REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

Natalia Teper
Adwokat amerykański
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.

REKLAMA

REKLAMA

ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) jest głównym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jego kluczową rolą jest promowanie bezpieczeństwa narodowego oraz porządku publicznego poprzez cywilno-karne wzmacnianie praw federalnych regulujących sprawy kontroli granicznej, ceł, handlu oraz imigracji. Mówiąc prościej ICE tropi nielegalnych imigrantów na terytorium USA, pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy próbują przemycać dobra lub trudnią się kontrabandą.

"Moja znajoma została zatrzymana przez urzędnika imigracyjnego, co może jej grozić?"

REKLAMA

Urząd Imigracyjny i Celny (ICE)

REKLAMA

Odpowiadając na Pani pytanie, wychodzę z założenia, że Pani znajoma została zatrzymana przez pracownika ICE* (Urząd Imigracyjny i Celny). Jeżeli tak się stało to prawdopodobnie zostanie ona zabrana do lokalnego biura ICE, gdzie zostaną jej pobrane odciski palców oraz zweryfikowany jej status prawny (jako imigrant) oraz przeszłość kryminalna. W zależności od wyniku tej weryfikacji Pani znajoma może być zatrzymana do czasu rozpoczęcia przesłuchania sądowego bądź wypuszczona na wolność. W tym drugim przypadku możliwe też jest zastosowanie monitoringu elektronicznego. Inną możliwością jest nałożenie kaucji, która z reguły musi być zapłacona w całości. Jeżeli Urząd Emigracyjny podejrzewa osobę o mataczenie bądź pojawią się sprzeczne odpowiedzi w toku przesłuchania, jest bardziej prawdopodobne, że danej osobie nie zostanie przyznane prawo do wyjścia za kaucją.

Jeżeli Pani przyjaciółka zostanie umieszczona w areszcie imigracyjnym przed rozpoczęciem procedury deportacyjnej, jest wysoce prawdopodobne, że będzie to Imigracyjne Centrum Detencyjne. Jeśli próbuje ją Pani znaleźć, może się Pani posłużyć narzędziem lokalizacji zatrzymanych dostępnym na stronie internetowej ICE (https://locator.ice.gov/odls/homePage.do). Jeśli Pani przyjaciółka została oficjalnie zatrzymana to narzędzie pozwoli Pani ją zlokalizować. Inną możliwością jest zadzwonienie do lokalnego biura Imigracyjnego i Celnego.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia zatrzymanych

REKLAMA

Większość zatrzymanych jest uprawniona do otrzymywania wizyt we wszystkich jednostkach ICE. Jeśli zdecyduje się Pani na odwiedziny znajomej w centrum detencyjnym wskazane jest uprzednie zatelefonowanie do centrum, by upewnić się jakie są ewentualne restrykcje dla wizytujących i jakie produkty można przynieść odwiedzanej. Z reguły nie akceptuje się produktów żywnościowych jak i nawet niektórych książek.

Proszę wziąć pod uwagę, że Pani znajoma może znajdować się w ośrodku w innym stanie, daleko od rodziny i znajomych. Również jako „obca” Pani znajoma nie ma tej samej konstytucyjnej ochrony, jaką posiadają obywatele Stanów Zjednoczonych, więc kłótnie o to, że jej konstytucyjne prawa zostały naruszone przenosząc ją z Nowego Jorku do Teksasu nie będą miały sensu. Jednakże Pani znajoma ma prawo do prywatności oraz porady prawnej. ICE musi również poinformować jej krewnych najszybciej jak to możliwie o jej zatrzymaniu, aby mieli oni możliwość zaaranżować spotkanie bądź znalezienie reprezentanta prawnego, zanim zaczną się przesłuchania sądowe.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

Kiedy ICE jest w toku przygotowań do deportacji zatrzymanego, podczas czynności przygotowawczych do usunięcia z kraju konieczne jest wystosowanie formularza I-862, czyli wezwania do stawienia się na przesłuchanie (Notice to Appear, NTA). Wezwanie powinno zawierać: zarzuty na podstawie których została podjęta decyzja o deportacji, datę przesłuchania sądowego oraz informację o prawie zatrzymanego do kompetentnego tłumaczenia, reprezentacji prawnej oraz sprawiedliwego postępowania sądowego.

Obrońca

Pańska znajoma powinna się poważnie zastanowić nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego do reprezentowania jej osoby. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw. Pańska przyjaciółka może być inteligentną osobą, ale prawdopodobnie nie zna prawa imigracyjnego i nie ma potrzebnego doświadczenia. Jeśli pojawi się w sądzie „pro se” (reprezentując samą siebie), będzie to działać na jej ogromną niekorzyść!

Niektórzy ludzie, próbując zaoszczędzić pieniądze, decydują się na reprezentowanie samych siebie, myśląc, że w przypadku przegrania sprawy mogą zatrudnić prawnika i złożyć apelację. Większość z tych ludzi w istocie przegrywa i w konsekwencji wydaje o wiele więcej pieniędzy, gdyż prawnik ma dużo więcej pracy. Osoby, które stawiły się już na rozprawę sądową mają założoną kartotekę sądową. Na kartotekę składają się transkrypt z przesłuchań oraz dowody rzeczowe, w tym kopie aplikacji złożonych w imieniu zatrzymanego. Imigracyjna Rada Apelacyjna (BIA) widzi tylko wydrukowany protokół, decyzje imigracyjnego sędziego oraz streszczenie pozwu sądowego prawnika. BIA nie wezwie żadnych nowych świadków, tak więc Pańska znajoma nie będzie miała drugiej szansy na przedstawienie swojego stanowiska! Nawet jeśli sprawa trafi do Sądu Federalnego, sąd ponownie oprze swą decyzje na podstawie akt z poprzednich przesłuchań.

Pani znajoma nie jest uprawniona do obrońcy z urzędu, ale dostanie listę lokalnych prawników lub przedstawicieli sądowych podczas pierwszego przesłuchania. Prawnik może udzielić Pani znajomej porady prawnej i tym samym zdeterminować najkorzystniejszy przebieg rozprawy. W zależności od przeszłości kryminalnej i imigracyjnej, nienagannej postawy moralnej oraz tego, czy zatrzymana ma krewnych posiadających obywatelstwo amerykańskie, mogą być wobec niej zastosowane okoliczności łagodzące. Są one jednak w pełni zależne od decyzji i woli sądu.

Proszę powiedzieć znajomej, aby uspokoiła nerwy i nie panikowała. To właśnie panika powoduje, że ludzie popełniają błędy, takie jak podanie ICE nieprawdziwych informacji. Pani znajoma powinna wiedzieć, że pozostanie w Stanach po upływie ważności wizy (overstay) nie jest przestępstwem i procedury deportacyjne są postępowaniem cywilnym. Jeśli jest ona oskarżona o naruszenia prawa imigracyjnego, najgorszą z możliwych możliwości jest odesłanie jej do kraju rodzinnego, oczywiście wychodząc z założenia, że nie mogą być wobec niej zastosowane żadne okoliczności łagodzące oraz wszystkie środki odwoławcze zostały wyczerpane.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

DISCLAIMER: Informacje podane służą jedynie celom informacyjnym i nie stanowią porady prawnej. Zastrzegam że chociaż podjęłam wszelkie starania aby informacje były prawidłowe i pełne, jednak informacje znalezione na stronie internetowej nigdy nie zastąpią rozmowy z radcą prawnym (adwokatem).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie drożej. W 2025 r. zapłacimy 59,50 zł podatku za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom. W 2020 r. było to 40,50 zł i 121,50 zł.

Będzie drożej. Wiemy to, bo wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku wzrósł o 2,7 proc. Zapłacimy 59,50 zł za 50-metrowe mieszkanie i 178,50 zł za 150-metrowy dom.

Sprzątali w biurowcu i kradli wartościowe rzeczy

Para zatrudniona do sprzątania w warszawskim biurowcu po godzinach kradła wartościowe przedmioty. Skradzione rzeczy oszacowany na blisko 15 tys. zł. 

Narkotyki warte 1,2 mln zł przemycał... w żołądku

35-letni Nigeryjczyk usiłował przemycić blisko 1,2 kokainy w żołądku. Przemyt udaremnili funkcjonariusze KAS na Lotnisku Chopina. Co teraz grozi mężczyźnie?

1000 zł miesięcznie. Kwota świadczenia z funduszu alimentacyjnego idzie w górę, wzrost jest znaczący

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, który został właśnie skierowany do uzgodnień.

REKLAMA

Za mało kontra za dużo. Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej w 2025 r. Co teraz?

Jaka będzie płaca minimalna w 2025 roku? Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. W związku z tym rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Równe 1000 zł maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego od 1 października 2024 r. [projekt ustawy]

Dzieci uprawnione do alimentów, których nie można wyegzekwować otrzymają długo oczekiwaną podwyżkę świadczeń z funduszu alimentacyjnego. W dniu 15 lipca 2024 r. opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Celem tej nowej ustawy jest podniesienie maksymalnej kwoty miesięcznego świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 zł do 1000 zł od 1 października 2024 r.

Wzrost płac w budżetówce. MF informuje o waloryzacji wynagrodzeń w 2025 roku

Jaki będzie wzrost płac w budżetówce w przyszłym roku? Po konsultacjach ze stroną społeczną resort finansów zaproponuje Radzie Ministrów wyższą niż 4,1 proc. waloryzację wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Tak przekazał minister finansów Andrzej Domański.

Nie tylko bon senioralny. Co jeszcze trzeba zrobić dla osób starszych?

Bon senioralny jest tylko jednym z elementów systemu opieki nad osobami starszymi. Niezbędna jest systemowa opieka nad seniorami. "Jest to największe wyzwanie opieki senioralnej w dobie starzejącego się społeczeństwa; jednym z jego wymiarów jest konieczność zapewniania seniorom opieki zdrowotnej" - wskazała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska na IX sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

REKLAMA

Płacisz na urlopie kartą? Sprawdź paragon. Skąd się na nim wzięła usługa finansowa? I czy jej pobranie jest zgodne z prawem? Sprawdź.

Płacisz na urlopie kartą? Przyglądaj się paragonom. Czym jest doliczana coraz częściej usługa finansowa? To sposób przedsiębiorców na obniżanie kosztów prowadzonej działalności. Jednak czy jej pobranie jest zgodne z prawem?

Weryfikacja sędziów. Minister Bodnar: jest jedno podstawowe kryterium, czy mieli świadomość wadliwości procedury awansowej

Podstawowym kryterium weryfikacji statusu sędziów jest to czy dobrowolnie decydowali się oni na przejście przez procedurę awansową przed obecną Krajową Radą Sądownictwa, zdając sobie sprawę, że może ona być wadliwa - podkreślił 15 lipca 2024 r. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar.

REKLAMA