REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Eugenia Jabłokow
Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.

REKLAMA

REKLAMA

Przy dziedziczeniu ustawowym istotne są więzy krwi. Zatem dziecko ze związku konkubenckiego, zwanego inaczej nieformalnym, będzie z ustawy dziedziczyło zarówno po swojej matce jak i po swoim ojcu, oraz po ich krewnych, tak samo jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Dziecko ze związku nieformalnego ma takie same prawa jak dziecko ze związku małżeńskiego.

REKLAMA

Naturalnie - dziecko musi mieć ustalonego ojca, co może nastąpić przez uznanie dziecka przez ojca, za życia, lub przez sądowe ustalenie ojcostwa (również po śmierci ojca). Matka na ogół jest znana. Co do macierzyństwa rzadko są wątpliwości. 

Dziecko z takiego związku dziedziczy również po rodzicach swojego ojca i matki, dziedziczy po rodzeństwie, jak też dalszych krewnych, na identycznych zasadach jak dziecko z małżeństwa.

Zobacz też: Zachowek i dział spadku

REKLAMA

Dziecko ze związku nieformalnego może być powołane do spadku na podstawie testamentu, jak każda osoba, zarówno przez krewnego, również ojca czy matkę, jeśli postanowili powołać go do spadku na mocy testamentu, np. dlatego, że zdecydowali się je wyróżnić spoza pozostałego rodzeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli po spadkodawcy zachodzi dziedziczenie na podstawie testamentu, to dziecko ze związku nieformalnego ma prawo do zachowku również na takich samych zasadach jak dziecko z małżeństwa. Jeśli w dacie otwarcia spadku (data zgonu spadkodawcy) jest niepełnoletnie, to ma prawo do 2/3 wartości udziału, jaki by mu przypadał w wyniku dziedziczenia ustawowego, jeśli zaś jest pełnoletnie, to połowa wartości udziału.

Dziecko z nieformalnego związku może zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą (ojcem, matką, dziadkiem itp.) w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia w przyszłości po spadkodawcy. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy, niejako za zrzeczenie się dziedziczenia zrzekający otrzymuje darowiznę od przyszłego spadkodawcy, np. od ojca. Taki zrzekający się traktowany jest w przyszłości jako osoba, która nie dożyła otwarcia spadku i nie będzie dziedziczyła na zasadach ustawowych, jak też nie będzie uprawniona do zachowku.

Przy zrzeczeniu się wymagana jest forma aktu notarialnego.

REKLAMA

Jeśli w akcie zawarte zostanie zastrzeżenie, że skutki zrzeczenia się dotyczą tylko spadkobiercy, który umowę zawarł, to skutki zrzeczenia się nie będą dotyczyć zstępnych zrzekającego się. Jeśli takiego zastrzeżenia nie napisano to zarówno zrzekający się jak i jego zstępni będą traktowani jako osoby, które nie dożyły otwarcia spadku. Zrzec się można tylko dziedziczenia ustawowego, nigdy testamentowego.

Jeśli zrzekający się jest dorosły, sam działa przy takiej czynności, natomiast, jeśli jest małoletni, to w jego imieniu działa jego przedstawiciel ustawowy, np. matka. Do takiego zrzeczenia się, zdaniem autorki artykułu, potrzebna jest zgoda sadu opiekuńczego, ponieważ jest to czynność przekraczający zwykły zarząd majątkiem dziecka. 

Dziecko z nieformalnego związku może być wydziedziczone przez przyszłego spadkodawcę, np. z tytułu popełnienia umyślnego przestępstwa p-ko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci względem spadkodawcy lub najbliższych mu osób, uporczywego niedopełniania wobec niego obowiązków rodzinnych, postępowania wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczenie musi wynikać z treści testamentu. Wówczas wydziedziczony nie ma nawet prawa do zachowku.

Zatem, jak wspomniałam na wstępie, prawa dziecka do spadku ze związku nieformalnego są takie same jak dziecka ze związku małżeńskiego.

Zobacz też: Podatek od spadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komunikat Policji: Od 25 lutego rolnicy na miesiąc zablokują autostradę. W obu kierunkach. Tym razem od strony Niemiec

  Komunikat Policji Od 25 lutego 2024 roku do 20 marca 2024 roku zarówno na autostradzie A2 w obydwu kierunkach oraz na terenie Słubic będą utrudnienia w ruchu drogowym. Zgodnie z otrzymaną informacją autostrada A2, a tym samym wyjazd i wjazd do Niemiec na wszystkich pasach będzie całkowicie zablokowany. Korzystajcie z tras alternatywnych.

  Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. MRPiPS: nie ma przyzwolenia społecznego, nie są prowadzone prace

  Brak jest przyzwolenia społecznego w zakresie realizacji postulatu zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w Polsce. Dlatego Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie prowadzi żadnych prac w tym zakresie. Obecnie rząd nie prowadzi prac dotyczących wyliczenia, jak zmieniłaby się średnia wysokość emerytur dla kobiet w przypadku zrównania wieku emerytalnego dla obu płci. Jednocześnie zróżnicowanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest zgodne z Konstytucją RP, regulacjami Międzynarodowej Organizacji Pracy i dyrektywami UE. Takie informacje zostały przekazane w odpowiedzi na interpelację poselską z 22 lutego 2024 r., której udzieliła Aleksandra Gajewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  W Warszawie sędzia zakwestionowała działania A. Bodnara. Czy prokuratorzy będą mogli skutecznie ścigać przestępców?

  Do sądów karnych wkroczył chaos. Dowodem na to jest zwrócenie prokuraturze przez Sąd Apelacyjny w Warszawie wniosku o przedłużenie aresztu tymczasowego. Decyzja sądu nie dotyczy polityki, ale ma źródło w polityce.

  Czy syn byłego prezesa Orlenu postąpił rozsądnie, czyli fundacja rodzinna okiem potencjalnego beneficjenta

  W ostatnim czasie głośno było o założeniu fundacji rodzinnej przez byłego prezesa Orlenu – w szczególności w kontekście przekazania do fundacji majątku przez jego syna. Zostawiając z boku politykę, jest to na pewno ciekawy przyczynek do rozważań o tym, czy takie działanie jest dopuszczalne i w jakikolwiek sposób opłacalne – a szerzej do dyskusji o roli beneficjenta.

  REKLAMA

  PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych)

  Polska, podobnie jak wiele innych krajów, podejmuje działania mające na celu wsparcie i integrację osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Jedną z kluczowych instytucji w tym obszarze jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, powszechnie znany jako PFRON.

  Do końca sierpnia na konta nauczycieli trafi o ok. 700 zł więcej. Wysokość świadczenia mocno w górę.

  W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r. do ustalania odpisu na ZFŚS dla nauczycieli stosuje się kwotę bazową w wysokości 5176,02 zł. Natomiast podstawą do obliczenia wysokości odpisu dla pozostałych pracowników jest kwota 6445,71 zł.

  137 mld euro, (600 mld zł) na polskie KPO będzie odblokowane w przyszłym tygodniu. D. Tusk: góra pieniędzy. Pierwsze szybkie płatności (ok. 1,5 mld euro) dla rolników

  W oparciu o uruchomione reformy, w następnym tygodniu kolegium komisarzy wyjdzie z dwoma decyzjami ws. funduszy europejskich, które teraz są zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności - poinformowała 23 lutego 2023 r. podczas konferencji w Warszawie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

  Jak w 2024 r. odbywa się kwalifikacja wojskowa dla rocznika 2005 [na przykładzie Rzeszowa]? Kto? Jakie dokumenty? Jakie kategorie?

  Kwalifikacja wojskowa realizowana jest każdego roku i służy ocenie stanu zdrowia potencjalnych rekrutów oraz założeniu im ewidencji wojskowej.

  REKLAMA

  Wybory 2024 (samorządowe). Jak głosować na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Które głosy są ważne, a które nie?

  Państwowa Komisja Wyborcza w uchwale nr 60/2024 z 12 lutego 2024 r. wskazała wzorcowe informacje o sposobie głosowania oraz warunkach ważności głosu w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w 2024 roku. Przypomnijmy, że tegoroczne wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia, a 21 kwietnia odbędzie się II. tura wyborów (ponowne głosowanie) na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w tych gminach i miastach, gdzie w I. turze żaden kandydat nie osiągnął większości głosów. Warto się uważnie zapoznać z poniższymi informacjami, bo w wyborach samorządowych mamy aż 9 wariantów głosowania.

  Dodatek aktywizacyjny – świadczenie przysługujące za podjęcie pracy

  Dodatek aktywizacyjny, zwany też często dodatkiem za podjęcie pracy, przysługuje w razie podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zawodowej. Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dodatek aktywizacyjny?

  REKLAMA