REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatnia wola, ale czy rzeczywiście twoja?

Natalia Teper
Adwokat amerykański
Testament w USA./ Fot. Fotolia
Testament w USA./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Twój Testament (Ostatnia Wola i Testament) informuje wszystkich, w jaki sposób twój majątek i nieruchomości mają być podzielone po twojej śmierci. Wyraża on twoje intencje i zamiary, a rozporządzenia zawarte w Testamencie dyktują twoją wolę długo po tym jak odejdziesz. Chyba, że sąd z jakiś względów stwierdzi, że dokument jest nieważny.

Jeśli umrzesz nie pozostawiając Testamentu, mówi się, że zmarłeś "intestate" (bez Testamentu), odchodzisz wtedy bezsilny, nie powiedziawszy jak twój majątek ma być podzielony ani komu chcesz go przekazać, a być może kogo pominąć. Jeśli nie masz Testamentu, urząd stanowy i IRS zdecyduje, kto i co dostanie, a ta decyzja może różnić się znacznie od twoich własnych intencji. Można tego uniknąć prawidłowo sporządzając Testament.

REKLAMA

Jak sporządzić Testament?

REKLAMA

Czy dasz radę i czy powinieneś sam napisać swój Testament? Tak, możesz spróbować, ale nie polecamy. Istnieje wiele książek z formularzami, programy komputerowe i aplikacje w Internecie, zawierające instrukcje jak zrobić to samemu. Jednak każda książka lub program o planowaniu na wypadek śmierci zawiera ostrzeżenie, że - "Informacje zawarte w tej książce / programie nie są poradą prawną i nie mogą zastąpić porady prawnej. W celu uzyskania porady prawnej, należy skonsultować się z prawnikiem."

Jeśli zatrudniasz prawnika do opracowania planu spadkowego (estate plan) nie płacisz mu tylko za produkt końcowy, którym jest twój Testament. Płacisz za jego ekspertyzę, doradztwo, czas poświęcony analizowaniu twojej sytuacji i opracowanie najlepszego planu spadkowego zgodnego z twoją wolą. Prawnik może pomóc zabezpieczyć twój majątek przed: podatkiem od spadków i darowizn, postępowaniami sądowymi, chciwymi ex-małżonkami lub wierzycielami, którzy chcieliby przejąć spadek pozostawiony przez ciebie dla twoich bliskich.

Czy używać gotowych formularzy?

Musisz wiedzieć, że Testament sporządzony przy pomocy gotowych formularzy zawartych w książkach, w Internecie, jak i tych przygotowanych przez oprogramowanie do planowania spadków jest bardzo okrojony i ogólny i uwzględnia tylko podstawowe zagadnienia planowania spadkowego. Formy te są celowo bardzo proste, ponieważ muszą być zgodne z prawem w większości stanów.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Pamiętaj więc, że ogólny formularz może nie wystarczyć do zaspokojenia twoich potrzeb planowania spadkowego i nie zawsze pasuje do wszystkich typów sytuacji spadkowych. Podobnie, twój formularz nie będzie prawdopodobnie właściwy dla twojego sąsiada, twoich rodziców czy, nawet twojego brata. Ogólne formularze nie przyniosą nic dobrego dla ciebie i twoich bliskich, a mogą być przyczyną późniejszego rozczarowania i zawodu.

Prawa federalne z zakresu podatków od spadków i darowizn, (które mają zastosowanie do wszystkich obywateli USA) różnią się od praw stanowych, jeśli chodzi o: postępowanie spadkowe, fundusze powiernicze, podatek od spadków, ustawy anty-lapse, mienia społecznego, praw Homestead, wspólnoty małżeńskiej, praw dotyczących małżeństwa domniemanego, udziału spadkowego żony/męża - nadmieniając tylko kilka problemów prawnych, które mogą mieć wpływ na planowanie spadkowe. Zróżnicowane są również formalności związane ze sporządzeniem, jak i złożeniem prawomocnego podpisu na dokumentach spadkowych. 

Pamiętaj, ogólne formularze nie spełniają wszystkich wymagań prawnych. W ostatecznym rozrachunku, gdy twój plan spadkowy opracowany jest na podstawie bezużytecznych form, twój Testament mógłby tak naprawdę, nie istnieć.

Polecamy serwis: Spadki

DISCLAIMER: Informacje podane służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. Zastrzegam że chociaż podjełam wszelkie starania aby informacje były prawidłowe i pełne, jednak informacje znalezione na stronie internetowej nigdy nie zastapią rozmowy z radcą prawnym (adwokatem).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA