REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w lekarskiej komisji wojskowej – w składzie znajdzie się psycholog

Dziennikarka medyczno-prawna
Skład lekarskiej komisji wojskowej z psychologiem
Skład lekarskiej komisji wojskowej z psychologiem

REKLAMA

REKLAMA

Skład lekarskiej komisji wojskowej ma zostać rozszerzony m.in. o lekarza internistę i psychologa – przewiduje projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który 13 stycznia br. został przekazany do konsultacji publicznych. Na wynagrodzenia psychologów zasiadających w komisji państwo przeznaczy około 6,3 mln zł.
rozwiń >

Skład lekarskiej komisji wojskowej. Rozporządzenie określa między innymi skład i tryb powoływania

W projekcie rozporządzenia RM w sprawie lekarskich komisji wojskowych orzekających o stopniu zdolności do służby osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej – określone zostały takie elementy jak: skład, tryb powoływania i postępowania, a także terminy urzędowania powiatowych, jak i wojewódzkich komisji lekarskich. Wskazano ponadto sposób współdziałania komisji z wojewodami i wójtami (burmistrzami, prezydentami miast) w sprawach związanych z przebiegiem kwalifikacji wojskowej. 

REKLAMA

Powiatowa komisja lekarska 

Jak przewiduje projekt, w skład powiatowej komisji lekarskiej wchodzi: 

 • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu lekarza i posiadający, co najmniej I stopień specjalizacji w dziedzinie chirurgii ogólnej lub I stopień specjalizacji w dziedzinie chorób wewnętrznych, będący jednocześnie przewodniczącym tej komisji; 
 • psycholog z jednostki organizacyjnej podległej ministrowi obrony narodowej lub przez niego nadzorowanej; 
 • sekretarz komisji lekarskiej; 
 • pracownik średniego personelu do spraw zdrowia wyznaczony do tej komisji.

REKLAMA

Gdy nie ma możliwości wyznaczenia do składu powiatowej komisji lekarskiej lekarza chirurga bądź internisty, wyznacza się w takim przypadku innego lekarza – w pierwszej kolejności uwzględniając lekarzy, którzy mają specjalizację lub tytuł specjalisty w pokrewnej dziedzinie medycyny.

Możliwe jest wyznaczenie do składu komisji więcej niż jednego psychologa – uwarunkowane jest to od liczby osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej. W przypadku niemożności wyznaczenia psychologa z jednostki podległej MON –wyznacza się innego psychologa. 

Wojewódzka komisja lekarska

W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej według projektu, wchodzi: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 2 lekarzy posiadających prawo wykonywania zawodu lekarza i tytuł specjalisty w podstawowej dziedzinie medycyny (w tym chorób wewnętrznych bądź też chirurgii ogólnej), spośród których wojewoda ustanawia przewodniczącego tej komisji; 
 • psycholog z jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej; 
 • sekretarz.

Podobnie jak w przypadku powiatowych, także w wojewódzkich komisjach w razie konieczności będzie możliwość wyznaczenia psychologa spoza MON. 

Rozszerzenie składu lekarskiej komisji wojskowej o psychologa

Poszerzenie zakresu badań prowadzonych przez lekarską komisję wojskową o obowiązkowe badania psychologiczne przez przeprowadzenie wywiadu psychologicznego osób stawiających się na kwalifikację wojskową spowodowało, że w komisji zasiadać będzie także, co najmniej jeden psycholog. W uzasadnieniu projektu podano, że będzie to psycholog z jednostki organizacyjnej podległej Ministrowi Obrony Narodowej bądź przez niego nadzorowanej – psycholog zna specyfikę służby wojskowej i potrafi zwrócić uwagę na szczegóły w zachowaniu badanego ważne dla ewentualnej jego służby wojskowej. Ponadto uległ doprecyzowaniu obszar zadań oraz uprawnień psychologa w czasie pracy komisji lekarskiej.

Państwo na wynagrodzenia psychologów przeznaczy kilka milionów

REKLAMA

MON poinformowało, że na potrzeby oceny wpływu nowej regulacji na budżet resortu założono, że zwiększenie wydatków wynikające z wynagrodzenia psychologów wyniesie około 6,3 mln zł. Jak wylicza resort – średnio każdego roku zostaje powołanych niemal 390 komisji lekarskich, do składu, których należy powołać 350 psychologów, czas pracy (urzędowania) komisji to 40 posiedzeń, szacowana stawka dla psychologa to 450 zł za 1 posiedzenie, co daje (350x40x450) kwotę 6 300 tys. zł (6,3 mln zł) rocznie. 

Pieniądze na ten cel pochodzić będą z budżetu państwa – zostały przesunięte z MON do budżetów wojewodów na etapie planowania budżetu na 2023 rok. W latach kolejnych MON będzie przekazywać pieniądze na etapie planowania na poszczególne lata. 

Jak wskazano w nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z 13 maja 2022 roku w sprawie sposobu ustalania dodatkowego wynagrodzenia osób wchodzących w skład komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej oraz pracowników średniego personelu medycznego wyznaczonych do powiatowych komisji lekarskich, zawarte jest określenie wysokości dodatkowego wynagrodzenia dla psychologa – w punkcie 2a dodano, że została ustalona wysokość minimalnej, a także maksymalnej stawki wynagrodzenia dla psychologa, za udział w posiedzeniu komisji lekarskiej (jeden dzień pracy) w wysokości nie mniejszej niż 300 zł i nie większej niż 600 zł. 

Przepisy regulujące obieg informacji dotyczących kwalifikacji wojskowej

W projekcie rozporządzenia zawarte zostały ponadto przepisy odnoszące się do sposobu regulacji obiegu informacji dotyczących kwalifikacji wojskowej. Odnosi się to również do sprawozdania sporządzanego przez przewodniczącego wojewódzkiej komisji lekarskiej z wyników kwalifikacji wojskowej, jako finalnego efektu postępowania powiatowych i wojewódzkich komisji lekarskich.

Rozporządzenie ma zostać przyjęte w pierwszym kwartale 2023 roku.

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  REKLAMA

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

  W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

  Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

  Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

  Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

  ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

  REKLAMA

  Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

  Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

  Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

  Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

  REKLAMA