Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice
REKLAMA
REKLAMA
Pan Jan chciałby przepisać swoje oszczędności wnukowi. Boi się jednak, że przez niefrasobliwość rodziców dziecka, majątek ulegnie znacznemu uszczupleniu.
REKLAMA
W takim przypadku Pan Jan powinien w testamencie zaznaczyć, żeby oszczędnościami przekazanymi dziecku nie zarządzali jego rodzice.
W tym celu może wskazać konkretną osobę, która zostanie zarządcą majątku dziecka. To naturalne, że spadkodawca może nie mieć pełnego zaufania do kogoś, kto sprawuje taką funkcję.
Dlatego należy pamiętać, że zarządca przed dokonaniem każdej ważniejszej czynności dotyczącej majątku dziecka będzie potrzebował zgody sądu opiekuńczego.
Zobacz również: Wykonawca testamentu
Jeśli spadkodawca nie ustanowi zarządcy
Jeżeli testator nie wskaże osoby, która ma zarządzać przekazanym dziecku majątkiem, wówczas o tym, kto będzie sprawował zarząd majątkiem dziecka decyduje sąd opiekuńczy. W tym celu ustanawia kuratora. Może nim być na przykład członek rodziny (dziadek dziecka, wujek, ciocia). Kurator, podobnie jak zarządca podlega nadzorowi sądu opiekuńczego.
Rodzice muszą uzyskać zgodę sądu
Dziecko zostało spadkobiercą samochodu. Mama dziecka chce sprzedać auto, a uzyskane ze sprzedaży pieniądze przeznaczyć na bieżące potrzeby dziecka. W tym celu musi wnieść do sądu opiekuńczego wniosek o zezwolenie na dokonanie takiej czynności.
Zwolnienie kuratora
Sąd może zwolnić kuratora z wykonywanych przez niego obowiązków na jego wniosek, jeżeli zachodzą ku temu poważne powody.
Ponadto, kurator zostanie zwolniony przez sąd, jeżeli:
1. z powodów praktycznych lub prawnych nie może sprawować swojej funkcji
lub
2. dopuszcza się czynów lub zaniedbań, które naruszają dobro dziecka i jego majątku.
Zobacz również serwis: Dziecko i prawo
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat