REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Problem rzekomego spadkobiercy

Ilona Ferens
Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia.
Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Spadkobierca posiadający postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia może dokonywać czynności prawnych dotyczących przedmiotów spadkowych.

Rzekomy spadkobierca

REKLAMA

Ustawodawca zapewnia ochronę osób trzecich dokonujących czynności prawnych z osoba która uważana jest za spadkobiercę.

Tzw. rzekomy spadkobierca to osoba, która uzyskała stwierdzenie nabycia spadku lub notarialne poświadczenie dziedziczenia, ale w rzeczywistości spadkobiercą nie jest.

W każdym przypadku spadkobierca nabywa spadek z datą jego otwarcia, a postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają tylko ten fakt. Niestety może zdarzyć się tak, że postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia będą określać spadkobiercą kogoś kto spadkobiercą nie jest.

Zobacz również: Ochrona dziedziczenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Potwierdzenie praw do spadku na podstawie ustawy otrzymał jedyny syn zmarłego, okazało się jednak że spadkodawca pozostawił nieznany spadkobiercom ustawowym testament, a spadkobierca testamentowy jeszcze nie wystąpił o potwierdzenie swoich praw do spadku. W takiej i podobnych sytuacjach syn wskazany (wbrew rzeczywistemu stanowi prawnemu) w postanowieniu sądu lub akcie poświadczenia dziedziczenia jako spadkobierca, jest w rzeczywistości osobą nieuprawnioną do spadku. 

Kiedy będzie przysługiwała ochrona

Ochrona interesu osoby trzeciej, która dokonała czynności prawnej z osobą określającą się jako spadkobierca pojawi się w sytuacji uchylenia tego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia.

Ochrona osób trzecich zapewniona jest jedynie wtedy, gdy nabywca działa w dobrej wierze co do osoby, która legitymuje się stwierdzeniem nabycia spadku albo poświadczeniem dziedziczenia. Brak wiedzy musi wystąpić w chwili dokonywania czynności.

Dobra wiara osoby trzeciej musi zatem istnieć w chwili dokonywania czynności.

Osoba trzecia działa w złej wierze, nie tylko wtedy gdy wie o niezgodności treści postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lecz także gdy brak tej wiadomości jest wynikiem rażącego niedbalstwa

W związku z powszechnie przyjmowanym domniemaniem dobrej wiary dopiero obalenie tego domniemania pozwala stwierdzić, że osoba działała w złej wierze.
Nabycie na rzecz osoby trzeciej będzie skuteczne nawet po uchyleniu aktów stwierdzających nabycie spadku.

Dokonane przez osobę nieuprawnioną rozporządzenie będzie skuteczne wobec rzeczywistego spadkobiercy. Nie będzie on mógł podważyć takiego rozporządzenia.

Roszczenia rzeczywistego spadkobiercy do rzekomego spadkobiercy

Prawdziwy spadkobierca będzie mógł jedynie wytoczyć powództwo z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia przeciwko osobie, która rozporządziła prawem.

Będzie to możliwe jeżeli w chwili dokonywania rozporządzenia rzekomy spadkobierca nie wiedział o tym, że spadkobiercą w rzeczywistości nie jest.

Inaczej wygląda sytuacja rzeczywistego spadkobiercy jeżeli rzekomy spadkobierca wiedział, że nie jest spadkobiercą. Wtedy możliwe jest wytoczenie roszczenia odszkodowawczego.

Odpowiedzialność notariusza za wadliwe poświadczenie dziedziczenia

Notariusz, który wydał wadliwy akt poświadczenia dziedziczenia, będzie musiał liczyć się z odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec rzeczywistego spadkobiercy za sporządzenie takiego aktu i wynikłych stąd konsekwencji. Z odpowiedzialności będzie mógł się zwolnic jedynie wtedy gdy mimo zachowania szczególnej staranności został wprowadzony przez fałszywego spadkobiercę w błąd.

Kiedy nie można skorzystać z ochrony

Opisana konstrukcja nie ma zastosowania do czynności prawnych miedzy współspadkobiercami. Ochrona nie przysługuje spadkobiercy, który spadek odrzucił czy też został uznany za niegodnego dziedziczenia.

Nie jest ważne czy nabycie prawa przez osobę trzecią było odpłatne, czy też nie.

Ochronie przewidzianej w art. 1028 k.c. podlegają jedynie czynności prawne mające za przedmiot określone prawo czy obowiązek. Jeżeli czynność została dokonana pod tytułem ogólnym, np. zbycia spadku lub udziału w nim przepis ten nie będzie miał zastosowania.

Zobacz serwis: Postępowanie spadkowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • adela
  2022-09-26 12:21:27
  Warto się z taką sprawą zwrócić po poradę do notariusza. Sama korzystałam z niej w kancelarii notariusz Cejrowskiej w Tczewie.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

REKLAMA

Wypłaty emerytur i rent w grudniu. O czym powinni wiedzieć seniorzy?

Czy ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami? Kto dostanie podwójny przelew z ZUS? Co z dorabiającymi seniorami? Oto najważniejsze informacje.

Matura próbna z języka angielskiego 2023/2024. Arkusz egzaminacyjny z odpowiedziami i komentarz eksperta

8 grudnia odbyła się matura próbna z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Egzamin nie był obowiązkowy, a jego celem było sprawdzenie poziomu wiedzy uczniów przed egzaminem właściwym. Czy był trudniejszy niż majowa matura? Mamy komentarz eksperta.

Emerytury stażowe. Do Sejmu wpłynął rządowy projekt

Rządowy projekt zakłada, że emerytura stażowa przysługiwałaby, bez względu na wiek, osobom posiadającym okres składkowy wynoszący co najmniej 38 lat dla kobiet i 43 lata dla mężczyzn.

Pracownicy 50+ nie potrafią obsłużyć komputera i chodzą na L4? Jakie stereotypy krążą o tej grupie wiekowej na rynku pracy?

Społeczeństwo się starzeje, więc na ryku pracy przybywa osób w wieku 50+. Niestety da się zaobserwować nadal obecne zjawisko ageizmu i wciąż wielu pracodawców woli zatrudniać młodsze osoby. Czy założenie własnej działalności gospodarczej po pięćdziesiątce to rozwiązanie? Dla wielu tak. Według danych CEIDG w 2022 roku powstało ich ponad 35 tys. 

REKLAMA

Kupujesz śledzia na Wigilię. A sprawdziłeś, czy ma niebieski certyfikat MSC? Karp powinien mieć zielony certyfikat ASC

Kupując śledzia (także inną rybę) na wigilijny stół, warto wcześniej sprawdzić, czy ma ona certyfikat MSC - co oznacza, że pochodzi ona z tzw. zrównoważonych połowów. Dlaczego to ważne? Nadmierne, niekontrolowane połowy ryb powodują, że wiele gatunków (np. śledź) zmniejsza co roku swoją liczebność. Okazuje się, że brak odpowiedzialnych działań co do zarządzania rybołówstwem doprowadził do sytuacji, że ważne łowiska śledzi straciły certyfikaty MSC.

11 grudnia w Sejmie. "Demokratycznych emocji nie zabraknie"

11 grudnia w Sejmie. "Zarządzam przerwę w posiedzeniu do dnia 11 grudnia 2023 r. do godz. 10. (…) Demokratycznych emocji z pewnością nie zabraknie. Ważne dni dla Polskiej demokracji" – powiedział ogłaszając przerwę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

REKLAMA