Kategorie

Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.
Przy dziedziczeniu ustawowym istotne są więzy krwi. Zatem dziecko ze związku konkubenckiego, zwanego inaczej nieformalnym, będzie z ustawy dziedziczyło zarówno po swojej matce jak i po swoim ojcu, oraz po ich krewnych, tak samo jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Dziecko ze związku nieformalnego ma takie same prawa jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Naturalnie - dziecko musi mieć ustalonego ojca, co może nastąpić przez uznanie dziecka przez ojca, za życia, lub przez sądowe ustalenie ojcostwa (również po śmierci ojca). Matka na ogół jest znana. Co do macierzyństwa rzadko są wątpliwości. 

Dziecko z takiego związku dziedziczy również po rodzicach swojego ojca i matki, dziedziczy po rodzeństwie, jak też dalszych krewnych, na identycznych zasadach jak dziecko z małżeństwa.

Zobacz też: Zachowek i dział spadku

Dziecko ze związku nieformalnego może być powołane do spadku na podstawie testamentu, jak każda osoba, zarówno przez krewnego, również ojca czy matkę, jeśli postanowili powołać go do spadku na mocy testamentu, np. dlatego, że zdecydowali się je wyróżnić spoza pozostałego rodzeństwa.

Jeśli po spadkodawcy zachodzi dziedziczenie na podstawie testamentu, to dziecko ze związku nieformalnego ma prawo do zachowku również na takich samych zasadach jak dziecko z małżeństwa. Jeśli w dacie otwarcia spadku (data zgonu spadkodawcy) jest niepełnoletnie, to ma prawo do 2/3 wartości udziału, jaki by mu przypadał w wyniku dziedziczenia ustawowego, jeśli zaś jest pełnoletnie, to połowa wartości udziału.

Dziecko z nieformalnego związku może zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą (ojcem, matką, dziadkiem itp.) w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia w przyszłości po spadkodawcy. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy, niejako za zrzeczenie się dziedziczenia zrzekający otrzymuje darowiznę od przyszłego spadkodawcy, np. od ojca. Taki zrzekający się traktowany jest w przyszłości jako osoba, która nie dożyła otwarcia spadku i nie będzie dziedziczyła na zasadach ustawowych, jak też nie będzie uprawniona do zachowku.

Przy zrzeczeniu się wymagana jest forma aktu notarialnego.

Jeśli w akcie zawarte zostanie zastrzeżenie, że skutki zrzeczenia się dotyczą tylko spadkobiercy, który umowę zawarł, to skutki zrzeczenia się nie będą dotyczyć zstępnych zrzekającego się. Jeśli takiego zastrzeżenia nie napisano to zarówno zrzekający się jak i jego zstępni będą traktowani jako osoby, które nie dożyły otwarcia spadku. Zrzec się można tylko dziedziczenia ustawowego, nigdy testamentowego.

Jeśli zrzekający się jest dorosły, sam działa przy takiej czynności, natomiast, jeśli jest małoletni, to w jego imieniu działa jego przedstawiciel ustawowy, np. matka. Do takiego zrzeczenia się, zdaniem autorki artykułu, potrzebna jest zgoda sadu opiekuńczego, ponieważ jest to czynność przekraczający zwykły zarząd majątkiem dziecka. 

Dziecko z nieformalnego związku może być wydziedziczone przez przyszłego spadkodawcę, np. z tytułu popełnienia umyślnego przestępstwa p-ko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci względem spadkodawcy lub najbliższych mu osób, uporczywego niedopełniania wobec niego obowiązków rodzinnych, postępowania wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczenie musi wynikać z treści testamentu. Wówczas wydziedziczony nie ma nawet prawa do zachowku.

Zatem, jak wspomniałam na wstępie, prawa dziecka do spadku ze związku nieformalnego są takie same jak dziecka ze związku małżeńskiego.

Zobacz też: Podatek od spadku

Polecamy naszą publikację z której dowiesz się więcej na temat darowizn, spadków i testamentów >>
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Darowizny, testamenty, spadki. Prawidłowe zapisy. Przykładowe wzory
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  17 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?

  Osoby niepełnosprawne - powstanie nowa ustawa?

  Ustawa o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnościami ma umożliwić pełne wdrożenie Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

  Stwierdzenie nieważności decyzji (KPA)

  Stwierdzenie nieważności decyzji to instytucja z Kodeksie postępowania administracyjnego, która stanowi wyjątek od zasady trwałości decyzji administracyjnych.

  O ile wzrosną emerytury w 2022 r.?

  O ile wzrosną najniższe emerytury w 2022 r.? Co z rentą z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i rentą rodzinną?

  Zasiłek okresowy w 2022 r.

  Zasiłek okresowy w 2022 r. czeka podwyżka kryteriów dochodowych. Czy wpływa to na wysokość świadczeń?

  Wakacyjny urlop - gdzie i za ile? [BADANIE]

  Ponad 80% Polaków spędziło tegoroczny wakacyjny urlop w kraju. Ile środków przeznaczyliśmy na wyjazdy?

  MS zapowiada zmiany dotyczące samorządu kuratorskiego

  Przepisy mają zostać wyostrzone, aby kuratorzy mieli bardziej szczegółowe określone narzędzia działania.