| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Spadki zagraniczne > Ostatnia wola, ale czy rzeczywiście twoja?

Ostatnia wola, ale czy rzeczywiście twoja?

Twój Testament (Ostatnia Wola i Testament) informuje wszystkich, w jaki sposób twój majątek i nieruchomości mają być podzielone po twojej śmierci. Wyraża on twoje intencje i zamiary, a rozporządzenia zawarte w Testamencie dyktują twoją wolę długo po tym jak odejdziesz. Chyba, że sąd z jakiś względów stwierdzi, że dokument jest nieważny.

Jeśli umrzesz nie pozostawiając Testamentu, mówi się, że zmarłeś "intestate" (bez Testamentu), odchodzisz wtedy bezsilny, nie powiedziawszy jak twój majątek ma być podzielony ani komu chcesz go przekazać, a być może kogo pominąć. Jeśli nie masz Testamentu, urząd stanowy i IRS zdecyduje, kto i co dostanie, a ta decyzja może różnić się znacznie od twoich własnych intencji. Można tego uniknąć prawidłowo sporządzając Testament.

Jak sporządzić Testament?

Czy dasz radę i czy powinieneś sam napisać swój Testament? Tak, możesz spróbować, ale nie polecamy. Istnieje wiele książek z formularzami, programy komputerowe i aplikacje w Internecie, zawierające instrukcje jak zrobić to samemu. Jednak każda książka lub program o planowaniu na wypadek śmierci zawiera ostrzeżenie, że - "Informacje zawarte w tej książce / programie nie są poradą prawną i nie mogą zastąpić porady prawnej. W celu uzyskania porady prawnej, należy skonsultować się z prawnikiem."

Jeśli zatrudniasz prawnika do opracowania planu spadkowego (estate plan) nie płacisz mu tylko za produkt końcowy, którym jest twój Testament. Płacisz za jego ekspertyzę, doradztwo, czas poświęcony analizowaniu twojej sytuacji i opracowanie najlepszego planu spadkowego zgodnego z twoją wolą. Prawnik może pomóc zabezpieczyć twój majątek przed: podatkiem od spadków i darowizn, postępowaniami sądowymi, chciwymi ex-małżonkami lub wierzycielami, którzy chcieliby przejąć spadek pozostawiony przez ciebie dla twoich bliskich.

Czy używać gotowych formularzy?

Musisz wiedzieć, że Testament sporządzony przy pomocy gotowych formularzy zawartych w książkach, w Internecie, jak i tych przygotowanych przez oprogramowanie do planowania spadków jest bardzo okrojony i ogólny i uwzględnia tylko podstawowe zagadnienia planowania spadkowego. Formy te są celowo bardzo proste, ponieważ muszą być zgodne z prawem w większości stanów.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Pamiętaj więc, że ogólny formularz może nie wystarczyć do zaspokojenia twoich potrzeb planowania spadkowego i nie zawsze pasuje do wszystkich typów sytuacji spadkowych. Podobnie, twój formularz nie będzie prawdopodobnie właściwy dla twojego sąsiada, twoich rodziców czy, nawet twojego brata. Ogólne formularze nie przyniosą nic dobrego dla ciebie i twoich bliskich, a mogą być przyczyną późniejszego rozczarowania i zawodu.

Prawa federalne z zakresu podatków od spadków i darowizn, (które mają zastosowanie do wszystkich obywateli USA) różnią się od praw stanowych, jeśli chodzi o: postępowanie spadkowe, fundusze powiernicze, podatek od spadków, ustawy anty-lapse, mienia społecznego, praw Homestead, wspólnoty małżeńskiej, praw dotyczących małżeństwa domniemanego, udziału spadkowego żony/męża - nadmieniając tylko kilka problemów prawnych, które mogą mieć wpływ na planowanie spadkowe. Zróżnicowane są również formalności związane ze sporządzeniem, jak i złożeniem prawomocnego podpisu na dokumentach spadkowych. 

Pamiętaj, ogólne formularze nie spełniają wszystkich wymagań prawnych. W ostatecznym rozrachunku, gdy twój plan spadkowy opracowany jest na podstawie bezużytecznych form, twój Testament mógłby tak naprawdę, nie istnieć.

Polecamy serwis: Spadki

DISCLAIMER: Informacje podane służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. Zastrzegam że chociaż podjełam wszelkie starania aby informacje były prawidłowe i pełne, jednak informacje znalezione na stronie internetowej nigdy nie zastapią rozmowy z radcą prawnym (adwokatem).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »