REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wyłączyć określoną rzecz lub osobę z dziedziczenia

Subskrybuj nas na Youtube
Jeśli zależy nam na wyłączeniu określonej osoby od dziedziczenia możemy posłużyć się wydziedziczeniem, zrzeczeniem się spadku, zapisem testamentowym lub darowizną.
Jeśli zależy nam na wyłączeniu określonej osoby od dziedziczenia możemy posłużyć się wydziedziczeniem, zrzeczeniem się spadku, zapisem testamentowym lub darowizną.

REKLAMA

REKLAMA

Częstym pytaniem dotyczącym prawa spadkowego są kwestię związane z wyłączeniem określonego przedmiotu z masy spadku – tak aby niektórzy spadkobiercy ich nie otrzymali. Kwestia wyłączenia z dziedziczenia niestety nie jest prosta.

Wyłączenie osób od dziedziczenia konkretnego przedmiotu.

REKLAMA

Uprawnienie najbliższych krewnych spadkobiercy jest bardzo trudne do obalenia. Jest na to jednak kilka sposobów.

1. Pominięcie w testamencie

W skutek pominięcia danej osoby w testamencie – nie uczestniczy ona w dziedziczeniu spadku po testatorze. Rozwiązanie takie ma jednak wadę w postaci powstania obowiązku wypłaty zachowku na rzecz spadkobiercy ustawowego, który został pominięty. Uprawnienie do zachowku jest jednak roszczeniem przede wszystkim pieniężnym – tak więc uprawniony nie może się domagać wydania mu przedmiotu ze spadku, jak również ustanowienia na jego rzecz współwłasności. Jest to więc rozwiązanie, które pozwala przekazać określone przedmioty wybranym osobom – jednak może na nich sprowadzić spore roszczenia finansowe (nie zawsze mogą dysponować określoną kwotą pieniędzy, czasem wypłata zachowku, wiąże się z koniecznością sprzedaży części odziedziczonych przedmiotów).

Prawa do zachowku nie ma rodzeństwo spadkobiercy! Nie mają go również spadkobiercy niegodni dziedziczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. Wydziedziczenie

Jest niejako kwalifikowaną wersją pominięcia w testamencie. Wydziedziczenie musi być jednak spowodowane określonym (nagannym) zachowaniem spadkobiercy ustawowego.

Skutkiem wydziedziczenia jest pozbawienie danego spadkobiercy, nie tylko dziedziczenia (tu wystarczy samo pominięcie w testamencie), ale także (a może przede wszystkim) prawa do zachowku. Skutki rozciągają się również na zstępnych (dzieci, wnuki) wydziedziczonego.

Zobacz również: Na czym polega zrzeczenie się dziedziczenia

3. Umowa o zrzeczenie się spadku.

REKLAMA

Spadkobierca aby uregulować prawa do spadku – w sposób inny niż testamentowy- może z przyszłym spadkobiercą sporządzić umowę o zrzeczeniu się przez niego dziedziczenia. Skutkiem zawarcia takiej umowy, jest traktowanie danego spadkobiercy tak jakby nie dożył otwarcia spadku. W umowie można również uwzględnić zstępnych spadkobiercy (dzieci), tak aby one również były umową objęte.

W zamian za zrzeczenie się dziedziczenia, spadkodawca może otrzymać wynagrodzenie. Spadkobierca, który zrzekł się dziedziczenia nie może dochodzić praw do dziedziczenia, ani zachowku.

Wyłączenie przedmiotu ze spadku

W tej kwestii pojawiają się 2 problemy. Jeden to fizyczne wyłączenie przedmiotu ze spadku – co jest stosunkowo proste. Drugim jest niestety możliwość uruchomienia się uprawnienia do zachowku – i to mimo braku testamentu (dotyczy darowizny i zapisu).

1. Poprzez sprzedaż

Sprzedanie przedmiotu (nawet innemu spadkodawcy) skutecznie wyłącza daną rzecz z masy spadku. Pozostali spadkobiercy nie mogą mieć żadnych roszczeń wobec nabywcy przedmiotu. Rzecz jasna dotyczy to tylko faktycznej, a nie markowanej sprzedaży (np. w celu uniknięcia podatku).

W skutek sprzedaży do spadku wejdą jednak rzeczy uzyskane w zamian sprzedanej rzeczy.

2. Poprzez zapis testamentowy

REKLAMA

Poza możliwością powołania kogoś do spadku, w testamencie można również dokonać zapisu określonego składnika majątkowego na rzecz wybranej osoby. W wyniku zapisu dana rzecz nie podlega działowi spadku- tj. nie jest dziedziczona zgodnie z udziałem spadkowym danej osoby (wynikającym bądź z testamentu, bądź z ustawy – jeśli spadkodawca nie wybrał spadkobiercy testamentowego).

Wielkość zapisu można kwestionować jedynie, jeśli wobec wykonawcy zapisu (spadkobiercy) skierowane są roszczenia z tytułu zachowku. Wówczas może zapis zmniejszyć tak, aby w spadku pozostał mu majątek odpowiadający wielkości zachowku przysługującego jemu samemu.

Jednakże jeśli zapisobiorca jest jednocześnie spadkobiercą (a zapis po prostu zwiększa ich udział spadkowy) - pozostali spadkobiercy mogą dochodzić od niego zachowku- jeśli to co w spadku pozostanie, nie wystarczy na pokrycie wartości zachowku.

Zobacz serwis: Darowizny

3. Darowizna

Udzielenie darowizny wbrew pozorom łączy się ze sporym ryzykiem dla obdarowanego. W szczególności jeśli przedmiotem darowizny jest przedmiot wartościowy (np. mieszkanie, czy gospodarstwo rolne), które wyczerpują prawie w całości majątek spadkodawcy. Wówczas jego spadkobiercy ustawowi mogą domagać się od obdarowanego zachowku.

Możliwość wykorzystania darowizny do wyliczania zachowku ustaje jednak z czasem – ale tylko wobec osób nie będących spadkobiercami ustawowymi spadkodawcy. Darowizna udzielona takiej osobie przestaje być wliczana do spadku po 10 latach od jej udzielenia (zakładając że darczyńca będzie żył tak długo). Osoba nie należąca do spadkobierców ustawowych nie musi być wcale osobą obcą

Jan Kowalski chcąc aby w rodzinie jego córki znalazło się mieszkanie (jest skonfliktowany ze swoim synem – ale nie na tyle żeby go wydziedziczyć) . Jeśli przekaże jej mieszkanie w darowiźnie – jego syn będzie mógł dochodzić od siostry zachowku. W tym celu postanowił darowizny udzielić zięciowi. Jeśli Jan Kowalski będzie żył jeszcze 10 lat – jego syn nie będzie miał żadnych roszczeń z tytułu zachowku wobec szwagra.

4. Poprzez umowę dożywocia

Podobnego ryzyka nie niesie przekazanie nieruchomości w drodze dożywocia (tj. przekazania w zamian za prawo do dożywotniego mieszkania i opieki). Taki lokal (budynek) mieszkalny, można skutecznie wyłączyć zarówno z masy spadku, jak i z podstawy do obliczania zachowku.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Powstaje kompletnie nową gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

Dłuższe terminy ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności (7 lat) i inne zmiany w orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt rozporządzenia MRPiPS

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

REKLAMA

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

REKLAMA