Kategorie

Spadki zagraniczne

29 sie 2021
25 wrz 2021
Zakres dat:
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spadek na Ukrainie odziedziczony przez obywatela Polski

Czy nabycie spadku na Ukrainie przez obywatela Polski wiąże się ze skomplikowaną procedurą? O jakich terminach warto pamiętać?

Ostatnia wola, ale czy rzeczywiście twoja?

Twój Testament (Ostatnia Wola i Testament) informuje wszystkich, w jaki sposób twój majątek i nieruchomości mają być podzielone po twojej śmierci. Wyraża on twoje intencje i zamiary, a rozporządzenia zawarte w Testamencie dyktują twoją wolę długo po tym jak odejdziesz. Chyba, że sąd z jakiś względów stwierdzi, że dokument jest nieważny.

Opodatkowanie spadków transgranicznych

Komisja europejska zaproponowała środki w celu rozwiązania problemów związanych z opodatkowaniem spadków transgranicznych.

Wspólny testament małżonków i umowa o spadek w prawie niemieckim

Niemieckie prawo spadkowe , inaczej niż w Polsce (art. 942 KC), przewiduje też możliwość sporządzenia wspólnego testamentu (gemeinschaftliches Testament), ale tylko przez małżonków. Dotyczy to również zalegalizowanych związków partnerskich.

Porada Eksperta: Prawa spadkowe adoptowanych dzieci w Niemczech

To, po kim dziedziczy dziecko zaadoptowane zależy od daty jego przysposobienia. O adopcji orzekają sądy rodzinne.

Spadek zagraniczny - jakie prawo właściwe?

Spadki zagraniczne mogą przysporzyć wielu wątpliwości. Otrzymując schedę z zagranicy często nie wiemy czy stosować prawo polskie czy obce. A przecież w każdym państwie są inne terminy i inne uprawnienia spadkobierców.

Zmiany w prawie międzynarodowym prywatnym

Rozwód, kwestie związane z dziedziczeniem, czy sprawy związane z arbitrażem-to niektóre ze spraw doprecyzowanych w nowelizacji prawa prywatnego międzynarodowego, które weszła w życie w dniu 16 maja 2011 roku.

Czy włoski testament jest ważny w Polsce?

Spisując testament we Włoszech należy pamiętać o przestrzeganiu wielu reguł. Ważnie sporządzony testament we Włoszech będzie ważny także w Polsce.

Jak dziedziczy się we Francji?

Kwestie dziedziczenia we Francji uregulowane są we francuskim kodeksie cywilnym. Rozróżnia się dziedziczenie testamentowe oraz ustawowe.

Jak uregulowane jest dziedziczenie we Włoszech?

Sprawy dotyczące testamentów, jaki i dziedziczenia za ich pomocą oraz bez ich udziału uregulowane są we włoskim kodeksie cywilnym.

Dziedziczenie beztestamentowe w Anglii i Walii

Wraz ze śmiercią spadkodawcy rusza postępowanie spadkowe. Przed śmiercią ma on prawo do wyznaczenia zarządcy, który ma poprowadzić owe postępowanie, gdy tego nie uczyni administrator zostanie wyznaczony przez sąd.

Spadek w Niemczech - kto ma prawo do zachowku?

Zachowkiem określa się uprawnienie przysługujące zstępnym (dzieciom), małżonkowi i rodzicom na wypadek pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie, a więc całkowitego albo częściowego wydziedziczenia.

Jak odrzucić spadek w Niemczech?

Odrzucenie spadku (Ausschlagung) nie można mylić z zrzeczeniem się dziedziczenia. Spadkobierca ustawowy może przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego z przyszłym spadkodawcą zrzec się z dziedziczenia po nim.