się emerytura? Jakie są skutki zwolnienia dyscyplinarnego? Czy zwolnienie dyscyplinarne wlicza się do stażu pracy?

NSZZ Policjantów: Jak policjant może odliczyć do 840 zł?

\w rozliczeniu za 2023 r. policjanci należący do związku zawodowego mogą odliczyć zapłacone składki w kwocie do 840 zł

NSZZ: Podwyżki dla policjanta 722,16 zł, dzielnicowego 795,41 zł, detektywa 905,69 zł, dyżurnego OPP 1112,97 zł [kwoty brutto, przykłady]

NSZZ Policjantów obliczył na przykładach jak w rzeczywistości wyglądają 20% podwyżki dla policjantów w 2024 r. Osoby spoza "munduru" często nie wiedzą, że podwyżka dotyczy nie całości wynagrodzenia, a kwoty bazowej (z 1740,64 zł na 2088,77 zł). I zawyżają kwoty, które otrzymują policjanci w związku z podwyżką.

Od 1 stycznia 2024 r. wyrównanie dla policjantów, żołnierzy i celników [projekt nowej ustawy okołobudżetowej]

Podwyżki 20% z wyrównaniem: D. Tusk wykorzystał weto prezydenta A. Dudy. I dał żołnierzom, policjantom i celnikom podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. Premier zlikwidował miesięczny dodatek od marca do grudnia 2024 r.

Nowa ustawa okołobudżetowa: podwyżka dla posterunkowego to brutto: około 480 zł miesięcznie. Podstawa uposażenia około 2990 zł

Nowa ustawa okołobudżetowa. Mundurowi dalej z podwyżką 20% (co do kwoty bazowej). Ale mają wyrównanie za styczeń i luty 2024 r. I brak dodatku do pensji (w pierwszej wersji przepisów miał być dodatek do uposażenia od marca do końca 2024 r.).

Podwyżka o 20% w 2024 r. dla policjantów jest już pewna. Czy będzie wyrównanie?

Wiceminister MSWiA Wiesław Szczepański potwierdził 20% podwyżki dla policjantów. Dotyczą 2024 r. Nie jest znana data ich wprowadzenia bo trwają prace nad budżetem. Co więc z wyrównaniem w budżetówce? 19 XII same podwyżki o 20% potwierdził D. Tusk.

2500 zł miesięcznie za 28 lat i 6 miesięcy służby w Policji - kontrowersje wokół świadczenia motywacyjnego

Przepisy są nieproporcjonalnie dolegliwe dla policjantów. Katalog przesłanek powodujących ustanie prawa do świadczenia motywacyjnego jednakowo traktuje samo wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz ukaranie karą dyscyplinarną (do czasu jej zatarcia). RPO interweniuje w obronie policjantów.

Dwa warianty emerytury policjantów po 2025 r.

W 2025 r. dotychczasowe zasady obliczania policyjnych emerytur będą nadal obowiązywać. 

Dyżurny komisariatu albo komendy Policji - nowe grupy zaszeregowania [tabela stanowisk służbowych policjantów]

Dyżurny komisariatu policji otrzyma nową, wyższą grupę 7 zaszeregowania. Dyżurni komendy powiatowej (miejskiej, rejonowej) oraz komisariatów Policji o stanie powyżej 60 etatów zaszeregowani są do grupy 9. 

Urlop opiekuńczy policjanta. Co z uposażeniem i wysługą lat? [projekt rozporządzenia]

Policjantowi przysługuje urlop opiekuńczy. Nie daje on prawa do wynagrodzenia, ale jest wliczany do wysługi lat.

Nowa tabela zaszeregowania stanowisk służbowych policjantów [projekt rozporządzenia]

Wkrótce zmiany w tabelach zaszeregowania policjantów.

Kolejny bonus zamiast podwyżki dla nauczycieli i służb mundurowych od 1 lipca 2023 r. Ile zyskają?

Nowelizacja budżetu na 2023 r. da możliwość wypłaty wyższych świadczeń z ZFŚS. Skorzystają nauczyciele. Dzięki wyższym odpisom na fundusz socjalny zyskają mundurowi i ich rodziny.

Świadczenie pieniężne dla rodziny po śmierci funkcjonariusza lub ratownik [Pytania i odpowiedzi]

Świadczenie pieniężne przysługuje małżonkowi, dzieciom i rodzicom po zmarłym lub zaginionym funkcjonariuszu, zmarłym ratowniku: OSP, górskim, TOPR, GOPR.

Wzór: Kwestionariusz osobowy kandydata do służby w Policji [postępowania kwalifikacyjne kwiecień 2023 r]

Wzór kwestionariusza osobowego kandydata do służby w Policji.

Nowe zasady przy przyjęciu do policji

Od dnia 31 marca 2023 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. Jakie zaszły zmiany? Poniżej wykaz najważniejszych zagadnień. 

Brakuje 13 000 policjantów. Dlaczego mundurowi odchodzą?

Podwyżki, dodatki stażowe, waloryzacja, czyli dorzucanie pieniędzy, bez reformy struktur, nic nie dało. W tym roku ze służby odeszło już 6,5 tys. osób, przyjęto 772. Policjanci są przeciążeni pracą i zniechęceni. Efekty? Nie ma patroli na ulicach, częściej dochodzi do pospolitych przestępstw, np. kradzieży w 2022 r. było 124 tys. – to o 12 tys. więcej.

Zmiany w umundurowaniu policjantów w 2023 r. Nowy rodzaj spodni ochronnych. Normy dla ubioru ćwiczebnego

Zostaną wprowadzone spodnie ochronne, które wraz z kurtką ochronną będą stanowiły ubiór przeznaczony dla policjantów oddziałów prewencji Policji i samodzielnych pododdziałów prewencji Policji.

Badanie policjantów na obecność alkoholu czy narkotyków

W ostatnim czasie głośno się mówi o badaniu pracowników na obecność alkoholu w organizmie jak i środków psychotropowych. Przeprowadzanie takich badań jest od 2023 r. legalne! Okazuje się, że w ostatnim czasie uregulowano również badania policjantów na zawartość w organizmie alkoholu lub obecność podobnie działającego środka. Jak przeprowadza się badania? Jakie konsekwencje mogą ponieść policjanci?

Podwyżka z 16 zł na 97 zł za dzień pracy w terenie policjanta [dodatek terenowy, akcja policyjna]

Podwyżka z 16 zł na 97 zł za dzień pracy w terenie policjanta. Definicja akcji policyjnej.

Zmiany w dodatku funkcyjnym i stołecznym policjantów od 1 marca 2023 r.

Zmiany w dodatku funkcyjnym i stołecznym policjantów od 1 marca 2023 r.

Stawki uposażenia policjantów od 1 marca 2023 r. Przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 532 zł [Tabela]

Po nowelizacji przepisów przeciętne uposażenie policjantów należne na dzień 1 marca 2023 r. wyniesie 7361 zł, tj. 6795 zł bez równowartości nagrody rocznej. 

Świadczenie 15 zł za służbę policjanta na świeżym powietrzu. Czy policjant w radiowozie to służba na powietrzu?

Policjantom pełniącym w okresie od dnia 1 listopada do dnia 31 marca służbę na wolnym powietrzu przez co najmniej 4 godziny dziennie przysługuje świadczenie pieniężne w zamian za wyżywienie w kwocie 15 zł.

Od 1 marca 2023 r. nowy dodatek do pensji za 15 lat służby dla mundurowych. Żołnierze, policjanci, strażacy, nawet Straż Marszałkowska

Parlament zakończył pracę nad ustawą, która wprowadza nowy dodatek "antyemerytalny" dla funkcjonariuszy i żołnierzy po 15 latach służby. Ustawa przewiduje też, że obowiązujący już w kilku służbach dodatek motywacyjny po 25 latach obejmie również służby specjalne, KAS i Straż Marszałkowską.

Na urlopie rodzicielskim dla ojca tylko 70% pensji. Rząd chce 70% także dla żołnierzy policjantów, strażaków, funkcjonariuszy SG, SCS, SOP i więziennictwa

Rząd wydłużył urlop rodzicielski do 9 tygodni. Jednocześnie ustalił wartość zasiłku dla ojców korzystających z tego urlopu do 70% jego pensji.

Dożywotnia pensja dla rodzin zmarłych mundurowych. 7400 zł dla wdowy, 3700 zł dla dzieci i rodziców

Wdowa będzie otrzymać świadczenie dożywotnio, dzieci do zakończenia nauki, rodzice po przejściu na emeryturę albo rentę (ale muszą wybrać między tymi świadczeniami).

Rozporządzenie MSWiA z 16 grudnia 2022 r. w sprawie wyszkolenia strzeleckiego policjantów

Rozporządzenie MSWiA z 16 grudnia 2022 r. w sprawie wyszkolenia strzeleckiego policjantów - Dz.U. z 2022 r. poz. 2711.+

Nauka strzelania policjantów w 2023 r. Obsługa granatnika [144 godziny szkolenie podstawowe, 8 podoficerskie, 16 aspiranckie, 24 oficerskie]

Na szkoleniu podstawowym na naukę strzelania są 144 godziny. Podczas szkolenia zawodowego podoficerskiego (dla policjantów w służbie) 8 godzin, aspiranckiego – 16 godzin, a oficerskiego – 24 godziny.

RMF: Kryzys w warszawskiej policji? 800 policjantów chce odejść na emeryturę w 2023 r. Brakuje 20% policjantów

Ponad 800 stołecznych policjantów złożyło wnioski o odejście w przyszłym roku na emeryturę - dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada. Nie pozostanie to bez wpływu na bezpieczeństwo w stolicy.

+650%: Dodatek terenowy z 16 zł na 105 zł za rozpoczęty dzień pracy policjanta [Zmiany w 2023 r.]

Realizując postulaty strony związkowej, MSWiA przygotuje zmianę rozporządzenia w zakresie zwiększenia dziennej stawki dodatku terenowego dla policjantów z dotychczasowego 1 proc. do 6 proc. kwoty bazowej.

Żołnierze, policjanci, strażacy chcą podwójnej emerytury. Mundurowej i z ZUS

Żołnierze, policjanci, strażacy chcą otrzymywać emeryturę nie tylko „mundurową”. Ale i z ZUS ze składek, które policjant odprowadził do ZUS już po odejściu z policji pracując np. jako ochroniarz. Wniosą w tej sprawie do premiera petycję. Pomimo, że SN w uchwale z 15 grudnia 2021 r. (sygn. III UZP 7/21) stwierdził kategorycznie, że w takim przypadku należy się tylko jedno ze świadczeń. To orzeczenie jednoznacznie rozstrzyga wszelkie wątpliwości interpretacyjne i nie daje pola do kolejnych.

REKLAMA