reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód zagraniczny > Porada Eksperta: Co robić, gdy zbliżasz się do rozwodu w USA?

Porada Eksperta: Co robić, gdy zbliżasz się do rozwodu w USA?

Jeżeli myślisz, że Twoje małżeństwo po prostu jest już nie do uratowania lub Twój małżonek/małżonka właśnie powiedział(a) Ci że chce się rozwieść, możesz podjąć pewne kroki aby zabezpieczyć siebie i dzieci.

1. Przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Nie pozwól, by złe emocje kierowały Twoim postępowaniem. Unikaj okazji do kłótni między Tobą a małżonkiem(ą). Pamiętaj, że złe słowo boli tak samo dotkliwie jak zły uczynek.

2. Postaraj się zaakceptować sytuację bez obarczania siebie lub małżonka(i) winą za rozpad małżeństwa.

3. Porozmawiaj z przyjacielem lub terapeutą. Szczera rozmowa pozwoli wytłumić złe emocje, czasami zrozumieć własne błędy, nabrać dystansu do wielu spraw lub utwierdzić się w podjętej decyzji.

4. Jeżeli współmałżonek(a) złożył(a) już pozew o rozwód, skonsultuj się jak najszybciej ze swoim prawnikiem. Pamiętaj, że czas gra tu ważną rolę. Jeżeli czegoś nie wiesz lub nie jesteś pewny(a) nie bój się pytać, proś o wyjaśnienia. Przynieś na rozmowę wszystkie niezbędne akta i dokumenty. Wyjaśnij swojemu prawnikowi, jakie są Twoje oczekiwania w tej konkretnej sytuacji.

5. Zastanów się nad możliwością zamknięcia Waszego wspólnego konta, jeżeli masz obawy, że współmałżonek(a) może zlikwidować lub roztrwonić dorobek Waszego życia. Możesz wziąć połowę pieniędzy ze wspólnego konta, ale pamiętaj, że będziesz musiał(a) udokumentować wydanie tych pieniędzy.

6. Otwórz samodzielne konto bankowe, ale zatrzymaj całą dokumentację związaną z Twoim indywidualnym kontem. Istnieje możliwość, że i to konto może być uznane jako wspólny dorobek małżeński.

7. Pozamykaj lub pozamrażaj wspólne karty i linie kredytowe. Postaraj się otrzymać kartę kredytową w swoim własnym imieniu.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

8. Zbieraj wszystkie ważne dokumenty finansowe, takie jak wyciągi z banku, deklaracje podatkowe, oświadczenia hipoteczne.

9. Zrób listę majątku lub posiadłości. Wyszczególnij rzeczy należące do Ciebie, współmałżonka(i) i wspólne.

10. Postaraj się uzgodnić ze współmałżonkiem(ą) realizację aktualnych spraw finansowych tj. opłaty rachunków i zaspokajanie materialnych potrzeb dzieci.

11. Jeżeli jest to możliwe spróbuj porozumieć się z małżonkiem(ą) odnośnie w miarę bezproblemowego uzgadniania ważnych spraw, które mogą wyniknąć w czasie trwania postępowania sądowego. Pamiętaj, że spory i nienawiść nie prowadzą do szybkiego rozwiązania a kosztują dużo czasu, zdrowia i pieniędzy.

12. Bądź otwarty(a) na pojednanie lub ugodę. Nie zakładaj że rozwód musi się zakończyć procesem sądowym.

13. Pamiętaj, że dzieci nie są kartą przetargową w uzyskaniu korzystniejszego wyroku i w żadnym razie nie ponoszą winy za rozpad małżeństwa rodziców. Zapewniaj je bezwarunkowo o swojej miłości.

14. Naucz się być samowystarczalny(a). Polegaj na sobie. Decydując się na rozwód jesteś Panem(ą) swojego losu i wszystkie decyzje po rozwodzie podejmujesz sam(a).

DISCLAIMER: Informacje podane służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. Zastrzegam że chociaż podjełam wszelkie starania aby informacje były prawidłowe i pełne, jednak informacje znalezione na stronie internetowej nigdy nie zastapią rozmowy z radcą prawnym (adwokatem).

Zobacz również: Rozwód w USA - czego unikać?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bądź otwarty(a) na pojednanie lub ugodę. Nie zakładaj że rozwód musi się zakończyć procesem sądowym.
Bądź otwarty(a) na pojednanie lub ugodę. Nie zakładaj że rozwód musi się zakończyć procesem sądowym.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama