reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Ciekawostki > Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

Czym grozi zatrzymanie przez urzędnika imigracyjnego w USA?

ICE (Urząd Celno-Imigracyjny) jest głównym ramieniem śledczym Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego (DHS). Jego kluczową rolą jest promowanie bezpieczeństwa narodowego oraz porządku publicznego poprzez cywilno-karne wzmacnianie praw federalnych regulujących sprawy kontroli granicznej, ceł, handlu oraz imigracji. Mówiąc prościej ICE tropi nielegalnych imigrantów na terytorium USA, pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów oraz tych, którzy próbują przemycać dobra lub trudnią się kontrabandą.

"Moja znajoma została zatrzymana przez urzędnika imigracyjnego, co może jej grozić?"

Odpowiadając na Pani pytanie, wychodzę z założenia, że Pani znajoma została zatrzymana przez pracownika ICE* (Urząd Imigracyjny i Celny). Jeżeli tak się stało to prawdopodobnie zostanie ona zabrana do lokalnego biura ICE, gdzie zostaną jej pobrane odciski palców oraz zweryfikowany jej status prawny (jako imigrant) oraz przeszłość kryminalna. W zależności od wyniku tej weryfikacji Pani znajoma może być zatrzymana do czasu rozpoczęcia przesłuchania sądowego bądź wypuszczona na wolność. W tym drugim przypadku możliwe też jest zastosowanie monitoringu elektronicznego. Inną możliwością jest nałożenie kaucji, która z reguły musi być zapłacona w całości. Jeżeli Urząd Emigracyjny podejrzewa osobę o mataczenie bądź pojawią się sprzeczne odpowiedzi w toku przesłuchania, jest bardziej prawdopodobne, że danej osobie nie zostanie przyznane prawo do wyjścia za kaucją.

Jeżeli Pani przyjaciółka zostanie umieszczona w areszcie imigracyjnym przed rozpoczęciem procedury deportacyjnej, jest wysoce prawdopodobne, że będzie to Imigracyjne Centrum Detencyjne. Jeśli próbuje ją Pani znaleźć, może się Pani posłużyć narzędziem lokalizacji zatrzymanych dostępnym na stronie internetowej ICE (https://locator.ice.gov/odls/homePage.do). Jeśli Pani przyjaciółka została oficjalnie zatrzymana to narzędzie pozwoli Pani ją zlokalizować. Inną możliwością jest zadzwonienie do lokalnego biura Imigracyjnego i Celnego.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Większość zatrzymanych jest uprawniona do otrzymywania wizyt we wszystkich jednostkach ICE. Jeśli zdecyduje się Pani na odwiedziny znajomej w centrum detencyjnym wskazane jest uprzednie zatelefonowanie do centrum, by upewnić się jakie są ewentualne restrykcje dla wizytujących i jakie produkty można przynieść odwiedzanej. Z reguły nie akceptuje się produktów żywnościowych jak i nawet niektórych książek.

Proszę wziąć pod uwagę, że Pani znajoma może znajdować się w ośrodku w innym stanie, daleko od rodziny i znajomych. Również jako „obca” Pani znajoma nie ma tej samej konstytucyjnej ochrony, jaką posiadają obywatele Stanów Zjednoczonych, więc kłótnie o to, że jej konstytucyjne prawa zostały naruszone przenosząc ją z Nowego Jorku do Teksasu nie będą miały sensu. Jednakże Pani znajoma ma prawo do prywatności oraz porady prawnej. ICE musi również poinformować jej krewnych najszybciej jak to możliwie o jej zatrzymaniu, aby mieli oni możliwość zaaranżować spotkanie bądź znalezienie reprezentanta prawnego, zanim zaczną się przesłuchania sądowe.

Zobacz również: Co warto wiedzieć o amerykańskim systemie prawnym?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.
Należy poważnie zastanowić się nad zatrudnieniem prawnika imigracyjnego. Podczas przesłuchania rząd będzie reprezentował prawnik, który prawdopodobnie brał udział w setkach podobnych spraw.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska z siedzibą w Łodzi od ponad 25 lat świadczy usługi prawne na rzecz przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama