REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można zmienić oświadczenie o odrzuceniu lub przyjęciu spadku

Eugenia  Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Można zmienić złożone oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ale tylko wtedy gdy zostało ono złożone pod wpływem błędu lub groźby.
Można zmienić złożone oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ale tylko wtedy gdy zostało ono złożone pod wpływem błędu lub groźby.

REKLAMA

REKLAMA

Po złożeniu oświadczenia o odrzuceniu lub przyjęciu spadku można je zmienić, ale... jak to zwykle bywa, problem nie jest tak jednoznaczny.

Kwestię tę reguluje przepis art. 1019 Kodeksu cywilnego.

REKLAMA

Co do zasady, jeśli ktoś chce złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku lub jego przyjęciu wprost, albo z dobrodziejstwem inwentarza, to powinien to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dowiedzenia się o tytule swego powołania. Najczęściej sprowadza się to do tego, że gdy wiemy, że nasz krewny nie żyje, to jeśli należymy do kręgu spadkobierców ustawowych, to w terminie 6 miesięcy od dnia jego śmierci powinniśmy złożyć stosowne oświadczenie, bądź w tym samym terminie, ale od dnia, kiedy dowiedzieliśmy się o jego śmierci.

Aby nie odbiegać od tematu, który w tym przypadku jest obszerny. to powiem tak.

Kiedy można zmienić oświadczenie

Można zmienić już raz złożone oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, ale tylko wtedy gdy zostało ono złożone pod wpływem błędu lub groźby.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przy ocenie, czy faktycznie zostało ono złożone pod wpływem błędu lub groźby stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami, a mianowicie:

  • uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem,
  • spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.

Przytaczam wiernie brzmienie kodeksowe przepisu dlatego, aby nie doszło do wypaczenia tematu, który jest bardzo precyzyjny w tym zakresie. 

Podkreślam, że uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia woli odbywa się zawsze przed sądem (sądem spadku), ponieważ wymaga zatwierdzenia przez sąd. Krótko mówiąc, sąd oceni, czy oświadczenie, od którego chcemy się uchylić, faktycznie zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby.

Orzecznictwo w tym zakresie jest bardzo bogate, ponieważ posiłkowo stosuje się też orzeczenia z zakresu wad oświadczenia woli: art. 84, art. 87 – 88 Kodeksu cywilnego.

Zobacz również: Procedura zmiany notarialnego poświadczenia dziedziczenia

Błąd

Błąd w tym zakresie to zawsze błąd co do faktu a nie do prawa. Krótko mówiąc, jeśli nie wiedzieliśmy, że oświadczenie powinniśmy złożyć to nie jest to błąd w tym znaczeniu. Błąd może być w zakresie tego, że wg naszego rozeznania spadkodawca nie pozostawił żadnych długów, dlatego składając oświadczenie o przyjęciu spadku wprost (czyli bez ograniczenia odpowiedzialności za długi), nie przypuszczaliśmy, że odziedziczymy długi, które teraz musimy spłacić z własnego majątku, bo masy spadkowej nie wystarczy na ich spłacenie. 

Groźba

Groźba to obawa, że składającemu oświadczenie lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo majątkowe lub osobiste. Musi to być groźba poważna, taką którą bierze się pod uwagę, ale nie ma znaczenia od kogo groźba pochodzi. 

Uprawnienie do uchylenia się od oświadczenia złożonego pod wpływem błędu wygasa z upływem roku od wykrycia błędu, a jeśli chodzi o groźbę, to z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał. 

Dodać tu trzeba, że jeśli upłynęło 6 miesięcy na złożenie odpowiedniego oświadczenia i takowe nie zostało złożone, to nastąpiło dziedziczenie wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności za długi). Z takiej sytuacji prawnej też można się uchylić, w takim samym trybie, ale od skutków niezachowania terminu do złożenia odpowiedniego oświadczenia woli.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

REKLAMA

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

REKLAMA