reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Zasady dziedziczenia > Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Jak dziedziczy dziecko konkubentów

Przy dziedziczeniu ustawowym istotne są więzy krwi. Zatem dziecko ze związku konkubenckiego, zwanego inaczej nieformalnym, będzie z ustawy dziedziczyło zarówno po swojej matce jak i po swoim ojcu, oraz po ich krewnych, tak samo jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Dziecko ze związku nieformalnego ma takie same prawa jak dziecko ze związku małżeńskiego.

Naturalnie - dziecko musi mieć ustalonego ojca, co może nastąpić przez uznanie dziecka przez ojca, za życia, lub przez sądowe ustalenie ojcostwa (również po śmierci ojca). Matka na ogół jest znana. Co do macierzyństwa rzadko są wątpliwości. 

Dziecko z takiego związku dziedziczy również po rodzicach swojego ojca i matki, dziedziczy po rodzeństwie, jak też dalszych krewnych, na identycznych zasadach jak dziecko z małżeństwa.

Zobacz też: Zachowek i dział spadku

Dziecko ze związku nieformalnego może być powołane do spadku na podstawie testamentu, jak każda osoba, zarówno przez krewnego, również ojca czy matkę, jeśli postanowili powołać go do spadku na mocy testamentu, np. dlatego, że zdecydowali się je wyróżnić spoza pozostałego rodzeństwa.

Jeśli po spadkodawcy zachodzi dziedziczenie na podstawie testamentu, to dziecko ze związku nieformalnego ma prawo do zachowku również na takich samych zasadach jak dziecko z małżeństwa. Jeśli w dacie otwarcia spadku (data zgonu spadkodawcy) jest niepełnoletnie, to ma prawo do 2/3 wartości udziału, jaki by mu przypadał w wyniku dziedziczenia ustawowego, jeśli zaś jest pełnoletnie, to połowa wartości udziału.

Dziecko z nieformalnego związku może zawrzeć umowę z przyszłym spadkodawcą (ojcem, matką, dziadkiem itp.) w przedmiocie zrzeczenia się dziedziczenia w przyszłości po spadkodawcy. Dzieje się tak najczęściej wówczas, gdy, niejako za zrzeczenie się dziedziczenia zrzekający otrzymuje darowiznę od przyszłego spadkodawcy, np. od ojca. Taki zrzekający się traktowany jest w przyszłości jako osoba, która nie dożyła otwarcia spadku i nie będzie dziedziczyła na zasadach ustawowych, jak też nie będzie uprawniona do zachowku.

Przy zrzeczeniu się wymagana jest forma aktu notarialnego.

Jeśli w akcie zawarte zostanie zastrzeżenie, że skutki zrzeczenia się dotyczą tylko spadkobiercy, który umowę zawarł, to skutki zrzeczenia się nie będą dotyczyć zstępnych zrzekającego się. Jeśli takiego zastrzeżenia nie napisano to zarówno zrzekający się jak i jego zstępni będą traktowani jako osoby, które nie dożyły otwarcia spadku. Zrzec się można tylko dziedziczenia ustawowego, nigdy testamentowego.

Jeśli zrzekający się jest dorosły, sam działa przy takiej czynności, natomiast, jeśli jest małoletni, to w jego imieniu działa jego przedstawiciel ustawowy, np. matka. Do takiego zrzeczenia się, zdaniem autorki artykułu, potrzebna jest zgoda sadu opiekuńczego, ponieważ jest to czynność przekraczający zwykły zarząd majątkiem dziecka. 

Dziecko z nieformalnego związku może być wydziedziczone przez przyszłego spadkodawcę, np. z tytułu popełnienia umyślnego przestępstwa p-ko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci względem spadkodawcy lub najbliższych mu osób, uporczywego niedopełniania wobec niego obowiązków rodzinnych, postępowania wbrew woli spadkodawcy w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Wydziedziczenie musi wynikać z treści testamentu. Wówczas wydziedziczony nie ma nawet prawa do zachowku.

Zatem, jak wspomniałam na wstępie, prawa dziecka do spadku ze związku nieformalnego są takie same jak dziecka ze związku małżeńskiego.

Zobacz też: Podatek od spadku

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.
Dziedziczenie przez dzieci z konkubinatu.

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama