Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu dziedzicznie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące dziedzicznie.
Aktualizacja: 31.08.2018
Czym jest testament? Kto i w jaki sposób może go sporządzić? Czy można go odwołać lub zmienić? »
Długi spadkodawcy a odpowiedzialność spadkobierców
Aktualizacja: 27.09.2016
Sposób przyjęcia spadku wpływa na zakres odpowiedzialności za długi spadkodawcy. Jakie konsekwencje ma przyjęcie spadku wprost? Jak kształtuje się odpowiedzialność w przypadku przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza? »
Przeciwko komu kierować roszczenie o zachowek?
Aktualizacja: 05.07.2016
W pierwszej kolejności roszczenie o zachowek powinniśmy kierować przeciwko spadkobiercom zmarłego. Co możemy zrobić w sytuacji, gdy od nich nie możemy otrzymać należnego nam zachowku? »
Dzień Otwarty Notariatu w listopadzie 2015 r.
Aktualizacja: 23.11.2015
Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku zawsze w ostatnią sobotę listopada, jest jedną z ważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Coroczna społeczna akcja edukacyjna pozwala wszystkim zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obszarach prawa. »
Aktualizacja: 11.12.2014
Dziedziczenie firmy rodzinnej, czyli przekazywanie firmy rodzinnej z pokolenia na pokolenie to zadanie realne i wbrew pozorom nieskomplikowane. Decyzja w zakresie zasad dziedziczenia firmy rodzinnej należy do do jej właściciela. Co zatem należy zrobić, by firma przetrwała zmianę pokoleniową i nie straciła przy tym majątku? »
Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia
Aktualizacja: 13.11.2014
Zarówno odrzucenie spadku jak i zrzeczenie się dziedziczenia to dwie instytucje prawa cywilnego, których celem jest wyłączenie od dziedziczenia. Jaka jest zatem różnica między odrzuceniem spadku a zrzeczeniem się dziedziczenia? »
Aktualizacja: 19.09.2013
Niegodność dziedziczenia jest instytucją uregulowaną przez przepisy księgi czwartej kodeksu cywilnego. Uznanie spadkodawcy za niegodnego dziedziczenia, rodzi bardzo dotkliwe dla niego konsekwencje. »
Zabezpieczenie wdowców przed płaceniem zachowku
Aktualizacja: 10.01.2013
Brak wspólnych dzieci nie wystarcza do objęcia całego majątku przez małżonka. Bez sporządzenia testamentu i wydziedziczenia w nim osób uprawnionych do zachowku należy wypłacić im odpowiednie części spadku. »
Zabezpieczenie wdowców przed płaceniem zachowku
Aktualizacja: 10.01.2013
Brak wspólnych dzieci nie wystarcza do objęcia całego majątku przez małżonka. Bez sporządzenia testamentu i wydziedziczenia w nim osób uprawnionych do zachowku należy wypłacić im odpowiednie części spadku. »
Aktualizacja: 19.11.2012
Posiadacz rachunku bankowego może polecić bankowi dokonanie wypłaty po swojej śmierci określonej osobie. Taka dyspozycja wkładem na wypadek śmierci jest jednak obwarowana kilkoma wymogami formalnymi. »
Do kogo wystąpić z roszczeniem o zachowek?
Aktualizacja: 20.07.2012
Uprawnieni mogą wystąpić z roszczeniem o zapłatę zachowku przeciwko spadkobiercy. Roszczenia z tytułu zachowku przedawniają się z upływem 5 lat od ogłoszenia testamentu bądź otwarcia spadku. »
Dziedziczenie w spółce partnerskiej
Aktualizacja: 16.05.2012
Spółka partnerska jest spółką osobową prawa handlowego. Prowadzona jest przez osoby fizyczne wykonujące wolne zawody. Oznacza to, że ich udziały nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże umowa spółki może przewidywać, iż w miejsce zmarłego partnera wstąpi jego spadkobierca posiadający odpowiednie kwalifikacje zawodowe. »
Dziedziczenie w spółce cywilnej
Aktualizacja: 16.05.2012
Spółka cywilna jest najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej, nie posiadającą osobowości prawnej. Co do zasady prawa i obowiązki wspólników nie podlegają dziedziczeniu. Jednakże, jeżeli w umowie spółki cywilnej zawarte zostanie odpowiednie postanowienie to spadkobiercy zmarłego wspólnika mogą wstąpić w jego miejsce. »
Jak może dojść do przejęcia grobu?
Aktualizacja: 23.04.2012
Zajęcie grobu następuje z chwilą uiszczenia opłaty. Kiedy może nastąpić przejęcie grobu? »
Aktualizacja: 14.12.2011
Przez długi spadkowe należy rozumieć obowiązki majątkowe spadkodawcy, które nie wygasły wraz z jego śmiercią, lecz przeszły na spadkobierców, a także obowiązki, które pojawiły się w związku z dziedziczeniem, np. koszty pochówku czy koszty postępowania spadkowego. »