Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o testamencie notarialnym?

Aleksandra Pajewska
Testament notarialny ma moc dokumentu urzędowego.
Testament notarialny ma moc dokumentu urzędowego.

REKLAMA

REKLAMA

Testament notarialny to jeden z testamentów zwykłych. Jest on najbezpieczniejszą dla testatora formą, gdyż pozwala, przy pomocy notariusza, rozporządzić swoim majątkiem.

Testament

Pojęcie to jest rozumiane dwojako.
Po pierwsze jest to czynność prawna osoby fizycznej, która dysponuje swoim majątkiem na wypadek śmierci. Czynność ta musi mieć podstawowe cechy by mogła być uznana za testament. Jest aktem jednostronnym – dokonywanym samodzielnie, przez jedną osobę. Jest czynnością na wypadek śmierci, co oznacza, że nie wywołuje skutków za życia testatora. Osoba sporządzająca dokument może go też w każdej chwili zmienić. Dodatkowo ma charakter ściśle osobisty – nie może być dokonana przez przedstawiciela.

REKLAMA

Drugie znaczenie to dokument zawierający oświadczenie woli testatora.

Jest to jedyna forma przewidziana w Kodeksie cywilnym, w jakiej można rozporządzić majątkiem na wypadek śmierci.

Zobacz też: Jakie są rodzaje testamentów

Zdolność testowania

Nie każdy może sporządzić testament. Możliwość ta uzależniona jest od posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych. Ma ją, zatem osoba, która ukończyła 18 lat lub zawarła wcześniej związek małżeński oraz nie została ubezwłasnowolniona. Osoba dysponująca swoim majątkiem musi mieć zdolność testowania w chwili sporządzania testamentu. Chwila otwarcia spadku nie ma znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Testator powinien ponadto cechować się wolą testowania. Najprościej mówiąc jest to świadomość regulowania losów majątku.

Swoboda testowania

Swoboda testowania, mimo że nie została określona w ustawie, uważana jest za zasadę. Pozwala testatorowi dysponować całym swoim majątkiem a także wybrać do dziedziczenia dowolną osobę. Każdy testament powinien określać: ilość spadkobierców( chyba, że mamy do czynienia z testamentem negatywnym, który polega na wydziedziczeniu danej osoby, odsunięciu jej od majątku) oraz wielkość ich udziałów.

Zobacz też: Interpretacja testamentu

Wady oświadczenia woli

Testament może zostać uznany za nieważny. Ma to miejscy, gdy został on sporządzony w stanie wyłączającym świadomość lub swobodę decydowania. Także, gdy testator działał w błędzie, co do stanu rzeczy lub spraw lub kiedy testament został sporządzony pod wpływem groźby, skłaniającej do rozdysponowania majątkiem.

Testament notarialny

REKLAMA

Należy do grupy testamentów zwykłych. Oznacza to, że może być sporządzony przez osobę o zdolności testowania w dowolnie wybranej chwili i obowiązuje niezależnie do upływu czasu pomiędzy jego sporządzeniem a otwarciem. Jest uważany za formę najbezpieczniejszą dla testatora, dlatego też został obwarowany szeregiem surowych wymagań formalnych.

Po pierwsze jest sporządzany w kancelarii notarialnej, przez notariusza w obecności spadkodawcy, przy zachowaniu należytych procedur. Notariusz ma obowiązek potwierdzić tożsamość testatora oraz jego zdolność testowania. Akt notarialny powinien zostać odczytany osobom biorącym udział w jego spisaniu i podpisany w obecności notariusza.

Ma charakter dokumentu urzędowego. Daje tym samym gwarancję zgodności treści testamentu z faktyczną wolą spadkodawcy.

Udział notariusza – osoby o wykształceniu prawniczym, pozwala uniknąć sprzeczności z prawem. Zaletą tej formy jest możliwość konsultacji ze specjalistą, wyjaśnienia kwestii wątpliwych.
Testamentowi notarialnemu towarzyszy ustawowy przymus przechowywania oryginału w kancelarii notarialnej. Spadkodawca ma pewność, że dokument nie zginie i nie zniszczy się.

Jedyną wadą tej formy są ponoszone przez testatora koszty, np. taksa notarialna.

W niektórych sytuacjach obywatel polski może sporządzić testament notarialny za granicą. Wówczas funkcje notariusza pełni konsul.

Zobacz serwis: Testament

Podstawa prawna:

 • Kodeks cywilny,
 • Ustawa - Prawo o notariacie.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Alina
  2023-04-16 15:14:31
  Ja się z takim problemem zwróciłam do notariusz Cejrowskiej z Tczewa. Biegła w testamentach.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy. Czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę poznasz po kolorze stelaża

Wymiary mebli w szkołach i przedszkolach regulują polskie i jednocześnie europejskie normy PN-EN 1729-1:2007 oraz PN-EN 1729-2:2007. Ławki powinny być dopasowane do wzrostu ucznia. Sprawdź czy Twoje Dziecko ma dobrze dobraną ławkę!

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki

5 549 zł - to dochód uwzględniany przy ustalaniu miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie studenta i doktoranta ubiegającego się o stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Zapoznaj się z najnowszym obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.  

Od 1 do 25 października można składać wnioski o stypendium. Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł

Wysokość jednorazowo wypłaconego stypendium wyniesie 17 tys. zł. Wnioski można składać już od 1 października 2023 r. Sprawdź kto dostanie stypendium!

Wybory 2023: Jak prawidłowo wypełnić kartę do głosowania

By głos został uznany za ważny, należy postawić znak “x” przy konkretnym nazwisku na karcie. Zanim postawisz krzyżyk sprawdź czy karta, którą otrzymałeś, spełnia wymogi formalne dokumentu. 

REKLAMA

Wybory 2023: Zgłaszanie nieprawidłowości. Dezinformacja, naruszenie ciszy wyborczej, nieprawidłowe działanie obwodowej komisji wyborczej, nielegalne treści

Jak zgłosić nieprawidłowości podczas wyborów 2023 r.? Chcesz powiadomić np. o naruszeniu ciszy wyborczej? Sprawdź jak to zrobić!

Czy wprowadzenie 60 tys. kwoty wolnej oznacza brak trzynastej i czternastej emerytury? D. Tusk odpowiada

Kwota wolna 60 tys. zł, czyli zniesienie podatku dla emerytów i emerytek, nie oznacza, że nie będzie "trzynastki" i "czternastki"; nasza propozycja dotyczy też dwukrotnego w ciągu roku waloryzowania emerytur, jeśli inflacja przekracza 5 proc. - powiedział w Mińsku Mazowieckim, szef PO Donald Tusk.

Im więcej dzieci, tym niższe podatki. Padła propozycja PIT-u rodzinnego

Władysław Kosiniak-Kamysz: nasza propozycja – im więcej dzieci, tym niższe podatki. Co proponuje PSL?

Wybory 2023: Głosowanie spoza miejsca zamieszkania

Osoby, które w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem swojego stałego zamieszkania, również mogą oddać głos. Chęć głosowania w innym obwodzie niż ten, w którym jesteśmy zameldowani lub mieszkamy można zgłosić zarówno przez internet, jak i w urzędzie.

REKLAMA

Wybory 2023: Głosowanie zza granicy

Niezależnie od tego, czy Twój pobyt za granicą jest stały, czy czasowy, możesz przystąpić do głosowania. Warunkiem jest posiadanie czynnych praw wyborczych.

14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII - 330 zł na ucznia

14 października 2023 r. mija termin na udzielenie dotacji. Wysokość uzależniona od klasy do której uczęszcza uczeń. Klasy IV - 185 zł na ucznia, klasy V i VI - 238 zł na ucznia, klasy VII i VIII -  330 zł na ucznia. Podręczniki do zajęć z zakresu edukacji: polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej, podręczniki do zajęć z zakresu danego języka obcego nowożytnego lub materiały edukacyjne w przypadku klas I–III wynosi 99 zł na ucznia, materiały ćwiczeniowe w przypadku klas I–III  - 55 zł na ucznia.

REKLAMA